W dzisiejszym czasie w gospodarstwie domowym można znaleźć coraz to więcej nowoczesnych urządzeń, które pomagają domownikom sprawnie i szybko wykonywać codzienne czynności. Jednym z nich jest generator pary. I, mimo że nie są one żadną nowością, dalej większą popularnością cieszą się zwykłe żelazka. Należy jednak pamiętać, że generator pary pozwala wyprasować bardzo trudne zagniecenia zarówno na cienkich, jak i grubych tkaninach. Warto więc dowiedzieć się, czym jest i jak działa generator pary.
Co to jest generator pary?
Generator pary różni się od zwykłego żelazka przede wszystkim tym, że jest to dużo lżejsze urządzenie. Choć obydwa wyglądają podobnie, generator pary wodnej nie posiada wbudowanego pojemnika na wodę. Zamiast tego jest on połączony specjalnym przewodem z zewnętrzną stacją parową. Dzięki temu urządzeniu można bardzo sprawnie i przede wszystkim dokładnie wyprasować nawet najbardziej pogniecioną tkaninę. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu pary wodnej, która zmiękcza tkaninę i usuwa wygniecenia.
Podczas prasowania stacja parowa pozostaje w niezmienionej pozycji. Prasowanie odbywa się do podobnego żelazku kształtem generatora, który jest jednak znacznie lżejszy i dużo wygodniej leży w dłoni. Kolejną zaletą generatora parowego jest fakt, że pozwala on na prasowanie ubrań w pozycji pionowej, czyli bez zdejmowania ich z wieszaka, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego żelazka. Sprawdza się to zwłaszcza podczas prasowania długich płaszczy, sukienek czy zasłon.
Jak działa generator pary?
Wiele osób, które myślą o zakupie takiego urządzenia, może zadawać sobie pytanie, jak działa generator pary. Kluczowym elementem tego sprzętu jest wspomniana wyżej stacja parowa, do której wlewa się wodę. Następnie stopa żelazka nagrzewa się, a wytwarzana w generatorze para wydostaje się pod bardzo dużym ciśnieniem. Największą zaletą generatorów pary jest fakt, że zbiorniki na wodę są niezwykle pojemne. Te najbardziej zaawansowane modele pozwalają na wlanie nawet do 2 l cieczy. Taka ilość wody pozwala nawet na bardzo długie prasowanie, bez konieczności uzupełniania pojemnika w trakcie pracy.
Warto również pamiętać o tym, że działanie generatora pary opiera się nie na wysokiej temperaturze stopy żelazka, ale przede wszystkim na dużej ilości wytwarzanej pary wodnej. Ponadto tego typu urządzenia są dużo bardziej przyjemne dla użytkownika. Są lekkie, wygodne i, co bardzo ważne, nie wymagają ciągłego uzupełniania wody, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego żelazka.
Generator pary wodnej — zalety
Generatory pary mają wiele zalet. Główną zaletą jest możliwość łatwego i szybkiego prasowania wielu różnych tkanin. Żelazko parowe nadaje się do materiałów kruchych lub gładkich, a także grubych i twardych. Usuwa zagniecenia z takich tkanin jak jedwab, bawełna, sztruks, wełna, len, dżins, tiul, aksamit, poliester czy frotte. Modele premium mają różne ustawienia temperatury i pary, co pozwala idealnie dopasować ustawienia do prasowanych tkanin.
Dobre żelazko z wytwornicą pary pozwoli również na prasowanie w pionie. To duże udogodnienie – wystarczy powiesić ubrania na wieszaku i usunąć wszelkie zagniecenia w tym miejscu. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia do modnych ubrań, takich jak garnitury i koszule. Żelazko parowe może być również używane do prasowania firan i zasłon.
Dzięki funkcji prostowania zagnieceń pionowych nie trzeba martwić się o odbarwienie tkaniny, przypalenie czy nadmierny połysk – w tej pozycji stopa żelazka parowego nie dotyka powierzchni materiału. Generator pary żelazka jest również pomocny przy prasowaniu pogniecionych tkanin i odzieży z marszczeniami, łatami lub cekinami. To także świetne urządzenie do odświeżenia ubrań czy zasłon.
Czy są jakieś wady tego urządzenia? Największą przeszkodą są rozmiary żelazka z generatorem pary – urządzenie zajmuje więcej miejsca niż tradycyjne żelazko parowe. Jest też droższy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że koszt sprzętu może się zrekompensować w bardzo krótkim czasie, ponieważ generator pary daje możliwość znacznego skrócenia czasu potrzebnego na prasowanie. W końcu może się to nawet opłacić.
Jaki generator pary wybrać?
Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju generatorów pary. Pojawia się więc pytanie, jak wybrać ten najlepszy. Oczywiście, można sugerować się marką, jednak najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc oraz czas nagrzewania. Innym parametrem jest strumień pary ciągłej. Najbardziej zaawansowane modele mogą zapewnić nawet do 120 gramów pary na minutę i wyrzut pary w ilości do 300 gram na minutę.
Należy także szukać generatora pary z największym możliwym zbiornikiem. Dzięki temu będzie można bez trudu prasować duże ilości tkanin bez dłuższych przerw. Duże znaczenie odgrywa również materiał, z jakiego wykonana została stopa żelazka. Najlepiej sprawdzą się materiały zapewniające największy poślizg. Warto więc wybrać urządzenia ze stopą ceramiczną, emaliowaną, czy ze specjalną powłoką.