Żelazko to z pewnością urządzenie, bez którego życia nie wyobraża sobie żadna Pani Domu. W końcu nikt nie wyobraża sobie pójść do pracy w niewyprasowanej koszuli czy też bluzce. Jednak jak każde inne urządzenie AGD, również i żelazko wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować jak najdłuższą żywotność. W sprzęcie tym zbiera się bowiem kamień, który je zapycha i może spowodować poważne uszkodzenie. Z pomocą przychodzą wkłady wapienne, które odfiltrowują wszelkie zanieczyszczenia. Jednak jak często należy go wymieniać?
Wkład antywapienny — jak często wymieniać?
Przed odpowiedzią na to pytanie warto zastanowić się, czym jest wkład antywapienny i jakie spełnia funkcje w żelazku. Element ten można najczęściej spotkać w bardziej zaawansowanych modelach, czyli na przykład takich, które posiadają funkcję automatycznego doboru temperatury lub też MotorSteam, czyli funkcję stałej i dużej objętościowo pary. Co bardzo ważne, wkład jest wyjmowany, dzięki czemu bardzo łatwo jest go wymienić.
Aby żelazko parowe mogło generować duże ilości pary, co znacznie ułatwi prasowanie, musi być regularnie odkamieniane. Dzięki filtrowi antywapiennemu wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z wody zatrzymują się wewnątrz urządzenia. Kamień jest głównym winowajcą wszelkich uszkodzeń w żelazku. Zapycha on bardziej wrażliwe komponenty urządzenia oraz stopę żelazka. Wkład antywapienny to pojemnik wkładany do środka żelazka. Zwykle jest wypełniony piaskiem, dzięki któremu może wychwytywać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.
Jak często wymieniać wkład antywapienny?
Warto teraz zastanowić się, jak często należy wymieniać wkład antywapienny. Przede wszystkim należy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jak często żelazko jest używane oraz od stopnia twardości wody w danym regionie. Przy normalnym użytkowaniu zaleca się wymianę wkładu antywapiennego raz na 3 miesiące. Zapewni to poprawne działanie żelazka i przedłuży jego żywotność o naprawdę długi czas.
Jeżeli natomiast ktoś używa żelazka dosyć rzadko, wkład wystarczy wymienić raz na pół roku. Bardzo ważne jest, aby wkłady dobierać odpowiednio do posiadanego żelazka. Raczej odradzane jest używanie zamienników, które mogą niedokładnie oczyszczać wodę i uszkodzić sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie oryginalnych wkładów. Jeżeli więc ktoś posiada na przykład żelazko Tefal, powinien zaopatrzyć się we wkład antywapienny tej samej marki. Oznaczenie można znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia.
Bardzo często można również spotkać się z pytaniem, czy wkład antywapienny można poddać regeneracji. Jak zostało wcześniej wspomniane, w środku znajduje się piasek. Jeżeli wychwyci on odpowiednią ilość zanieczyszczeń, nie będzie nadawał się dłużej do użytku. Również producenci wkładów zalecają ich regularną wymianę, aby zachować najwyższą skuteczność w działaniu. Aby wymienić wkład antywapienny, należy najpierw pozbyć się wody ze zbiornika. Po pozbyciu się starego wkładu można od razu umieścić nowy.
Wkład antywapienny Tefal — gdzie nabyć?
Wkłady antywapienne cieszą się coraz większą popularnością. Z tego też powodu coraz więcej osób szuka sprawdzonych miejsc, gdzie można je nabyć. Z pewnością sklepem, z którego ofertą warto się zapoznać, jest CS Espresso. Można tutaj znaleźć wkłady antywapienne pochodzące od renomowanych i znanych producentów, takich jak na przykład Tefal. Ponadto niezwykle szeroka oferta sprawia, że każdy użytkownik znajdzie tu wkład pasujący do posiadanego żelazka.