Dlaczego żelazko nie wytwarza pary?

Żelazko stanowi w wielu domach absolutnie podstawowe wyposażenie – to właśnie ono jest wykorzystywane do usuwania wszelkich zagnieceń na odzieży, które powstały w wyniku prania czy nieodpowiedniego przechowywania. Nieestetyczne zagniecenia często potrafią zepsuć całe wrażenie, które chcemy wywrzeć swoim strojem, dlatego warto zadbać o to, aby wyglądał on świeżo i był odpowiednio przygotowany – a więc bez wcześniejszego prasowania się nie obejdzie.

Nowoczesne żelazka posiadają mnóstwo funkcji, których zadaniem jest ułatwienie i skrócenie procesu prasowania. Wśród nich z całą pewnością najpopularniejszy jest obecnie wyrzut pary. Dzięki tej funkcji usunięcie nawet bardzo mocnych zagnieceń jest bardzo proste i nie potrzeba na to zbyt dużo czasu.

Mimo wysokiej jakości materiałów wykorzystywanych do produkcji, a także nowych technologii, których celem jest zabezpieczenie urządzenia przed uszkodzeniem, czasem dochodzi do awarii, w wyniku których żelazko przestaje wytwarzać parę. Co może być powodem takiego stanu rzeczy i jak to naprawić? W tym wpisie przedstawiamy odpowiedzi na te pytania. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Dlaczego żelazko nie wytwarza pary?

Od czasu do czasu w internecie można spotkać się z pytaniem: dlaczego żelazko parowe nie wytwarza pary? Poprawnych odpowiedzi na nie może być co najmniej kilka, a każda z nich związana jest z innym problemem, który jest odpowiedzialny za tą konkretną awarię. Dlatego warto skorzystać z serwisu i naprawy żelazek w CSEspresso.

Większość żelazek przeznaczonych do użytku domowego posiada dosyć prosty system parowy, którego jednym z głównych elementów jest specjalny zbiornik na wodę, który należy uzupełniać samodzielnie. Niektórzy użytkownicy zapominają jednak o dolaniu płynu przed rozpoczęciem prasowania, w wyniku czego urządzenie nie wytworzy pary, ponieważ nie ma z czego jej wygenerować. W takiej sytuacji wystarczy napełnić zbiorniczek odpowiednią ilością wody i problem powinien ustąpić. W sytuacji kiedy mamy pewność, że w zbiorniku znajduje się ciecz, a mimo to żelazko nie wytwarza pary, źródła kłopotów należy poszukać gdzie indziej.

Najczęstszym winowajcą awarii układu wytwarzania pary w żelazkach są wytrącane z wody w wyniku podgrzewania jej pierwiastki, takie jak wapń, magnez, żelazo czy mangan, które potocznie zwie się kamieniem. Cząsteczki tych pierwiastków kumulują się na elementach wszystkich urządzeń, które do działania wymagają wody, w tym we wnętrzach czajników, na naczyniach i oczywiście – w żelazkach. Znakiem rozpoznawczym tego, że w żelazku znajduje się za dużo kamienia, jest charakterystyczny biały nalot dookoła otworów wylotowych pary. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że zatkał on głębszą część wspomnianych otworów, przez co para nie może wydostać się na zewnątrz. Rozwiązaniem tej sytuacji jest poddanie żelazka procesowi odkamieniania.

Niekiedy powodem braku pary w żelazku parowym jest zbyt niska temperatura podgrzania wody. Często jest to spowodowane zbyt krótkim czasem oczekiwania na nagrzanie żelazka, jednak w niektórych przypadkach może to oznaczać problem z innymi elementami żelazka.

Serwisowanie żelazka Kraków

Co robić kiedy żelazko nie wytwarza pary?

Niektóre z problemów związanych z tym, dlaczego żelazko nie wytwarza pary, można rozwiązać samodzielnie poprzez napełnienie zbiornika z wodą czy przeprowadzenie odkamienienia. Nie należy jednak podejmować prób naprawy usterek, których przyczyny nie są nam znane na własną rękę – można tym sposobem doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia w taki sposób, że nie będzie już możliwości doprowadzenia go ponownie do stanu używalności lub popełnić błąd, który spowoduje narażenie zdrowia lub życia. Ze wszelkimi poważniejszymi problemami z tego typu sprzętami należy udać się do specjalistów, którzy doskonale znają się na ich budowie oraz naprawie.

Gdzie oddać żelazko do naprawy?

Chcąc mieć absolutną pewność, że żelazko zostanie naprawione zgodnie ze sztuką, a do całego procesu zostaną wykorzystane wysokiej jakości części i odpowiednie narzędzia, należy zgłosić się do serwisu posiadającego dobre opinie użytkowników oraz odpowiednią renomę – takiego jak nasz. Jeżeli twoje żelazko parowe nie wytwarza pary i nie wiesz, co może być tego powodem – skontaktuj się z nami – serdecznie zapraszamy.