Dlaczego odkurzacz gwiżdże i piszczy?

Odkurzacz jest niezbędnym elementem wyposażenia w każdym domu. Pozwala na szybkie i wygodne doprowadzenie danego pomieszczenia do czystości. Niestety, odkurzacz jest urządzeniem, które znane jest ze swojej podatności na uszkodzenia. Jeśli zauważysz, że Twój sprzęt nie działa tak jak należy, zareaguj natychmiast. Pozwoli Ci to na wyeliminowanie powstałego problemu jeszcze w jego początkowym stadium, dzięki czemu urządzenie nie ulegnie kolejnym zniszczeniom.

Dlaczego odkurzacz piszczy przy odkurzaniu?

Gwizdanie bądź piszczenie odkurzacza w trakcie jego użytkowania jest bardzo często zgłaszanym problemem. Istnieje kilka czynników, które mogą powodować bądź mieć bezpośredni wpływ na wydawanie takich dźwięków przez odkurzacz.

Przepełniony worek lub pojemnik na kurz

Zbyt duża ilość kurzu i brudu w miejscu jego składowania w odkurzaczu jest najpowszechniejszą przyczyną gwizdania urządzenia. Dziwne dźwięki będą wydobywać się z odkurzacza w momencie gdy nie będzie on w stanie zassać optymalnej ilości powietrza.

Nie ma określonej zasady co do częstotliwości wymiany worka czy opróżniania pojemnika na kurz. Wszystko zależy od intensywności, z jaką korzystamy z odkurzacza oraz stanu zanieczyszczenia pomieszczeń, które są przez nas odkurzane. Sytuacja jest ułatwiona w przypadku odkurzaczy z pojemnikiem na zniszczenia, ponieważ jest on zwykle przezroczysty. Nietrudno więc zauważyć jak dużo brudu się tam znajduje. Sytuację komplikuje filtr – należy pamiętać, aby także ten element był regularnie czyszczony. W przypadku odkurzaczy wyposażonych w worek należy na bieżąco do niego zaglądać i kontrolować stan jego zapełniania. Nawet jeśli nie jest on w pełni zapełniony, zauważasz słabnącą moc ssania oraz gwizdanie odkurzacza, także powinieneś go wymienić.

Nieodpowiednio założony worek

Kolejna przyczyna gwizdania odnosi się jedynie do odkurzaczy workowych. Czasami zdarza się, że worek odczepia się z gniazda, w którym został zamontowany. Szczególnie często taką sytuację można zaobserwować stosując worki wielorazowego użytku posiadające zniszczony częstym stosowaniem uchwyt. Przesuwanie się worka może nastąpić samoczynnie lub być spowodowane gwałtownymi ruchami urządzenia. Postępowanie w tym przypadku jest niezwykle proste – wystarczy, że sprawdzisz, czy worek znajduje się na swoim miejscu i czy żadna z jego części nie odstaje.

Zablokowana rura odkurzacza

Jeżeli problem gwizdania nie zostanie wyeliminowany poprzez wymianę bądź poprawę worka, warto skontrolować czy żaden z elementów nie utknął w rurze odkurzacza. Nieprawidłowa ilość zasysanego powietrza może prowadzić do tego, że odkurzacz piszczy. Aby uporać się z tym problemem, rozłóż rurę na części i sprawdź, czy potrząsając nimi jesteś w stanie usunąć intruza. Jeśli to nie zadziała weź kij od szczotki lub metalowy pręt, umieść go we wnętrzu zatkanej części rury i mocno pchnij, aby ją udrożnić.

Zatkana ssawka

Gwizdanie nie zawsze musi wynikać z zatkanej rury, kolejnym elementem odkurzacza, który może ulec zapchaniu jest ssawka. Rozwiązaniem jest tutaj dokładne sprawdzenie wszystkich części, z których składa się ssawka. Zdarza się, że jakiś większy element niekorzystnie się ułoży na powierzchni ssawki powodując tym samym nieprzyjemne piszczenie odkurzacza.

Awaria silnika

W sytuacji, gdy każdy z wyżej opisanych elementów odkurzacza działa w prawidłowy sposób a Ty wciąż słyszysz piszczenie i gwizdanie urządzenia, najprawdopodobniej problem tkwi w jego silniku. Częste bądź bardzo intensywne korzystanie z odkurzacza skutkować może jego szybszym zużywaniem się. Silnik ulec może uszkodzeniu bądź awarii, która uniemożliwi prawidłowe korzystanie z urządzenia. Aby uniknąć uszkodzenia kolejnych elementów odkurzacza bądź jego zbytniego przegrzania się spowodowanego nieprawidłowo działającym silnikiem, należy niezwłocznie go naprawić bądź wymienić na nowy – serwis i naprawa odkurzaczy.

Naprawa lub zastąpienie starego silnika nowym nie jest prostym zadaniem. Samodzielna próba wyeliminowania awarii może przynieść więcej szkód niż korzyści. W tej sytuacji nie należy zbyt długo zastanawiać się, dlaczego odkurzacz piszczy, tylko jak najszybciej oddać urządzenie w ręce profesjonalistów, którzy dokładnie zbadają problem, a następnie wybiorą rozwiązania gwarantujące doskonałą pracę odkurzacza w przyszłości. Nasi specjaliści zajmują się także naprawą sprzętu pogwarancyjnego WMF. Dysponują oni narzędziami, które umożliwią im bezpieczne wyjęcie silnika. W zależności od jego stanu specjaliści zdecydują czy naprawa jest opłacalna, czy znacznie korzystniejsza będzie wymiana tego elementu na nowy model. Nasz profesjonalny serwis pomoże Ci w usunięciu nawet najbardziej skomplikowanych usterek.

Jak dbać o odkurzacz, by ten nie piszczał?

Pamiętaj, że o odkurzacz należy dbać nie tylko w momencie wystąpienia jakichś nieprawidłowości takich jak np. gwizdanie czy piszczenie urządzenia. Regularne sprawdzanie stanu jego poszczególnych części może skutecznie chronić Twój sprzęt przed awarią. Zwracaj uwagę na powierzchnię, którą odkurzasz, aby uniknąć zatykania się rury czy ssawki odkurzacza. Pamiętaj także o regularnej wymianie worka bądź opróżnianiu pojemnika na kurz.