Generator pary czy parownica?

Z pewnością każdy lubi ubierać się w gładkie, pięknie wyglądające ubrania, które nie posiadają żadnych zagnieceń. W tym celu należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Mimo, że tradycyjne żelazka nadal są niesamowicie popularne, coraz większe uznanie zdobywają parownice oraz generatory parowe.

Często jednak pojawia się problem: co lepiej wybrać? W końcu obydwa urządzenia opierają się na działaniu pary wodnej, różnią się jednak pod wieloma względami. Co więc będzie lepsze: generator pary czy parownica?

Parownica czy generator pary? Podobieństwa

Oczywistym podobieństwem pomiędzy parownicą oraz generatorem pary jest fakt, że obydwa urządzenia generują parę wodną z wlanej do zbiornika wody. A ta posiada wiele korzyści.

Przede wszystkim para wodna dezynfekuje odzież, usuwa z nich nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego) czy też jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Co jednak najważniejsze, jej użycie nie wiąże się z ryzykiem przypalenia ubrań i można stosować ją do każdego rodzaju tkaniny – również tych najdelikatniejszych.

Zarówno parownica, jak i generator pary doskonale sprawdzą się do prasowania takich materiałów, jak jeans, sukienki, swetry czy też koszule wykonane z delikatniejszych tkanin. Kolejnym podobieństwem pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest to, że oba działają przewodowo i zazwyczaj nie wymagają regulacji temperatury podczas prasowania. Parownice posiadają również bardzo podobny zbiornik na wodę do tego umieszczanego w generatorach. Jednak sposób powstawania pary wodnej jest zupełnie inny.

Parownica do ubrań czy generator pary? Różnice

Aby wymienić konkretne różnice, należy pamiętać, że parownice do ubrań występują w dwóch formach: ręcznej oraz stacjonarnej. Te pierwsze znacznie różnią się konstrukcją od generatora pary, są bowiem małe i poręczne.

Generatory pary posiadają wytwornice pary w kształcie żelazka. Z kolei parownice bardziej przypominają baterie prysznicowe. Jednak kluczową różnicą pomiędzy tymi urządzeniami jest sposób wytwarzania pary wodnej.

Generator pary posiada wbudowany solidny bojler. Ten odpowiada za generowanie pary wodnej pod bardzo dużym ciśnieniem. Gwarantuje to więc większą wydajność, a mocniejszy wyrzut pary sprawia, że prasowanie jest dużo efektywniejsze. Ubrania są także znacznie gładsze. Z kolei w parownicy występują dużo słabsze grzałki, które wytwarzają niewielkie ilości pary wodnej.

Warto jednak przyjrzeć się unikalnym korzyściom, jakie oferują zarówno generatory pary, jak i parownice.

Generator pary czy parownica? Korzyści

Sprawdzenie, jakie korzyści oferują oba urządzenia, z pewnością pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru. Przede wszystkim generatory pary to najwyższa skuteczność prasowania parowego, którą można osiągnąć dzięki dużej wydajności. Urządzenie to pozwala również na prasowanie trudno dostępnych miejsc i posiada wiele funkcji czy technologii ułatwiających codzienne korzystanie.

Kolejną zaletą są duże zbiorniki na wodę, których nie trzeba często uzupełniać. Cechują się również szczelnością, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się kapaniem wody podczas prasowania.

Parownice do ubrań to najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie cichą pracę urządzenia. Sprzęty te wyróżniają się również dużą mobilnością w przypadku modeli ręcznych. Są także dostępne w niskiej cenie, mogą więc stanowić tańszą alternatywę dla generatora pary.

Urządzenia tego typu posiadają również zintegrowany wieszak lub deskę, co ułatwia prasowanie. Niska moc sprawia jednak, że to generator pary jest lepszym rozwiązaniem.

Parownica czy generator pary — co wybrać?

Generator pary z pewnością okaże się dużo wydajniejszym urządzeniem. Jest to doskonały wybór dla osób, które często odświeżają swoje ubrania. Taki sprzęt dużo lepiej poradzi sobie również z twardszymi i sztywniejszymi materiałami.

Parownica z kolei może stanowić dobre uzupełnienie, jeżeli w domu znajduje się już generator pary. Jest to także świetny sposób na szybkie poprawki, na przykład tuż przed włożeniem  ubrań i wyjściem z domu.