Ekspres ciśnieniowy – jaki wybrać?

Kawa króluje w wielu domach jako nieodzowny element poranka czy też nawet popołudnia. Kofeina ma właściwości pobudzające, dlatego wypicie filiżanki aromatycznej kawy może pomóc przetrwać nawet najbardziej męczący dzień. Jednak to nie koniec powodów, dla których warto zastanowić się nad zakupem ciśnieniowego ekspresu do kawy. Jaki wybrać, aby być zadowolonym z jego użytkowania? W przypadku kawy należy zwrócić szczególną uwagę na smak otrzymanego naparu. Jeśli jest on kwaśny lub zbyt gorzki, to znak, że coś podczas przygotowania poszło nie tak. Dużą rolę w tym procesie odgrywa oczywiście sam ekspres do kawy. Przeczytaj, jak wybrać ekspres ciśnieniowy, aby być zadowolonym z zakupu. 

Jaki wybrać ekspres ciśnieniowy do kawy?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki ekspres ciśnieniowy będzie zdecydowanie najlepszym wyborem, musisz dokładnie poznać charakterystykę urządzeń tego typu. Obecnie na rynku dostępne jest wiele ekspresów przeznaczonych do przygotowywania kawy. Różnią się one budową, stopniem skomplikowania działania, a także dostępnością funkcji. Ciśnieniowy ekspres do kawy to specjalne urządzenie służące do przygotowania kawy o bardzo dobrej jakości. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod parzenia kawy, takich jak klasyczne kawiarki czy przelewy, dobry ciśnieniowy ekspres używa wysokiego ciśnienia wody. W trakcie pracy urządzenia ciśnienie to pozwala wycisnąć maksymalny aromat oraz smak kawy. Taki schemat działania sprawdza się oczywiście nie tylko w kawiarniach, ale również w domowym zaciszu. Wiedząc, jak wybrać ekspres ciśnieniowy można więc z łatwością zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt i stworzyć swój własny kącik kawowy. 

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy – podstawowa budowa urządzenia 

Odpowiednie działanie ekspresu ciśnieniowego opiera się głównie na jego budowie. Gdyby nie poszczególne elementy, niemożliwe byłoby przygotowanie wysokiej jakości naparu, który do złudzenia przypomina kawę serwowaną w najlepszych kawiarniach. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki ekspres ciśnieniowy będzie najlepszy, musisz najpierw zapoznać się z ogólną budową takich urządzeń. 

W dobrym ekspresie ciśnieniowym powinien znaleźć się specjalny zbiornik na wodę. Zostanie ona wykorzystana w procesie parzenia – najpierw podgrzewa się ją w zbiorniku, a gdy jest już gotowa, pod wysokim ciśnieniem przepływa przez kawę. Drugim bardzo ważnym zbiornikiem jest zbiornik na kawę. W zależności od wybranego modelu może chodzić o kawę mieloną lub kawę w ziarnach. Droższe sprzęty zazwyczaj posiadają wbudowany młynek, który automatycznie mieli kawę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają czasu na samodzielne mielenie ziaren w klasycznym młynku. Ekspres ciśnieniowy wyposażony w funkcję młynka samodzielnie przygotuje kawę do parzenia – wystarczy jedynie wsypać ziarna do wyznaczonego miejsca. 

Ciśnieniowy ekspres do kawy – jaki wybrać i o czym pamiętać? 

Oprócz dwóch kluczowych zbiorników – na wodę i kawę – główną rolę w dobrym ekspresie do kawy pełni grzałka. Jest to element podgrzewający wodę w zbiorniku. Podgrzewanie trwa do momentu, w którym woda osiągnie odpowiednią temperaturę przed przepłukaniem przez kawę. Aby proces przepływu kawy pod ciśnieniem mógł się dokonać trzeba również wyposażyć urządzenie w odpowiednio dopasowany spulchniacz. To właśnie on odpowiada za wytworzenie ciśnienia niezbędnego do zaparzenia kawy. Woda pod ciśnieniem wyciska smak i aromat z kawy. W odniesieniu do wytwarzania odpowiedniego ciśnienia bardzo ważny jest również manometr. Zastanawiając się, jak wybrać ekspres ciśnieniowy, warto zwrócić uwagę na pracę manometru. Pokazuje on poziom ciśnienia w ekspresie i w przypadku niektórych modeli jest specjalnie wyeksponowany. 

Do ważnych elementów wyposażenia dobrego ciśnieniowego ekspresu do kawy należy również zaliczyć dystrybutor. Jest to element równomiernie rozprowadzający kawę mieloną przed rozpoczęciem przepływu wody pod ciśnieniem. 

Jaki ekspres ciśnieniowy będzie najlepszy – praktyczne porady 

Oczywiście wybór dobrego ekspresu do kawy działającego pod ciśnieniem w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Przed zakupem warto więc określić, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na codzienne przygotowanie kawy. Jeśli nie ma tego czasu za wiele, to zdecydowanie najlepiej może sprawdzić się w pełni automatyczne urządzenie. Natomiast gdy parzenie kawy ma być swego rodzaju ceremoniałem, to można zdecydować się na nieco bardziej tradycyjne propozycje. 

Nie wiedząc, jaki ekspres ciśnieniowy kupić, należy również określić, ile wolnego miejsca pozostało na blacie kuchennym. Gdy miejsca pozostało niewiele, to niewskazany jest zakup największych modeli dostępnych na rynku. Rozmiar zależy również od liczby domowników pijących kawę. W odniesieniu do tego warto skupić się również na dostępności różnorodnych funkcji. Fani kaw mlecznych zdecydowanie powinni bliżej zainteresować się modelami wyposażonymi w specjalny mechanizm do spieniania mleka.