Dlaczego woda cieknie ze stopy żelazka? Jak rozwiązać ten problem?

Osoby ceniące sobie dokładnie wyprasowaną odzież z pewnością niejednokrotnie spotkały się z problemem z cieknącej wody ze stopy żelazka. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, począwszy od tych zupełnie podstawowych po te bardziej skomplikowane awarie, wymuszające zakup nowego sprzętu.

Dlaczego cieknie woda z żelazka?

Jedna z podstawowych przyczyn cieknącego żelazka może być zalegający w dziurkach kamień. Czasem znajduje się on nie tylko w jednym miejscu, a pojawia się równocześnie w otworkach stopy żelazka, wewnątrz zbiorniczka na wodę, a także w okolicach spryskiwacza. Ten uciążliwy problem pojawia się w wielu miejscach, a to wszystko jest spowodowaną tzw. „twardą wodą”. Znajdujące się w takiej wodzie związki wapnia i magnezu w wyniku termicznego rozkładu zapychają pewne miejsca, uniemożliwiając tym samym prawidłowy przepływ wody. Istotne jest regularne odkamienianie żelazka bądź podejmowanie prawidłowych działań mających na celu ograniczenie powstawania kamienia. Dla tego problemu zostało opracowanych wiele rozwiązań, często już dedykowanych przez producenta. Jednym z nich jest zalecenie, aby stosować jedynie wodę demineralizowaną. Pozwoli to ograniczyć powstawanie kamienia i skutecznie eliminując niedogodności. Istnieją także specjalne nakładki oraz podgrzewacze generujące parę. Są to jednak rozwiązania dedykowane konkretnym urządzeniom.

Żelazko przecieka – czym to jeszcze może być spowodowane?

Istotną przyczyną tego, że z żelazka leje się woda (serwis generatorów pary i żelazka) może być także nieodpowiednia temperatura. Powodem tego problemu może okazać się uszkodzenie termostatu, które skutkuje trudnościami z ustawieniem odpowiedniej temperatury. Jednak czasem mimo poprawnie działającego termostatu problem z cieknącym żelazkiem nadal występuje. Dzieje się tak, ponieważ osiągalna przez żelazko temperatura bywa nadal zbyt niska do wytworzenia pary a woda, która nie zmieni stanu skupienia, wycieka przez stopę żelazka.

Inną przyczyną wycieku wody może być także pęknięty pojemnik na wodę. Warto to sprawdzić w pierwszej kolejności, gdyż rozwiązanie może okazać się bardzo proste.  Jeśli jednak sami nie widzimy, czynnika wpływającego na wypływ wody ze stopy żelazka warto zaufać specjalistom i oddać żelazko do profesjonalnego serwisu sprzętu małego AGD – Kraków.

Z żelazka cieknie woda – co na to wpływa?

Sprawdziłeś żelazko pod pryzmatem kamienia i nic. Nie widzisz pęknięć w zbiorniczku i nie zauważasz problemu, z uzyskaniem odpowiedniej temperatury a mimo to nadal zmagasz się z tym problemem. Zadajesz sobie pytanie: dlaczego z żelazka leci woda skoro wszystko, co robię, jest w porządku? Otóż rozwiązaniem tej zagadki może okazać się stosowanie zapachowych wód do prasowania. Nie tylko kamień może skutkować zatkaniem się otworów w stopie żelazka, równie skuteczne w tym działaniu są także specjalne olejki zapachowe. Wzbogacają one zapach prasowanych tkanin, jednak nie dzieje się to bez żadnych kosztów do pokrycia. Zaklejają dziurki do odchodzenia pary, przez co jest skumulowana i skrapla się, tym samym wyciekając z urządzenia.

A co zrobić jak nie wiem, co się dzieje z żelazkiem?

W sytuacji gdy nie masz pewności, co jest przyczyną wycieku wody ze stopy żelazka, warto udać się do profesjonalnego serwisu. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy powinni bez problemu zlokalizować usterkę a co z tym się wiąże – wyeliminować problem. Warto także udać się do specjalisty w momencie gdy zaktualizowaliśmy problem, a nie jest ot, tak łatwy do usunięcia jak np. zalegający kamień.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Centrum Serwisowym Espresso pomożemy Ci zlokalizować i wyeliminować usterkę a w przypadku nierentowności naprawy, zapraszamy do zakupu innego urządzenia parowego, w którego doborze także chętnie pomożemy. Jesteśmy profesjonalnym zespołem specjalistów – fascynatów. Każdego klienta a co z tym się wiąże, każde zlecenie traktujemy indywidualnie, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Skuteczna naprawa sprzętu domowego pozwoli Ci na dłuższą radość z korzystania ze swoich przedmiotów, troszcząc się tym samym o środowisko.