Dlaczego ekspres robi za mało kawy?

Bardzo dużo osób lubi cieszyć się smakiem aromatycznej kawy o poranku. Dla wielu jest ona elementem porannego rytuału, towarzyszy ludziom podczas zbierania się do pracy czy przy przeglądaniu gazety. Świetny smak kawy może zapewnić dobrze dobrany ekspres. Smak i aromat takiego napoju może przypominać nawet ten, który spotyka się w najlepszych kawiarniach czy restauracjach. Niestety, czasami może zdarzyć się, że w urządzeniu pojawi się jakaś usterka, która utrudni lub nawet uniemożliwi korzystanie z niego. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest to, że ekspres robi mało kawy. Jednak dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego ekspres robi mało kawy? — najczęściej spotykane usterki

Użytkownicy ekspresów do kawy muszą nierzadko mierzyć się z różnymi problemami. Często pojawiającym się u nich pytaniem jest, dlaczego ekspres robi za mało kawy. Problem ten może pojawić się niemal w każdym sprzęcie, nieważne, czy jest to ekspres Krups, Delonghi czy Philips. Najczęściej dotyczy to jednak urządzeń ciśnieniowych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego ekspres robi mało kawy, nie jest wcale łatwe i może zależeć od wielu czynników. Naprawa ekspresów Philips w Krakowie.

Jednym z najczęstszych powodów mniejszej ilości zrobionej kawy jest wyciek spod ekspresu. Aby znaleźć miejsce, skąd przecieka woda, należy rozkręcić poszczególne elementy, przede wszystkim obudowę. Wyciek wody może nastąpić zarówno na zewnątrz ekspresu, jak i w środku. O ile w tym pierwszym przypadku usterkę można zaobserwować gołym okiem, tak w sytuacji wewnętrznego przecieku, należy rozkręcić urządzenie i uszczelnić miejsce wycieku. Najczęstszymi miejscami, w których może dojść do wycieku wody, jest: miejsce łączenia zbiornika na wodę z ekspresem; bok ekspresu przy zaparzaczu; bok od strony pompy.

Większe problemy z pogwarancyjnym sprzętem? Przyjdź do nas, a sprawdzimy, co możemy dla Ciebie zrobić!

Zanim gorąca kawa dotrze do filiżanki, musi ona przebyć drogę przez liczne przewody oraz rurki, znajdujące się wewnątrz ekspresu. Czasami niestety zdarza się, że są one źle zabezpieczone, przez co może dochodzić do rozszczelnień i utraty płynu. Może to być bardzo niebezpieczne, bowiem wylewająca się woda może dotrzeć do układów elektrycznych, co może spowodować spięcie. W sytuacji, gdy ekspres robi za mało kawy, warto więc przejrzeć po kolei wszystkie przewody. Na szczęście dla użytkowników, ceny nowych rurek oraz obejm są naprawdę niewielkie, tak więc usterkę tą można zlikwidować niskim kosztem.

Do często spotykanych problemów należy również zapchany zaparzacz kawy. Zbyt mała ilość zaparzanej kawy może być spowodowana mechanicznym uszkodzeniem jednostki zaparzacza. Dotyczy to głównie dźwigni zaparzacza, która jest narażona na duży poziom eksploatacji. Inną przyczyną może być zapchanie się zaparzacza poprzez różne zanieczyszczenia, np. kamień z wody. W takiej sytuacji należy rozmontować zaparzacza i zdiagnozować usterkę. Aby uniknąć przyszłych problemów z tym elementem, warto również co jakiś czas nasmarować uszczelkę tłoka oraz prowadnicę, po które porusza się zaparzacz. Często spotykanym problemem jest również nieszczelność zaworu gorącej wody, który znajduje się przy zaparzaczu. Znajdują się przy nim dwie uszczelki, które, w przypadku nieszczelności, będą przepuszczały wodę. Uszczelki, podobnie, jak przewody, również można nabyć oraz wymienić samodzielnie.

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ekspres robi za mało kawy, warto przyjrzeć się często występującej usterce, jaką jest zabrudzony dozownik kawy. Element ten, zwany również wylewką, znajduje się z przodu w ekspresach ciśnieniowych. Jest on szczególnie narażony na zapychanie przez resztki z kawy oraz inne osady, w tym kamień występujący w wodzie. Będzie to skutkowało zaparzaniem mniejszej ilości kawy, czego na pewno nie chciałby żaden użytkownik. Całe szczęście, część tę można bardzo łatwo zdemontować i w prosty sposób wyczyścić. W większości przypadków, na dole wylewki znajduje się śrubka mocująca, którą należy wykręcić i zdjąć element. Wystarczy nalać do miseczki trochę ciepłej wody i dokładnie wyczyścić dozownik kawy. Dzięki temu prostemu zabiegowi dalej można cieszyć się smakiem doskonałej kawy.

Awaria Twojego ulubionego ekspresu? Spokojna głowa! Zajmujemy się serwisem i naprawą ekspresów do kawy.

Dlaczego ekspres robi za mało kawy? — podsumowanie

Jak widać, na mniejszą ilość parzonej kawy może wpływać wiele czynników. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować problemu i jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu. W przeciwnym razie może dojść do poważniejszej awarii, którą będzie można naprawić tylko w serwisie. Bardzo ważna jest także regularna konserwacja oraz porządne czyszczenie ekspresu do kawy, co na pewno wydłuży jego żywotność.