Ekspres przelewowy a ciśnieniowy – różnice

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kubka pysznej, aromatycznej kawy. Jedni traktują kawę, jak napój o niezwykłej, pobudzającej mocy, natomiast inni uwielbiają rozkoszować się jej smakiem. Właściwości naparu zależą w głównej mierze od sposobu jej przygotowania. Niektórzy preferują delikatną kawę z mlekiem i pianką, natomiast inni są miłośnikami mocnego, silnie pobudzającego espresso. Zarówno pierwsi, jak i drudzy mogą przygotować swój ulubiony napar w ekspresie do kawy. Jednak wybór tego urządzenia nie jest prosty. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ekspresów, różniące się między sobą funkcjami i sposobem działania. W tym artykule porównujemy ekspresy przelewowe z ekspresami ciśnieniowymi. Zapraszamy do zapoznania się z różnicami między tymi urządzeniami!

Czym wyróżnia się ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy to urządzenie umożliwiające zaparzenie dużej ilości kawy w krótkim czasie. Jak wskazuje jego nazwa – przelewa on gorącą wodę przez mieloną kawę. W ekspresach przelewowych stosowane są specjalne filtry – zwykle metalowe lub papierowe. Dzięki nim w napar wolny jest od fusów. Przelewowe ekspresy do kawy cieszyły się w naszym kraju dużą popularnością w latach 90. XX wieku. Przybyły one z Zachodu i szybko podbiły serca Polaków. Były one nowością, o której marzyła niemal każda rodzina. Obecnie przelewowe ekspresy do kawy są nieco mniej popularne, gdyż rynkiem zawładnęły ekspresy ciśnieniowe. Nie oznacza to jednak, że całkowicie odeszły w zapomnienie. Nieustannie są wykorzystywane w wielu domostwach i biurach.


Jak działają ekspresy ciśnieniowe?

Mimo że ekspresy przelewowe zyskały dużą popularność, to została ona odparta przez urządzenia ciśnieniowe, pozwalające przygotować kawę niczym prosto z włoskiej kawiarni. Ekspresy ciśnieniowe wyposażone są w specjalną kolbę oraz zbiornik na wodę. Kawę przygotowuje się w nich pod ciśnieniem. A dokładniej woda pobierana jest ze zbiornika, a następnie podgrzewana i przekazywana do kolby z kawą. Na końcu napar dozowany jest do kubka. Przygotowywanie kawy w ekspresie ciśnieniowym jest szybkie i proste. Nie trzeba być baristą, aby za pomocą tego urządzenia przyrządzić pyszny, aromatyczny napar. Warto dodać, że część ekspresów ciśnieniowych wyposażona jest w specjalną dyszę do spieniania mleka. A jeśli będą problemy z dyszą w ekspresie, warto zgłosić się do naszego serwisu gwarancyjnego WMF.Ekspres przelewowy a ciśnieniowy – wady i zalety tych urządzeńZarówno przelewowe, jak i ciśnieniowe ekspresy mają swoje wady i zalety. Pierwsze z nich są stosunkowo tanie i łatwe w obsłudze. Ponadto można w nich parzyć nie tylko kawę, ale też zioła i herbaty. Kawa z ekspresów przelewowych jest klarowna i wolna od fusów. Niestety przygotowanie naparu w tych urządzeniach nie jest tak szybkie, jak w ekspresach ciśnieniowych. Za minus sprzętów przelewowych można uznać również fakt, iż nie mają one wielu funkcji.

Naprawa sprzętu AGD? Tylko u nas!

W przypadku ekspresów ciśnieniowych zalety zdecydowanie przewyższają nad wadami. Przede wszystkim są łatwe w obsłudze i pozwalają przygotować różne rodzaje kaw. Ponadto zwykle prezentują się elegancko i gustownie, przez co pełnią też funkcję dekoracyjną. Sprawdzają się nie tylko w domach, ale również w lokalach gastronomicznych. Jaka jest wada ekspresów ciśnieniowych? Za ich minus można uznać to, że jednocześnie pozwalają przygotować max dwie filiżanki kawy. Ponadto często wymagają czyszczenia.


Ekspres ciśnieniowy a przelewowy – różnice


Zastanawiasz się, jakie są różnice między ekspresem ciśnieniowym a przelewowym? Przede wszystkim urządzenie ciśnieniowe jest bardziej zaawansowane technologicznie. Posiada zdecydowanie więcej funkcji. Ponadto umożliwia przygotowywanie różnorodnych typów kaw np. cappuccino czy caffe latte. Ekspresy przelewowe to podstawowe urządzenia, od których nie można oczekiwać zbyt wiele. Jednak w przeciwieństwie do sprzętów ciśnieniowych pozwalają przygotować większą ilość kawy. Z tego względu świetnie sprawdzają się m.in. w biurach i w domach, w których po kawę sięga większa liczba osób.

Ekspres do kawy przelewowy a ciśnieniowy – który wybrać?Gdy już wiesz, jaka jest różnica między ekspresem przelewowym a ciśnieniowym, zapewne zastanawiasz się, jaki warto wybrać. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który jest lepszy. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Najlepiej zastanowić się, czego oczekujemy od ekspresu. Jeśli chcemy, aby szybko przygotowywał kawę i serwował nam różne napoje kofeinowe, powinniśmy sięgnąć po urządzenie ciśnieniowe. Jeśli jednak nie dysponujemy dużym budżetem lub chcemy, aby ekspres przygotowywał dużą ilość naparu na raz, powinniśmy zdecydować się na model przelewowy. Zapraszamy do obejrzenia oferty Centrum Serwisowego Espresso.