Dlaczego żelazko brudzi ubrania?

Prasowanie ubrań oraz innych tkanin być może nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak czasem jest to po prostu obowiązek, który musi zostać spełniony. Korzystając z odpowiedniego urządzenia można skrócić czas potrzeby na prasowanie, jednocześnie ograniczając swój wysiłek w tym zakresie. Niestety, jak w przypadku zdecydowanej większości sprzętów użytku domowego, również żelazko może okazać się bardzo kapryśne podczas standardowego użytkowania. Alarmujące powinny być wszystkie niestandardowe wycieki z żelazka, a także zły wygląd prasowanych tkanin. Skąd wiedzieć, dlaczego żelazko brudzi na brązowo i jak poradzić sobie z takim problemem? Wystarczy zapoznać się z naszym praktycznym poradnikiem.

Generator pary czy żelazko – co wybrać? Przeczytaj tutaj!

Żelazko brudzi rdzą – jak reagować?

Prasowanie niezmiennie kojarzy się przede wszystkim z dużą czystością. Do czynności prasowania najczęściej przystępuje się bezpośrednio po praniu, kiedy to wszystkie tkaniny są idealnie czyste i pachnące. Dobrze przeprowadzone prasowanie tylko wzmacnia ten efekt, niwelując wszelkie zagniecenia czy większe nierówności na materiale. Nic więc dziwnego, że poprawnie przeprowadzone prasowanie nierozerwalnie kojarzy się z porządkiem i poczuciem czystości. Kiedy jednak żelazko przestaje pracować tak, jak powinno, można nabrać pewnych podejrzeń związanych z tym, czy cały proces prasowania ma w ogóle sens. O ile niewielkie usterki związane z powierzchownym zabrudzeniem płyty grzewczej żelazka można bardzo szybko usunąć poprzez standardowe czyszczenie, to zauważenie tego, że żelazko brudzi rdzą zazwyczaj zwiastuje już nieco większe kłopoty. Na pierwszy rzut oka urządzenie może nie wydawać się zepsute. Problem natomiast zaczyna być widoczny bezpośrednio na prasowanych ubraniach – po przejechaniu żelazkiem pozostaje na nich bardzo nieestetyczna brązowa smuga. W takich sytuacjach należy od razu pomyśleć nad tym, dlaczego żelazko brudzi ubrania, ponieważ są to zabrudzenia stosunkowo trudne do usunięcia. Czasem nawet zdarza się, że trwałe usunięcie zabrudzeń powstałych w ten sposób okazuje się wręcz niemożliwe. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników idealnie wyprasowanych ubrań, dlatego dobrze jest możliwie jak najszybciej przystąpić do praktycznego działania. To, dlaczego żelazko brudzi, ma swoje określone przyczyny.

Serwis i naprawa żelazka Kraków

Dlaczego żelazko brudzi – przypalenie prasowanego materiału

Czasem najprostsze rozwiązania są prawidłowe. Jest tak również w przypadku tego, dlaczego żelazko brudzi ubrania. Być może jest to po prostu przypalenie samego materiału, na skutek niewłaściwego dostosowania temperatury prasowania. Wydaje się to być na tyle oczywiste, że aż nieprawdopodobne. W rzeczywistości jednak taki problem zdarza się bardzo często. Sprzyja temu przede wszystkim prasowanie różnych tkanin jedna po drugiej – wysoce prawdopodobne jest, że w którymś momencie zapomnimy ustawić temperaturę na niższą. Materiał delikatny szybko podda się zbyt wysokiej temperaturze, a wszyscy zaczną zastanawiać się , dlaczego żelazko brudzi ubrania. To rozwiązanie zagadki ma jednak swoje dobre strony, ponieważ w tym przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie żadnej skomplikowanej naprawy urządzenia. Zupełnie wystarczające jest zwrócenie większej uwagi na to, w jakiej temperaturze prasowane są materiały. Dopasowanie temperatury do rodzaju tkaniny pozwala uniknąć największych zabrudzeń.

Dlaczego żelazko brudzi ubrania – sprawdzanie zanieczyszczenia kamieniem

Zbyt wysoka temperatura nie jest jedynym rozwiązaniem tego, dlaczego żelazko brudzi. Choć wydaje się, że jest to sprzęt bardzo prosty, to jednak powodów podobnego problemu może być kilka. Jednym z nich jest nagromadzenie się kamienia w żelazku. Dotyczy to przede wszystkim nowoczesnych modeli żelazek, wyposażonych w funkcję generatora pary. Pojemnik na wodę może gromadzić kamień, szczególnie jeśli do prasowania wykorzystywana jest po prostu woda z kranu, często dość twarda. Zastanawiając się nad tym, dlaczego żelazko brudzi ubrania, dobrze jest przypomnieć sobie, kiedy ostatnio wykonywane było odkamienianie żelazka. W razie potrzeby proces ten należy regularnie powtarzać.

Żelazko brudzi rdzą – co robić?

Kolejnym problemem, jaki może wiązać się z brązowymi zabrudzeniami pojawiającymi się na ubraniach jest to, czy żelazko brudzi rdzą. Taki problem może budzić wśród użytkowników jeszcze większe obawy z uwagi na to, jak go wyeliminować. Wiedząc już, dlaczego żelazko brudzi na brązowo, można już dobrze opracować plan działania. Rdza powstaje najczęściej na skutek ciągłego kontaktu metalowych elementów żelazka z wodą. Najlepsza jest oczywiście profilaktyka, dlatego użytkownicy tych urządzeń powinni pamiętać o regularnym przecieraniu metalowych części ściereczką. Gdy jednak problem staje się coraz bardziej dokuczliwy, zalecamy kontakt z naszym profesjonalnym serwisem i naprawą generatorów pary i żelazek. Od lat zajmujemy się kompleksową naprawą oraz usuwaniem licznych problemów i usterek dotyczących żelazek. Rozpoznajemy problem, a następnie dopasowujemy najlepszy sposób jego rozwiązania.