Dlaczego ekspres do kawy nie włącza się?

Dla niektórych osób ekspres do kawy to centralne urządzenie w kuchni. Jego poprawne funkcjonowanie decyduje o dobrym humorze o poranku, a nagła awaria może doprowadzić do tego, by go kompletnie zepsuć. Najczęstszym problemem przytrafiającym się użytkownikom tego urządzenia jest to, że ekspres do kawy się nie włącza. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, dlatego postaramy się je przybliżyć w poniższym artykule.

Ekspres do kawy nie włącza się – przyczyny

Diagnoza tego, dlaczego ekspres się nie włącza, rzadko kiedy jest prosta. Zwykle będzie potrzebny serwis ekspresu, jednak w bardzo wielu przypadkach składa się na to szereg czynników, które są w stanie dostrzec tylko specjaliści obeznani z takim sprzętem. Jednakże niekiedy przyczyna tego, że ekspres do kawy nie włącza się, jest dość trywialna lub możliwa do ustalenia dla użytkownika. W tym artykule skupimy się właśnie na takich przypadkach.

Dlaczego ekspres się nie włącza? Sprawdź kabel zasilający i wtyczkę

Najprostszą i z pozoru najbardziej oczywistą przyczyną takiego problemu, o której jednak często zapominamy, jest obluzowana wtyczka lub uszkodzony w jakiś sposób kabel zasilający. Ustalanie przyczyny, dlaczego ekspres się nie włącza, zacznij więc od sprawdzenia, czy urządzenie jest odpowiednio podpięte do prądu oraz obejrzenia stanu przewodu. Jeżeli był on przygnieciony przez coś ciężkiego, mogło dojść do uszkodzenia niewidocznego na pierwszy rzut oka. W takiej sytuacji należy wymienić kabel i udać się w tym celu do specjalisty. Pamiętaj jednak, że problemem może być równie dobrze gniazdko, dlatego spróbuj podłączyć do niego inne urządzenia AGD – naprawa.

Czemu ekspres się nie włącza? Sprawdź poprawność montażu

Odpowiednie ułożenie elementów urządzenia jest kluczowe dla jego działania. Jeśli ekspres jest nowy i dopiero co został złożony lub był gruntownie czyszczony i składany na nowo, możliwą przyczyną, dla której ekspres do kawy – Philips (serwis) nie włącza się, może być niepoprawny montaż elementów. Aby potwierdzić lub odrzucić takie przypuszczenie, należy zerknąć do instrukcji dołączonej do urządzenia przez producenta. Szczególne znaczenie ma ułożenie takich elementów, jak drzwiczki serwisowe, pojemnik na wodę, a także jednostka zaparzająca. Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowy montaż może doprowadzić nawet do uszkodzenia podzespołów, dlatego należy zachować podczas niego dużą ostrożność.

Ekspres do kawy nie włącza się? Sprawdź bezpiecznik termiczny

Jeśli zastanawiasz się, czemu ekspres się nie włącza i sprawdziłeś powyższe elementy, skontroluj bezpiecznik termiczny w Twoim sprzęcie – być może doszło do jego spalenia na skutek przepięcia. Możesz to uczynić za pomocą multimetru, przykładając sondy pomiarowe do styków bezpiecznika. Wysoka wartość pomiaru, a także sygnał dźwiękowy lub świetlny są oznaką spalenia bezpiecznika, który należy wymienić. Jeśli nie posiadasz multimetru i/lub chcesz powierzyć wymianę tego ważnego komponentu specjalistom, serdecznie zapraszamy Cię do jednego z naszych punktów serwisu ekspresów we Wrocławiu lub Krakowie (serwis ekspresu Nivona Kraków). Usługę przeprowadzimy szybko i profesjonalnie.

Ekspres do kawy się nie włącza – przyczyny mogą leżeć w uszkodzonym module lub płytce sterującej

Jeżeli wyeliminowałeś wszystkie poprzednie problemy, a Twój ekspres do kawy się nie włącza, przyczyny mogą tkwić w tym, że doszło do uszkodzenia płytki sterującej lub modułu. Gdy przyciski zdają się nie reagować, być może do płytki nie dochodzi napięcie. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy fachowo zdiagnozują problem i będą w stanie go sprawnie naprawić. Zapraszamy do powierzenia nam swojego sprzętu w jednym z naszych serwisów.

Gdy ekspres do kawy się nie włącza, warto odwiedzić nasz serwis

Mamy wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu usterek i awarii oraz ich kompleksowej i szybkiej naprawie. Specjalizujemy się w sprzętach AGD, takich jak ekspresy do kawy. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz obszerną wiedzą, które pozwalają nam świadczyć nasze usługi na najwyższym poziomie. Samodzielne próby ustalenia, dlaczego ekspres się nie włącza, mogą być żmudne, a ponadto bezowocne – tym bardziej próby przeprowadzania napraw na własną rękę. Niekiedy znalezienie przyczyny wiąże się z koniecznością rozkręcenia sprzętu i poddania go profesjonalnym testom. My obiecujemy, że zawsze staniemy na wysokości zadania, a Ty już za niedługo będziesz się delektować swoją ulubioną kawą!

Inne, często spotykane awarie ekspresu

To, że ekspres do kawy nie włącza się, jest jedną z najczęściej spotykanych awarii. Niemniej jednak wielokrotnie nasi klienci napotykają na inne problemy, które również uniemożliwiają korzystanie z urządzenia. Niekiedy zdarza się, że o ile sprzęt zdaje się działać poprawnie, to przygotowana przez niego kawa nie jest odpowiednio ciepła. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w awarii grzałki przepływowej, do której często może dojść w wyniku osadzającego się kamienia. Mniej prawdopodobnym powodem takiej niedogodności może być również usterka bojlera, choć zdarza się to bardzo rzadko.

Jeżeli ekspres do kawy nie włącza się, przyczyny są zazwyczaj złożone i nieoczywiste. Sytuacja jest odwrotna w przypadku, gdy urządzenie nie spienia mleka. Wówczas mogło dojść do zatkania rurki popierającej mleko lub dyszy spieniającej. Rozwiązanie takiego problemu jest proste – gruntownie wyczyścić sprzęt i dbać o to, by czyścić wskazane elementy po każdym użyciu.

Dość częstym problemem, oprócz tego, że ekspres do kawy nie włącza się, jest to, że gromadzi się pod nim woda. Jeśli zauważyliśmy taką sytuację, należy wyłączyć urządzenie i sprawdzić, czy przewody są w dobrym stanie oraz, czy układ jest szczelny. Jeśli nie, będziemy musieli dokonać wymiany tych komponentów.

Jak zapobiegać awariom ekspresu?

Niektóre czynniki prowadzące do awarii są od nas zupełnie niezależne, tak jak w przypadku tego, że ekspres do kawy się nie włącza. Przyczyny innych natomiast mogą wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji sprzętu. Za wiele usterek i niedziałających funkcji może odpowiadać, chociażby kamień, dlatego odkamienianie raz na 3-6 miesięcy jest niezwykle ważną czynnością, o której nie należy zapominać. W ramach dodatkowej profilaktyki warto także zamienić wodę z kranu na filtrowaną. Za niektóre awarie może także odpowiadać brak regularnego czyszczenia układu spieniającego – powinniśmy robić to po każdym użyciu. Dysza musi zostać przepłukana wodą, a następnie wytarta wilgotną ściereczką.

Jeśli nie wiesz, czemu ekspres się nie włącza lub jego poszczególne funkcje nie działają, zapraszamy do skorzystania z usług naszych serwisów we Wrocławiu i Krakowie!