Generator pary czy żelazko? Na co się zdecydować?

Prasowanie to jedna z tych czynności, które posiadają zwolenników i przeciwników. Część osób twierdzi, że prasowanie to żmudny i długi proces, który jest zbędny i dodatkowo wymaga zużycia prądu i wody. Z kolei zwolennicy tego domowego obowiązku cenią sobie chodzenie w gładkich, niewygniecionych ubraniach. Ponadto podczas prasowania, pod wpływem wysokiej temperatury, zabijane są bakterie i inne drobnoustroje. Niezależnie do jakiej grupy należysz, producenci przygotowali szeroką ofertę urządzeń, które sprawią, że prasowanie stanie się szybkie i przyjemne. Powstaje więc pytanie, co wybrać: żelazko czy generator pary?

Generator pary czy żelazko? — Właściwości

Tradycyjne żelazko parowe jest dzisiaj niemal standardem. Już dawno wyparło żelazka prasujące “na sucho”. Prasowanie tym żelazkiem spoczywa głównie na ciężkiej stopie oraz temperaturze, para wodna ma jedynie ułatwiać cały proces. Ponadto, jeżeli ktoś jest fanem tradycji, funkcję pary można całkowicie wyłączyć. Największą zaletą tradycyjnego żelazka parowego jest jego niewielki rozmiar i kompaktowość. Bez problemu można spakować je do walizki na dłuższy wyjazd. Są one wyposażone w zbiorniki na wodę, zwykle o pojemności 300 ml.

Tradycyjne żelazka parowe posiadają również szereg funkcji. Można dzięki nim prasować bez użycia pary, posiadają również pokrętło, którym można regulować moc jej wyrzutu. Dzięki nim można również pracować z pełną mocą pary, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy trzeba pozbyć się uciążliwych zagnieceń. Na korzyść żelazka parowego przemawia także niezbyt wysoka cena. Obecnie w sklepach są dostępne modele, które można nabyć nawet za mniej niż 100 złotych. Jedynym mankamentem tych sprzętów jest konieczność regularnego czyszczenia. Jednak najnowsze modele posiadają wbudowaną funkcję odkamieniania, co znacznie ułatwia zachowanie żelazka w czystości.

Generatory pary (Kraków serwis) stanowią alternatywę dla tradycyjnych żelazek. Prasowanie nimi odbywa się przy użyciu pary wodnej, która jest generowana przez zewnętrzną stację. Z niej transport pary do elementu prasującego odbywa się specjalnymi przewodami. Wiele osób zastanawia się, jaki sprzęt kupić: żelazko czy generator pary. W tym celu warto przyjrzeć się zaletom tego drugiego urządzenia. Gdyby pojawił się problem z jakimś sprzętem, zajmiemy się jego naprawą pogwarancyjną WMF.

Generator pary — Funkcje

Największą zaletą generatora pary jest jego duża wydajność. Dzięki niemu można wyprasować duże ilości prania 4 dni w tygodniu i częściej. Ponadto przewagą generatora pary jest możliwość prasowania w pionie. Sprawia to, że nadaje się idealnie do wygładzania wiszącej odzieży, firan czy zasłon okiennych. Wybierając ten sprzęt, można być również pewnym, że nawet najbardziej delikatne tkaniny, takie jak tiul, jedwab czy koronki, będą całkowicie bezpieczne. Wszystko za sprawą niemal bezdotykowego prasowania przy pomocy silnego strumienia pary wodnej. Jeżeli komuś przeszkadza fakt, że prasowanie to długi proces, generator pary umożliwia prasowanie kilku warstw materiału. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku ręczników, pościeli czy obrusów.

Wadą generatora pary jest jego znacznie większy rozmiar. Jednak sama część prasująca potrafi być lżejsza niż tradycyjne żelazko przez brak dodatkowego zbiornika na wodę. Wielu osobom może również przeszkadzać fakt, że generatory pary są głośniejsze. Jednak obecne modele posiadają systemy wyciszające, które skutecznie radzą sobie z tym problemem. Zakup generatora pary to także większy wydatek, jednak ostatecznie cena przekłada się na dużą wydajność oraz jakość.

Żelazko czy generator pary? — Na co zwracać uwagę?

Zarówno przy zakupie żelazka tradycyjnego, jak i generatora pary, należy zwracać uwagę na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest ilość generowanej pary. Jest to szczególnie istotne w przypadku generatora pary, gdzie cały proces prasowania odbywa się za jej pomocą. W przypadku żelazek tradycyjnych warto również zwrócić uwagę na kształt stopy oraz jej powłokę. Ważna jest również ilość otworów, jakie się w niej znajdują. Przy generatorach pary warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają tryb ekologiczny. Pobierają one bowiem dużo prądu ze względu na ciągłe generowania pary wodnej.

Zarówno żelazko, jak i generator pary to urządzenia, które znacznie ułatwiają życie. Dla osób, które nie lubią prasować, znacznie lepiej sprawdzi się generator pary, zwłaszcza ze względu na dużą wydajność. Żelazko tradycyjne jest jednak mniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Duża ilość tych produktów w sklepach sprawia, że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do CSEspresso!