Czy ekspres do kawy można odkamienić octem?

Ekspres od kawy to urządzenie, które pozwala na szybkie przygotowania aromatycznego naparu. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak ogromną popularnością. Jeżeli jesteś posiadaczem ekspresu bądź planujesz jego zakup, musisz pamiętać o regularnym odkamieniania urządzenia. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić szybko i skutecznie, a także odpowiemy na często zadawane przed kawoszy pytanie – czy można odkamienić ekspres do kawy octem?

Czym jest kamień w ekspresie do kawy?

W ostatnim czasie zauważyłeś, że Twoja kawa zmieniła smak a ekspres działa głośniej i wolniej? Są to pierwszy sygnały, że w urządzeniu znajduje się kamień, który należy niezwłocznie usunąć. W trakcie gotowania wody wytrącają się z niej węglany wapnia i magnezu. Taki nalot wpływa niekorzystnie na wydajność ekspresu – jego otwory wylotowe się zwężają, przez co kawa nalewana jest do kubka znacznie wolniej. Ale to nie jedyne negatywne skutki, które powoduje osad. Wpływa on także na smak kawy – napar z takiego ekspresu straci swoje cenne właściwości i aromat. Zabrudzony ekspres pobiera więcej wody, a więc naraża swoich posiadaczy na wyższe rachunki. Zniszczenia, które może spowodować kamień nie są objęte gwarancją, a więc nie zostaną naprawione przez producenta urządzenia. Jednakże, istnieją firmy zajmujące się serwisem ekspresów do kawy będących po gwarancji.

Kiedy należy odkamienić ekspres?

Na szczęście odkamienianie ekspresu jest prostym zadaniem, które można wykonać samodzielnie. Z urządzenia powinno się usuwać kamień co 200 do 250 przygotowanych porcji kawy. Można dzięki tej wiedzy obliczyć, że osoba pijąca 2 filiżanki kawy dziennie, powinna odkamieniać swoje urządzenie raz na 3 – 4 miesiące. Są to oczywiście uśrednione wartości, których przestrzeganie dla większości modeli ekspresów będzie korzystne. Nie zmienia to faktu, że warto przeczytać dołączoną do swojego sprzętu instrukcję i zorientować się, jakie są zalecenia producenta dotyczące odkamieniania naszego modelu ekspresu.

Czy można odkamienić ekspres octem?

Jeżeli wcześniej podejmowałeś już próbę odkamienienia ekspresu na pewno zastanawiałeś się, czy ekspres do kawy można czyścić octem. Wiele osób chwali antybakteryjne właściwości octu jednak eksperci przypominają, że nie można tak odkamieniać ekspresu – jest to szkodliwe dla urządzenia, a także użytkowników, a ponadto efektywność octu w usuwaniu kamienia jest znikoma.

Czym odkamienić ekspres od kawy?

W celu odkamienienia swojego ekspresu do kawy warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które nie tylko usuną cały osad, ale także wydłużają żywotność urządzenia konserwując je. Korzystając z profesjonalnych produktów będziesz mieć pewność, że urządzenie nie ulegnie zniszczeniu. Środki do odkamieniania ekspresów wytworzone zostały z materiałów, które nie zmieniają smaku kawy oraz są bezpieczne dla człowieka. W naszym sklepie internetowym znajdziesz najwyższej jakości preparaty do odkamieniania ekspresów automatycznych, a także przelewowych. Cechują się one łatwością użycia, a także natychmiastowymi efektami.

Serwis ekspresów Nivona

W naszym asortymencie posiadamy Odkamieniacz w płynie Melitta AntiCalc BIO, który usuwa uporczywy osad w każdym typie i modelu ekspresu. Wystarczy, że rozcieńczysz go z wodą i wlejesz do swojego urządzenia, by po kilkunastu minutach móc ponownie cieszyć się przepyszną kawą. W naszej ofercie znajdziesz także odkamieniacze dedykowane ekspresom pochodzącym od poszczególnych marek, np. Oryginalny odkamieniacz do ekspresu KRUPS F054 lub Odkamieniacz w płynie do ekspresów NIVONA NIRK 703. Zostały one zaprojektowane specjalnie do tych urządzeń, są więc dla nich w pełni bezpieczne. Do trudnych do usunięcia osadów z kamienia rekomendujemy Urnex Dezcal 15-DLQ1 odkamieniacz 1l, który prowadzi sobie z najcięższymi przypadkami.

Jak odkamienić ekspres?

Z ekspresu należy wyjąć pojemnik na wodę, wylać tę starą i wlać do niego świeżą porcję wody oraz odpowiednią ilość odkamieniacza w płynie. W zależności od grubości warstwy kamienia oraz wielkości ekspresu należy dobrać proporcję płynu, producenci odkamieniaczy na opakowaniach informują ile należy go stosować w określonych przypadkach. Pojemnik z taką mieszanką należy włożyć do ekspresu oraz wybrać opcję filiżanki kawy bez ziaren bądź specjalny program do odkamieniania. Proces warto powtórzyć kilka razy.

Skuteczne preparaty w atrakcyjnej cenie

Duża ilość osadu z kamienia na wewnętrznych elementach ekspresu w najgorszym przypadku może doprowadzić do jego przegrzania się i powstania nieodwracalnych zniszczeń. Dlatego tak ważne jest regularne odkamienianie swojego urządzenia. Nie tylko wydłużamy w ten sposób jego żywotność, ale także wpływamy na to, by każdego dnia móc pić pełną smaku i aromatu kawę.

Serwis ekspresów do kawy i małego AGD Kraków

Z pomocą naszych produktów z łatwością usuniesz cały kamień z urządzenia i zagwarantujesz sobie pyszną kawę każdego poranka.