Ile prądu zużywa odkurzacz?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalne wyposażenie przestrzeni użytkowych bez obecności sprzętów AGD i RTV. Jednym z nieodłącznych sprzętów sprzątających w domach, mieszkaniach, czy firmach jest odkurzacz. Urządzenie składa się z kilku istotnych komponentów technicznych, które generują określone podciśnienie. To właśnie ono odpowiada za sukcesywny przepływ powietrza przez przewody ssące. W zależności od typu urządzenia, sprzęt napędzany jest prądem stałym lub przemiennym. Wielu posiadaczy i posiadaczek sprzętu zastanawia się, ile prądu zużywa odkurzacz i od czego zależy poziom zużycia?

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Zużycie energii przez odkurzacz zależne jest od kilku czynników. Najistotniejszymi z nich są moc silnika urządzenia, a także częstotliwość użytkowania i związany z nią poziom zużycia. Pośrednimi czynnikami, które mogą mieć wpływ na dwa, powyższe parametry to tryb pracy oraz jakość podzespołów technicznych. Warto pamiętać, że niższa moc silnika nie musi oznaczać, że urządzenie nie będzie spełniało oczekiwań. Pobór mocy jest stricte związany ze zużyciem energii. Nowoczesne odkurzacze mają ograniczoną moc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi tego typu sprzęt może osiągać maksymalnie 900 W.

Odkurzacz – ile zużywa prądu? – normy unijne dotyczące nowoczesnych odkurzaczy

Zmiany na rynku sprzętów AGD i RTV rozpoczęły się ok. 10 lat temu. Najpierw zakazano wprowadzania do obrotu odkurzaczy o mocy przekraczającej 1600 W. Oprócz tego producenci zostali zobowiązani do klarownego przedstawiania informacji o zużyciu prądu na specjalnych etykietach. Zaczęto implementować je w celu przedstawienia konsumentom rzetelnych informacji o poborze mocy. Ta zmiana znacząco wpłynęła na proces podejmowania decyzji zakupowych przez konsumentów. Do dnia dzisiejszego pozwala szacunkowo obliczyć, czy zakup konkretnego modelu będzie opłacalny w kontekście poziomu zużycia energii.

Ile zużywa prądu odkurzacz?

Od 2017 roku została wprowadzona norma, zgodnie z którą producenci zobligowani są do produkcji odkurzaczy o mocy nieprzekraczającej 900 W. Ten limit oznacza, że roczne zużycie prądu przez ten sprzęt powinno oscylować w granicach 40 kWh – przy dość intensywnym i regularnym użytkowaniu. Oprócz tego, w nowoczesnych modelach możemy znaleźć oznaczenia wyższych klas (tj. np. A+). Wszystkie te zmiany dają klientom jeszcze większą swobodę w doborze odpowiedniego sprzętu. Wiele modeli wyposażona jest także w tzw. tryb pracy ECO, który również może wpływać na optymalizację poziomu zużywanej energii.

Nowoczesny odkurzacz – ile prądu zużywa?

Nowoczesne urządzenia od sprawdzonych producentów na rynku cechują się pełną zgodnością parametrów z obowiązującymi normami unijnymi. Dzięki temu współczesnym konsumentom łatwiej jest znaleźć sprzęt, który spełni oczekiwania pod kątem zużycia energii elektrycznej. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia, warto zwrócić uwagę na jego moc. Zakaz produkcji na terenie UE nie oznacza zakazu sprzedaży urządzeń, których pobór prądu przekracza dopuszczalne, współcześnie obowiązujące normy. Sklepy stacjonarne i internetowe ze sprzętem AGD i RTV nadal mogą wystawiać na sprzedaż magazynowane odkurzacze. Brak etykiety energetycznej, czy brak informacji o specyfikacji technicznej urządzenia powinny być sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnego konsumenta.

Ile zużywa prądu odkurzacz bezprzewodowy?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także tzw. odkurzacze bezprzewodowe. Zapewniają one duży komfort użytkowania ze względu na brak ograniczającego i plączącego się przewodu. Podobnie jak w przypadku klasycznych modeli, zużycie energii w odkurzaczach bezprzewodowych zależne jest od mocy silnika oraz czasu użytkowania sprzętu. Energia elektryczna pobierana jest podczas ładowania, a następnie wykorzystywana podczas pracy. Duże znaczenie w kontekście poboru energii ma więc pojemność baterii. Większa pojemność może oznaczać większe zużycie podczas ładowania, ale jednocześnie jest w stanie zapewnić dłuższą pracę urządzenia.