Jak często wymieniać filtr w ekspresie

Jednym z najważniejszych urządzeń w wielu kuchniach, zwłaszcza w przypadku wielbicieli małej czarnej, jest ekspres do kawy. Nie ważne, czy przelewowy, czy ciśnieniowy – aby dobrze nam służył przez długi czas, należy o niego odpowiednio dbać, o czym nie zawsze pamiętamy. Szczególnie ważna jest wymiana filtra w ekspresie do kawy. Wymieniając go regularnie, zapobiegamy osadzaniu się kamienia i pośrednio poprawiamy smak naparu.

Dlaczego filtr do ekspresu do kawy jest tak ważny?

Choć wiele ludzi rozsmakowuje się w kawie na co dzień, większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że na smak napoju wpływają nie tylko ziarna, ale również jakość wody. Niektóre ekspresy wyposażone są w program odkamieniania, jednak warto wiedzieć, że samo odkładanie się osadu jest dla urządzenia szkodliwe i skraca jego żywotność.

Aby tego uniknąć, konieczny jest filtr do ekspresu do kawy. Absorbuje on w całości szkodliwe substancje zawarte w wodzie, a przy tym – co istotne – zachowuje związki fluoru, które pozwalają na maksymalne rozwinięcie aromatu, co przekłada się na pełnię smaku.

Niektórzy posiadacze ekspresów decydują się wykorzystywać wodę źródlaną zamiast kranowej, by uniknąć konieczności zakładania i wymieniania filtra. Taka opcja nie jest jednak polecana ze względu na to, że zawiera ona wiele składników, w tym wapń, które podczas gotowania również przyczyniają się do powstawania kamienia.

Osoby obyte w świecie baristów przyczynę niepełnego aromatu naparu upatrują w zbyt twardej wodzie. Woda zbyt miękka natomiast skutkuje kwaśnym posmakiem, który również nie jest korzystny. Z tych względów filtr do ekspresu do kawy jest tak ważny i nie należy o nim zapominać.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia ekspresu do kawy? Zobacz tutaj.

Jak wymieniać filtr do ekspresu do kawy?

Przed przystąpieniem do działania warto dla zachowania higieny umyć ręce, aby żadne zanieczyszczenia nie pozostały na filtrze. Gdy wyjmiemy już go z opakowania, należy zanurzyć go w wodzie, żeby wydobyć pęcherzyki powietrza.

Jeżeli nie jest to pierwszy raz, jak przeprowadzana jest wymiana filtra do kawy, poprzedni filtr wyjmujemy, a następnie myjemy pojemnik na wodę. Umieszczamy nowy filtr w przeznaczonym do tego celu zbiorniku. Ważne jest, by docisnąć go w dół. Zbiornik napełniamy czystą, zimną wodą i umieszczamy go w naszym ekspresie.

W kolejnym, końcowym już kroku, należy zużyć ów napełniony zbiornik wody lub, jeżeli urządzenie posiada taką funkcję, przepłukać filtr uruchamiając specjalny program.

Co ile wymieniać filtr w ekspresie do kawy?

Częstotliwość wymieniania filtra jest uzależniona od kilku czynników, jednak nie ulega wątpliwości, że powinniśmy to robić regularnie. Najczęściej mówi się, że wymiana filtra w ekspresie do kawy powinna się odbywać mniej więcej w odstępie od 1,5 miesiąca do 3 miesięcy – tak wskazują również sami producenci filtrów.

Tym, co decyduje o częstotliwości optymalnej dla nas, są twardość wody oraz to, jak często używamy urządzenia i jak wiele wody przy tym zużywamy. Znacznym ułatwieniem jest posiadanie funkcji w ekspresie, która sama nas powiadomi, kiedy wymiana filtra jest niezbędna.

Pamiętajmy również, aby co jakiś czas sprawdzać, czy filtr nadal jest dobrze zamocowany, jako że wpływa to na prawidłowy przebieg procesu filtracji. Nieużywane, nowe filtry powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Co jeszcze warto robić, by zadbać o dobry stan ekspresu?

Wymiana filtra w ekspresie do kawy to nie wszystko – istnieje szereg działań, które możemy, a nawet powinniśmy wykonać, żeby urządzenie służyło nam dłużej, a co najważniejsze – było sprawne i każdorazowo parzyło dobrej jakości kawę o pełnym smaku.

Równie ważne jest czyszczenie zaparzacza. Dzięki temu napar będzie aromatyczny i unikniemy problemu gromadzących się resztek fusów. Tę czynność warto wykonywać raz w miesiącu. Należy to zrobić ręcznie – wyłączyć ekspres, wyjąć zaparzacz, przepłukać wodą o temperaturze pokojowej i wysuszyć. Zanim umieścimy go z powrotem w urządzeniu, dobrym pomysłem jest zastosowanie do jego ruchomych części specjalnego smaru. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na funkcjonowanie ekspresu.

Jeśli nic z tych rzeczy nie pomoże, warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu CSEspresso.