Ile prądu zużywa ekspres do kawy?

To ukochany, niezawodny sprzęt w Twoim domowym zaciszu. Napój z niego dodaje Ci energii, relaksuje, pieści kubki smakowe. Wahałeś się nad jego zakupem, a teraz nie wyobrażasz sobie bez niego codziennego życia. Taki właśnie jest ekspres do kawy. Zastanawiałeś się, jakie koszty generuje prócz zakupu kawy w ziarnach i specjalistycznego filtra do wody? Ile prądu zużywa ekspres do kawy?

Krótka charakterystyka urządzenia

Ekspres do kawy to najpopularniejsze urządzenie kuchenne używane do parzenia kawy. Działa poprzez podgrzewanie wody, która przepływa przez zmielone ziarna kawy, a następnie zaparza ją w celu uzyskania upragnionego naparu. Nowoczesne ekspresy wyposażone są w wiele funkcji. Potrafią automatycznie przyrządzić różne rodzaje kaw. Indywidualnie można ustawić ilość espresso i spienionego mleka oraz intensywność napoju. Wszystko dopasowane jest do indywidualnych preferencji posiadacza.

Zużycie energii elektrycznej

Ile energii zużywa ekspres do kawy? Jeśli parzymy dwie filiżanki napoju, wówczas urządzenie zużyje około 300 do 600 watów. Jeśli natomiast odwiedzili nas znajomi i parzymy około 8–10 filiżanek kawy, wtedy ekspres pobiera od 1000 do 1500 watów. Szacunkowo przyjmuje się, że przeciętne urządzenie tego typu potrzebuje 800 watów, by wyprodukować 4 filiżanki kawy w czasie 10 minut.

Serwis pogwarancyjny ekspresów do kawy

Od czego zależy, ile prądu zużywa ekspres do kawy?

Aby się dowiedzieć, ile prądu zużywa dane urządzenie, należy przeanalizować jego parametry techniczne. Im większa moc naszego ekspresu, tym więcej pobiera on energii elektrycznej. Nie jest jednak regułą, że duży pobór prądu spowoduje, że powstanie lepszy napar. O jakości przygotowanej kawy decyduje tylko i wyłącznie rodzaj parzonych ziaren i ciśnienie.

Ekspresy do kawy

Szklanki do kawy

Ekspres do kawy – ile zużywa prądu rocznie?

Należy założyć, że nowoczesne ekspresy do kawy dodatkowo pobierają około 1 wat oprócz energii używanej przy parzeniu naparu, a także wziąć pod uwagę  czas czuwania urządzenia. Mówiąc ogólnie, można założyć, że standardowo pobór wynosi około 24 watów na dobę i około 8.76 kilowatogodzin rocznie.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, zużycie energii elektrycznej w skali doby czy roku nie jest znaczące. Nowoczesne ekspresy do kawy są energooszczędne. Zaraz po zaparzeniu napoju sprzęt przechodzi w stan hibernacji w celu zaoszczędzenia prądu.

Ekspres do kawy – ile zużywa prądu w porównaniu do tradycyjnej metody przyrządzania kawy? 

Bardzo często zastanawiamy się, skąd biorą się tak wysokie rachunki za energię elektryczną i czy można na czymś zaoszczędzić. A może winą za dużą kwotę do zapłaty obarczasz właśnie ekspres do kawy? Jeśli parzymy kawę w sposób tradycyjny, używając czajnika elektrycznego, to musimy pamiętać, że jego czujka pobiera dwa razy więcej prądu niż to urządzenie. Można zatem śmiało wnioskować, że inwestując w taki sprzęt, generujemy oszczędności w kwestii poboru energii elektrycznej.

Dodatkowe zalety

Wiemy już, ile energii zużywa ekspres do kawy i że jest dla nas bardziej opłacalny niż tradycyjny czajnik elektryczny. Czy są jeszcze jakieś dodatkowe korzyści w zdecydowaniu się na zakup tego sprzętu? Całe mnóstwo! Wielu baristów twierdzi, że najlepsza kawa to ta przyrządzona osobiście. Każdy z nas wie, jak dużo lubi w kawie mleka, syropu, jak mocno zmielone mają być ziarna. Co więcej, sami dobieramy sobie ich rodzaj, jaki wsypujemy do naszego ekspresu, co już generuje około 70% uzyskanego smaku.

Naprawa sprzętu AGD

Jak zbadać pobór energii elektrycznej naszego ekspresu samodzielnie? 

Ciekawi Cię, ile Twój ekspres do kawy zużywa prądu? Nie wierzysz w statystki, chcesz przekonać się i sprawdzić sam? Jest to możliwe. W marketach budowlanych zapytaj o specjalne inteligentne wtyczki, które nie dość, że mierzą ilość pobranej energii elektrycznej, to w dodatku dysponują wyłącznikiem czasowym. Możesz je więc zaprogramować, by wyłączały ekspres za Ciebie, nawet gdy sam zapomnisz to zrobić.

Czy mamy wpływ na to, ile energii zużywa ekspres do kawy?

Oczywiście, jeśli pamiętamy o wyłączeniu urządzenia tuż po jego użyciu, a nie czekamy, aż sprzęt sam automatycznie wyłączy się po jakimś czasie. Możemy również starać się przygotowywać więcej kaw naraz, żeby jak najmniejszą liczbę razy włączać i nagrzewać ekspres.