Dlaczego odkurzacz słabo ciągnie? Najczęstsze przyczyny

Przyczyn braku pełnej sprawności odkurzacza może być wiele. Przede wszystkim jest to zależne od rodzaju odkurzacza, który posiadamy w swoim gospodarstwie domowym. Dotyczyć to może kwestii technicznych bądź chwilowego braku sprawności, która została spowodowana problemem łatwym do niemal natychmiastowego usunięcia. 

Czemu odkurzacz słabo ciągnie?

Czasem próba dokładnego posprzątania powierzchni kończy się niepowodzeniem. Niedokładnie oczyszczone powierzchnie czy problem z tym że odkurzacz słabo ssie to dość częste kwestie, które budzą zainteresowanie wśród użytkowników tych urządzeń pomagających w utrzymaniu czystości. Powodem takiego działania może być zanieczyszczenie powstałe na filtrze, problem z wężem ssącym czy także brak szczelności w rurze.

Odkurzacz słabo ciągnie – przyczyny

Jedne z powodów złego funkcjonowania odkurzacza mogą być niezwykle proste do naprawienia, jednak inne kwestie mogą wymagać złożonej pomocy specjalistycznej.

Zapchana rura

Pierwszą kwestią, którą trzeba skontrolować w przypadku nagłej niedyspozycji odkurzacza, jest zapchana rura. Bardzo prawdopodobne, że wraz z kurzem i innymi zanieczyszczeniami udało nam się wciągnąć jakiś przedmiot zalegający na podłodze. Spowodowało to zapchanie rury i odcięcie końcówki odkurzacza od całego mechanizmu zasysania powietrza.

Często to właśnie jakieś małe przedmioty jak np. klocek czy chusteczka zapychają rurę, uniemożliwiając dalsze sprzątanie.

Zapełniony worek bądź pojemnik

Następnym czynnikiem mającym wpływ na to dlaczego odkurzacz słabo ciągnie (profesjonalny serwis odkurzaczy), może być w zależności od rodzaju odkurzacza, zapchany worek bądź pojemnik. Wzrastająca liczba nieczystości pojawiających się w miejscach tego typu może mieć bezpośrednie negatywne przełożenie na niższą jakość pracy urządzenia. Należy regularnie wymieniać worki w odkurzaczu a w przypadku posiadania innego rodzaj sprzętu – opróżniać pojemnik.

Zanieczyszczenie filtra

Kolejną, dość istotną kwestią mogącą negatywnie wpływać na działanie odkurzacza może być zanieczyszczenie powstałe na różnego rodzaju filtrach. Jeśli spostrzeżemy, że filtr odkurzacza jest w stanie, który mógłby utrudnić prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, należy niezwłocznie usunąć powstałe zanieczyszczenia bądź wymienić filtr na nowy. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie tego problemu może okazać się bieżące kontrolowanie stanu filtra, szczególnie po każdym użyciu odkurzacza. Pozwoli to zachować pewność, że ten rodzaj problemu nie stanie się przeszkodą w utrzymaniu domu na satysfakcjonującym poziomie czystości.

Niedrożna ssawka

Problem braku drożności ssawki może także skutecznie uniemożliwić wydajną pracę odkurzacza. Wystarczy, że wystarczająco duży przedmiot bądź kłębek sierści zostanie zassany przez urządzenie, a ssawka się zablokuje. 

Brak szczelności w obudowie

Kolejnym, lecz już bardziej technicznym problemem może być nieszczelność obudowy w okolicach. Uszkodzenia mechaniczne mogą skutecznie utrudnić prawidłową pracę urządzenia. W takiej sytuacji warto zwrócić się do serwisu odkurzaczy i serwisu AGD – Wrocław w celu określenia źródła problemu, który może się nie okazać tak oczywisty. 

Dużo eksploatowany akumulator

Następnym problemem mającym swoje źródło nie w sytuacji losowej, a kwestiach technicznych jest akumulator, który był poddawany dużej eksploatacji. Problem ten ma swoje uzasadnienie w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych, które wymagają ładowania. Naturalne jest osłabienie mocy ssania odkurzacza w miarę użytkowania odkurzacza i rozładowywania się akumulatora, jednak nie powinno się tak dziać w losowych momentach. Warto zdiagnozować ten problem u specjalisty i  w razie takiej potrzeby wymienić akumulator na nowy.

Problem z silnikiem

Najpoważniejszą usterką powodującą, że odkurzacz słabo ciągnie, może być awaria silnika. W tym przypadku niezbędne będą oględziny specjalisty. W Centrum Serwisowym Espresso zajmujemy się fachowym doradztwem w zakresie szerokiej gamy sprzętów. Chętnie poddamy Twoje urządzenie serwisowi i sprawimy, by dalsze korzystanie z niego stało się możliwe. Nasz młody i zarazem fachowy zespół weźmie pod opiekę Twój sprzęt!