Dlaczego odkurzacz sam się wyłącza?

Odkurzacz jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego z domów. Mechanizm działania tego urządzenia pozwala w łatwy sposób usunąć różnego rodzaju zabrudzenia z dywanów czy podłóg. Poradzi on sobie z kurzem, ziemią, sierścią oraz piachem, który często nieświadomie wnoszony jest przez nas do domów. Zaletą odkurzacza jest jego szybkość działania – nie musisz poświęcać dużo czasu, aby zadbać o czystość swojego mieszkania.

Regularne sprzątanie pozwala na zapewnienie sobie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Nie bez przyczyny mówi się, że czysta przestrzeń to także oczyszczony umysł. Efektywne sprzątanie jest zatem niezwykle ważne, jeśli zależy nam na zachowaniu koncentracji podczas wykonywanych obowiązków. Nie bez znaczenia jest ono także dla naszego zdrowia – regularne sprzątanie pozwala na uniknięcie kontaktu z bakteriami i roztoczami, które powodować mogą senność, reakcje alergiczne, a nawet infekcje.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na efektywnym posprzątaniu miejsca, w którym się znajdujemy, ale odkurzacz sam się wyłącza? Przedstawiamy Ci najczęstsze usterki, które powodować mogą, że sprzęt odmawia współpracy. Profesjonalny serwis i naprawa odkurzaczy tylko u nas!

Zapchany worek

Dlaczego odkurzacz się wyłącza? Najczęściej samoczynne wyłączanie się odkurzacza spowodowane jest przepełnionym workiem w odkurzaczu bądź zapchanym pojemnikiem na zanieczyszczenia. W drugim przypadku uniknięcie przepełnienia jest znacznie prostsze za sprawą przezroczystej przestrzeni, w której gromadzi się brud. Jednak i w tej sytuacji zdarza się po prostu zapomnieć o regularnym opróżnianiu miejsca stworzonego na gromadzenie się zanieczyszczeń. Powoduje to przeciążenie odkurzacza, które pozbawia go siły ssącej. Wymiana worka to banalna czynność, która może skutecznie uchronić odkurzacz przed przegrzaniem. Optymalnym rozwiązaniem będzie wymiana worka w przypadku, gdy będzie on zapełniony w ¾ swojej pojemności.

Mocno zanieczyszczony filtr

Coraz więcej modeli odkurzaczy zamiast worka na zanieczyszczenia posiada specjalny filtr, który jest w stanie usunąć z pomieszczenia także bardzo drobne zanieczyszczenia. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane alergikom i osobom starszym. Mocne zabrudzenie filtra, podobnie jak w wyżej opisanym przypadku, może prowadzić do przegrzewania się silnika odkurzacza, a w efekcie – do jego wyłączenia się. Warto tutaj pamiętać, że wiele modeli filtrów oprócz klasycznego usunięcia zanieczyszczeń, wymaga także dokładnego umycia przed ponownym założeniem. Każdy producent określa, w jaki sposób należy się obchodzić z filtrem w przypadku jego czyszczenia. Aby zachować żywotność odkurzacza i uniknąć jego samoczynnego wyłączania należy się stosować do tych zaleceń.

Zatkana rura

Szczególnie w przypadku dynamicznego sprzątania w pośpiechu łatwo jest nie zauważyć, że nasz odkurzacz wciągnął większy element. W tym przypadku zakłócony jest standardowy obieg powietrza, co powoduje utratę mocy ssania urządzenia i jego przegrzanie się. Aby skontrolować stan rury, należy ją zdemontować i sprawdzić, czy zaklinowały się tam jakieś przedmioty.

Zatkana szczotka

Zapchaniu ulec może nie tylko rura, ale także szczotka naszego odkurzacza. Osadzające się na niej zanieczyszczenia mogą skutecznie zmniejszać otwór wlotowy, który przez to nie będzie w stanie pochłaniać tyle zanieczyszczeń ile powinien. Aby uniknąć przegrzania się odkurzacza, po każdym sprzątaniu należy dokładnie oczyścić go szczotką, w którą wyposażony jest odkurzacz.

Awaria silnika

Jeśli nie zauważasz zapełnienia worka na zanieczyszczenia bądź zapchania rury czy szczotki, prawdopodobnie problem leży po stronie silnika napędzającego Twój sprzęt. Jest to najbardziej poważne uszkodzenie, które nie jest możliwe do usunięcia samemu. Silnik odkurzacza jest na tyle złożony, że jego samodzielna wymiana mogłaby jedynie pogorszyć sprawę. Zalecane jest w tym przypadku oddanie odkurzacza do wyspecjalizowanego punktu. Nasz serwis cechuje się szybkością napraw, a specjaliści, których w nim znajdziesz nie tylko naprawią Twój sprzęt, ale także odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i doradzą, jak dbać o odkurzacz, aby służył on przez lata.

Jeśli jesteś z Krakowa – zobacz nasz serwis odkurzaczy!

Uszkodzony kabel

Jeżeli Twój odkurzacz ma problemy z uruchomieniem bądź zaledwie po kilku minutach pracy się wyłączy, skontroluj stan jego przewodu zasilającego. Czasem nawet nieświadomie możemy doprowadzić do przytrzaśnięcie kabla jakimś przedmiotem bądź jego naderwania w trakcie dynamicznego sprzątania. Uszkodzony przewód powoduje niedostateczną ilość dostarczanego do urządzenia prądu, przez co nie jest on w stanie normalnie pracować. W tym przypadku warto zdecydować się na wymianę całego kabla. Samodzielne naprawy kabla zasilającego mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla Ciebie i Twojego odkurzacza. W tym przypadku również zaleca się skorzystanie z profesjonalnego serwisu.