Co jaki czas należy odkamieniać ekspress?

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba kawoszy cieszy się posiadaniem ekspresu. Jednak czy wiesz, jak zadbać o odpowiednią konserwację swojego sprzętu? Dziś przedstawimy Ci jedną z podstawowych procedur troski o Twój ekspres do kawy – odkamienianie.

Jak często odkamieniać ekspres do kawy ?

Odkamienianie ekspresu – to czynność, która ma bardzo duży wpływ na poprawne funkcjonowanie Twojego sprzętu, jak również wpływa na smak parzonej kawy. W Twoim urządzeniu z czasem pojawia się kamień, który poważnie może uszkodzić jego części, więc warto o to zadbać.

Na pewno nie raz po Twojej głowie krążyło pytanie, jak często powinno nastąpić odkamienianie ekspresu. Na rynku dostępne są urządzenia, które posiadają taką funkcję i same informują Cię o przystąpieniu do tej czynności. Natomiast mniej skomplikowane modele bez tej opcji należy odkamieniać co 200-300 porcji kawy. Oczywiście nie musisz liczyć czy zapisywać każdej filiżanki. Wystarczy, jak oszacujesz mniej więcej, ile przeciętnie wypijasz napoju na co dzień i na tej podstawie jesteś w stanie określić, co jaki czas powinieneś odkamieniać swój ekspres.

Pamiętaj, że woda również wpływa na smak kawy z ekspresu.

Odkamieniacze

Płyny czyszące

Co najlepiej odkamieni Twój ekspres?

Środki, które powinny świetnie poradzić sobie z kamieniem w Twoim ekspresie, to takie, które są zalecane przez producenta danego urządzenia. Nieodpowiednie czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, ale i całkowicie zmienić i popsuć smak kawy, a także mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Teraz krok po kroku wyjaśnimy, jak powinno wyglądać usuwanie kamienia w Twoim ekspresie. Zaczniemy od urządzeń z dedykowaną funkcją w swoim programie. Aby zrobić to dobrze i skutecznie:

 • przede wszystkim powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi na rozdział odkamienianie ekspresu,
 • wyjmij pojemnik na wodę,
 • przepłucz go,
 • nalej wody (według zaleceń producenta),
 • użyj środka odkamieniającego,
 • poczekaj aż tabletki czy proszek czyszczący rozpuści się w wodzie,
 • włóż pojemnik,
 • włącz ekspres,
 • uruchom program, który dalej będzie walczył z usunięciem kamienia.

Ta procedura pomaga oczyścić system z osadu kamienia, gwarantuje trwałość urządzenia i wspaniały smak kawy, którym możesz cieszyć się każdego dnia. Natomiast jeżeli w Twoim ekspresie brak takiej funkcji, to postępuj w następujący sposób:

 • wypuść wodę z ekspresu,
 • poczekaj około 15 minut,
 • postępuj jak w punkcie pierwszym,
 • powtarzaj tę czynność, aż pojemnik będzie pusty.

Po takim czyszczeniu wyłącz swój ekspres, przepłucz pojemnik, nalej wody i przygotuj minimum jeden kubek, aby przepłukać system. Po tym wszystkim możesz cieszyć się wspaniale smakującą kawą.

Profesjonalny serwis ekspresów do kawy

Odkamienianie ekspresu do kawy – dlaczego jest tak ważne?

Proces odkamieniania to tak naprawdę nic skomplikowanego. Wystarczy poświęcić trochę czasu swojemu urządzeniu, a on odwdzięczy się w najlepszy sposób, jaki potrafi. Postaraj się być systematycznym, a następnie delektuj się pyszną i aromatyczną kawą. Pamiętaj, że gromadzący się kamień i osad jest również szkodliwy dla zdrowia, szczególnie jeśli spożywasz dziennie wiele filiżanek. Dla wielu z nas napój to podstawa w ciągu dnia, poprawia nam samopoczucie. Dzięki konserwacji ekspresu, jakim jest między innymi odkamienianie, możesz cieszyć się nie tylko wspaniałym smakiem, ale również zapachem. Zarówno Ty, jak i reszta domowników czy zaproszeni goście będą mogli delektować się tym wspaniałym aromatem. Ciesz się chwilą z pyszną kawą.