Dlaczego kawa z ekspresu jest słaba?

Kupując ekspres jesteśmy przekonani, że przygotowywana w nim kawa będzie mocna i pełna aromatu. Jednak zdarza się, że nawet kawa z najlepszego ekspresu jest słaba i nie zachwyca swoim smakiem. Jaka może być tego przyczyna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Słaba kawa z ekspresu – przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego ekspres robi słabą kawę? Przyczyn może być wiele. Problemem może być zarówno samo urządzenie, jak i produkty używane do sporządzania naparu.

Niska jakość ziaren kawy

Najczęstszą przyczyną słabej kawy z ekspresu jest używanie ziaren niskiej jakości. Jeśli chcemy otrzymać napar o dużej intensywności powinniśmy sięgnąć po dobrą kawę ziarnistą pochodzącą z wysokiej jakości palarni. Najlepiej zrezygnować z zakupu kawy w marketach, gdyż zwykle jest ona zwietrzała, przez co sporządzony z niej napar jest słaby. Warto również pamiętać, że kawa z terminem przydatności do 12 czy 18 miesięcy to nie najlepszy wybór jeśli zależy nam na mocnym, aromatycznym naparze.

Stosowanie kawy mielonej

Kolejnym powodem słabej kawy z ekspresu jest wybieranie produktów zmielonych. Jeśli chcemy cieszyć się intensywnym smakiem i aromatem kawy, powinniśmy wybierać tę ziarnistą. Dlaczego? Otóż ziarna są bogate w olejki eteryczne, które ulatniają się w przeciągu 15 minut od zmielenia. Z tego względu pakowana kawa mielona nigdy nie będzie równie mocna i intensywna, jak ta przyrządzona ze świeżo zmielonych ziaren.

Używanie wody mineralnej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na intensywność przygotowywanej kawy ma wpływ również woda, którą wlewamy do ekspresu. Błędem jest stosowanie wody mineralnej, gdyż jest ona bogata w wiele związków, które zmieniają smak naparu i wpływają na jego moc. Najlepszym wyborem jest czysta woda źródlana lub kranówka, jeśli nie jest zbyt twarda.

Kamień w ekspresie

Często przyczyną słabej kawy z ekspresu jest kamień osadzający się na sprzęcie. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie urządzenia i usuwanie kamienia. Niestety zwykłe przepłukanie nie wystarczy. Konieczne jest wykonanie procesu odkamieniania. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wykonać tę czynność, możesz oddać swój sprzęt do serwisu.

Zbyt grubo zmielona kawa

Przyczyną tego, iż ekspres do kawy robi słabą kawę, może być również ustawienie młynka na funkcję grubego mielenia. Jeśli ziarna będą za słabo zmielone, musimy liczyć się z tym, że otrzymamy wodnisty napar o niskiej mocy i słabym aromacie.

Ekspres robi słabą kawę – jak temu zaradzić?

Gdy już wiesz, dlaczego kawa z ekspresu jest słaba, warto zastanowić się, jak temu zaradzić. Oczywiście na początku najlepiej przyjrzeć się używanej kawie. Jeśli chcemy, aby napar był intensywny i zachwycał swoją głębią, sięgnijmy po kawę ziarnistą pochodzącą z dobrej palarni. Nie wybierajmy produktu zmielonego. Należy pamiętać, że ziarna osiągają pełnię aromatu po dwóch tygodniach od dnia wypalenia. Jeśli zostaną szybciej zmielone, to utracą one wiele cennych właściwości, m.in. tracą na mocy.

Należy pamiętać również, aby unikać kaw z marketów. Najczęściej są to kawy wypalone i zmielone dawno temu, których smak, moc i aromat zostały znacząco utracone. Ponadto trzeba zaznaczyć, że tego typu produkty przed trafieniem do naszej filiżanki często długi czas spędzają w transporcie, magazynach i na sklepowych półkach. Przez cały ten okres tracą swoje wspaniałe właściwości.

Przyczyną tego, że ekspres do kawy robi słabą kawę może być też stan urządzenia. Jeśli chcemy, aby sprzęt serwował nam pyszny, mocny napar, pamiętajmy o jego regularnej konserwacji i czyszczeniu. Nie wystarczy przepłukanie jego głównych elementów. Bardzo ważne jest systematyczne odkamienianie, gdyż osady mogą bardzo negatywnie wpłynąć na smak przyrządzanej przez nas kawy. Istotne jest również regularne wymienianie wadliwych elementów.

Słaba kawa z ekspresu? Zgłoś się do naszego serwisu!

Często przyczyną słabej kawy z ekspresu jest uszkodzenie sprzętu. Jeśli wybierasz wysokiej jakości kawę, nie stosujesz wody mineralnej, dbasz o odpowiednie mielenie ziaren i regularnie odkamieniasz ekspres, jednak nadal otrzymujesz słaby napar, odwiedź nasz serwis. Może okazać się, że jakiś z jego elementów został uszkodzony. My z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć przyczynę serwowania słabej kawy przez ekspres i skutecznie rozwiążemy ten problem. Zrobimy co w naszej mocy, abyś znów mógł się cieszyć intensywnym, aromatycznym naparem i doradzimy, co robić, gdy ekspres serwuje kawę słabej jakości. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty!