Ekspres ciśnieniowy – zalety

Dzień rozpoczęty filiżanką dobrej kawy od razu staje się lepszy. Niestety zalewając porcję kawy wrzątkiem, możesz nie uzyskać odpowiedniego, bogatego smaku. Do tego dochodzą fusy utykające między zębami, gorycz niewłaściwie zaparzonej kawy czy cierpki smak, które mogą skutecznie popsuć poranek. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego ekspresu ciśnieniowego.

Ekspres ciśnieniowy – czy warto go mieć?

Dobry ekspres ciśnieniowy do kawy powinien stanowić podstawowe wyposażenie kuchni każdego miłośnika tego napoju. To dzięki niemu możesz bez trudu przygotować pyszny napój, który pobudzi Cię, kiedy będziesz tego potrzebował. Kawa nie tylko doda Ci energii o poranku, ale również jest chwilą przyjemności tylko dla Ciebie.

Dzięki ekspresowi ciśnieniowemu za każdym razem przygotujesz swój ulubiony napój dokładnie tak, jak lubisz najbardziej. Wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy z młynkiem pozwoli na przygotowanie aromatycznej kawy ze świeżo zmielonych ziaren. W ofercie naszego sklepu znajdziesz ekspresy ciśnieniowe i przelewowe o zgrabnej budowie, do tego w pełni zautomatyzowane i intuicyjne w obsłudze. Użycie ekspresów automatycznych różnych marek jest równie proste, a od filiżanki pysznej kawy dzieli Cię jedynie chwila oczekiwania.

Jak działa ekspres automatyczny?

Ciśnieniowe ekspresy do kawy dzielimy m.in. na ręczne (tzw. kolbowe, których nie mamy w sprzedaży) i automatyczne. Ręczny ekspres ciśnieniowy ma prostszą budowę, jednaka można umieścić w nim wyłącznie zmieloną kawę. Jednak kawa zmielona nawet kilka godzin przed zaparzeniem traci swój aromat i właściwości. Dlatego należy dokupić do nich osobne młynki, z których pomocą zmielisz kawę tuż przed jej zaparzeniem. Możesz też wybrać ekspres na ziarna, ze wbudowanym już młynkiem, czyli automatyczny.

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy, pamiętaj, że te modele zazwyczaj zawierają również spieniacz do mleka, chociaż nie jest to obligatoryjne – jeśli pijasz wyłącznie czarną, możesz wybrać model bez spieniacza.

Dzięki ekspresom ciśnieniowym przygotujesz intensywne espresso, delikatniejsze caffé lungo, a w połączeniu z mlekiem ze spieniacza również cappuccino czy latte macchiato. Każdy z tych rodzajów kawy to odpowiednia, tworzona przez wieki receptura, bazująca na właściwej proporcji kawy i mleka. Dzięki wysokiej klasy ekspresowi ciśnieniowemu stworzysz pyszną i aromatyczną kawę.

Ekspresy do kawy

Co wyróżnia ekspres automatyczny?

Smaczną kawę przyrządzisz w ekspresach automatycznych, do których zaliczane są właśnie modele ciśnieniowe. Są one zwykle dość duże ze względu na wbudowany młynek, ale mogą jedynie wydawać się przez to bardziej skomplikowane. Przyrządzenie kawy w ekspresach ciśnieniowych automatycznych jest bardzo proste. Świadczą o tym np. modele Melitta wyposażone w system One Touch, czyli fabrycznie zaprogramowanych najpopularniejszych kaw. Automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem pobiera wodę z przygotowanego w tym celu zbiornika i sam mieli odpowiednią ilość ziaren.

Twoja rola ogranicza się jedynie do uzupełniania poszczególnych składników i wyboru właściwej kawy oraz regularnego czyszczenia ekspresu automatycznego. Modele te zazwyczaj posiadają wyświetlacze, na których znajdują się ikony z wszystkimi możliwymi do przygotowania rodzajami kawy. Automatyczny ekspres ciśnieniowy pozwala także na wybór stopnia intensywności przygotowywanego napoju, a czasami nawet regulacji jego temperatury.

To, jak mocno zmieli ziarna, zależy od wybranej przez Ciebie kawy, a np. Barista TS Smart Melitta oferuje aż 21 przepisów! Oprócz klasyków typu espresso możesz z jego pomocą przygotować flat white czy espresso doppio.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na ekspres ciśnieniowy, czy przelewowy. Zwykle te pierwsze są nieco tańsze. Pamiętaj także o spieniaczu do mleka – nie każdy model ma wbudowany, a jego obecność także wpływa na kwotę całości.

Przy wyborze ekspresu poza ceną należy również kierować się dostępnymi funkcjami. Jeśli najbardziej interesuje Cię programowalny czas podgrzewania i przezroczysty dzbanek na wodę, wybierz np. ekspres przelewowy z młynkiem AromaFresh Melitta. Z kolei, jeśli stawiasz na możliwość zrobienia kawy za pomocą aplikacji i aż 2 komory na różne gatunki ziaren, ekspres ciśnieniowy do kawy Melitta Barista TS Smart powinien szczególnie zwrócić Twoją uwagę.

Serwis ekspresów do kawy marki Melitta

Ekspres ciśnieniowy – czy warto?

Dobry ekspres ciśnieniowy do kawy powinien mieć też odpowiednią moc – im jest większa, tym szybciej przygotujesz kawę, a najczęściej można spotkać te oferujące 1500 W. Wartość ciśnienia też jest ważna – co prawda do dobrego espresso wystarczy względnie małe, jednak inne kawowe specjały wymagają większego ciśnienia. Przyjęło się, że 15 barów na domowe użytki w zupełności wystarczy.

Istotny jest również rodzaj kawy, jaką możesz wykorzystać do przygotowania napojów. Część ekspresów wykorzystuje wyłącznie zmieloną kawę, inne mogą korzystać również z kawy w saszetkach. W naszej ofercie znajdziesz jednak ekspresy ciśnieniowe z młynkiem na ziarna, które mają najwięcej fanów. Wynika to głównie z łatwości obsługi i utrzymania w czystości oraz szerokich możliwości przyrządzania kawy w domu. Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto wybrać model ciśnieniowy – tak! Z jego pomocą zaoszczędzisz też energię, są wyposażone bowiem w etykietę Misja eco & care, a fusy wystarczy wyrzucić na kompostownik. Zobacz usługi naszego serwisu Espresso.