Dlaczego ekspres nie spienia mleka?

Dla wielu z nas początek dnia rozpoczyna się od filiżanki ulubionej kawy. Niezwykły aromat pobudza nas do działania i sprawia, że z większą radością rozpoczynamy kolejny dzień pracy. Poranna dawka kofeiny pozwala nam z powodzeniem przetrwać trudny dnia codziennego. Przygotowanie pysznej kawy zawdzięczamy specjalistycznym ekspresom, które posiadają wiele zaskakujących funkcji i są dzisiaj urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi. Jedną z najbardziej docenianych, a zarazem podatnych na awarie funkcji ekspresu do kawy jest spienianie mleka. Mleczna pianka oprócz   właściwości dekoracyjnych zmienia smak przygotowanej kawy. Poznaj najczęstsze przyczyny awarii ekspresu i dowiedz się, czemu ekspres nie spienia mleka.

Dlaczego ekspres nie spienia mleka?

Najogólniej rzecz ujmując, proces spieniania mleka w ekspresach automatycznych polega na podgrzaniu mleka w odpowiedniej temperaturze oraz napowietrzeniu, co prowadzi do powstania charakterystycznej pianki. Powodów, że Twój ekspres do kawy nie spienia mleka, może być co najmniej kilka. Za jedną z podstawowych przyczyn uchodzi awaria dyszy pary do spieniania. Jest przytwierdzona bezpośrednio do rurki od pary wodnej. Posiada niezwykle wąską średnicę, dlatego jej wylot może bardzo często ulec zapchaniu. W tej sytuacji powinieneś od  razu przeczyścić dyszę pary do spieniania mleka. Pamiętaj, aby ten proces przeprowadzać regularnie nawet po każdym lub kilkukrotnym użyciu ekspresu. W przeciwnym razie w dyszy pary zgromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia i wydostanie się pary na zewnątrz,  okaże się niemożliwe. Jeśli przeczyszczenie dyszy pary do spieniania nie rozwiąże Twojego problemu,  konieczna okaże się wymiana tego elementu.

Równie częstą przyczyną, dlaczego Twój ekspres nie spienia mleka, tylko gotuje, są zanieczyszczenia i zabrudzenia silikonowych rurek układu mlecznego, przez które przedostaje się bezpośrednio do pojemnika. W tej sytuacji najczęściej wystarczy, jak dokładnie przepłuczesz układ czystą wodą bieżącą lub specjalnym płynem do czyszczenia układu mlecznego ekspresu zalecanym przez producenta Twojego urządzenia. Proces płukania układu mlecznego powinien być opisany krok po kroku w instrukcji obsługi ekspresu. W sytuacji poważnych zabrudzeń samo przepłukanie układu mlecznego może nie wystarczyć. Wówczas należy rozebrać układ mleczny Twojego ekspresu następnie usunąć ręcznie wszelkie zabrudzenia i dokładnie wysuszyć jego poszczególne elementy.

Zapoznaj się z najpopularniejszymi uszkodzeniami ekspresu do kawy

Problem ze spienianiem mleka w Twoim ekspresie może być też spowodowany usterką układu elektronicznego urządzenia. W tym wypadku najczęściej dochodzi do awarii całego modułu odpowiedzialnego bezpośrednio za sterowanie działaniem urządzenia. Sprawdź wówczas prawidłowość podłączenia wszystkich elementów oraz skontroluj, czy energia elektryczna dochodzi przez wszystkie obwodu Twojego ekspresu.

SERWIS AGD

A może jednak usterka elektrozaworu?

 Pamiętaj, że elektrozawór pełni niezwykle istotną rolę w układzie mlecznym Twojego ekspresu. Jest on bowiem odpowiedzialny za pobór wody i zasysanie mleka. Za sprawą elektroniki elektrozawór otrzymuje sygnał z modułu elektrycznego o tym, że należy włączyć funkcję spieniania mleka bądź przygotowania kawy. Zdiagnozowanie awarii tego elementu nastręcza już znacznych trudności. W tym wypadku  najlepiej skorzystaj z porady fachowca lub skonsultuj się z profesjonalnym serwisem od naprawy ekspresów, jak Espresso centrum serwisowe.

Powierz naprawę ekspresu profesjonalistom

 W Espresso centrum serwisowe specjalizujemy się w szerokiej diagnostyce wszelkich usterek, naprawie małego sprzętu AGD i serwisie gwarancyjnym WMF, w szczególności: ekspresów do kawy, czajników, opiekaczy, testerów, blenderów, mikserów i innych urządzeń. Zajmiemy  się także serwisowaniem Twojego spieniacza do mleka. Naprawa małego sprzętu AGD to dla nas codzienność. Nasi wyspecjalizowani fachowcy w krótkim czasie odnajdą przyczynę awarii Twojego urządzenia i szybko się z nią uporają, gdyż do każdego zlecenia podchodzimy z dużym zaangażowaniem oraz na bieżąco aktualizujemy wiedzę o nowinkach technologicznych. Ponadto od wielu lat współpracujemy z wieloma wiodącymi producentami sprzętów małego AGD. Dzięki nam spisane na straty urządzenia posłużą Ci jeszcze na długie lata.