Jak czyścić ekspres do kawy?

Kupując dowolny sprzęt AGD, chcesz, by służył on Ci możliwie najdłużej. Tak jest także z ekspresami do kawy. Używa się ich niemal codziennie, dlatego powinieneś o nie dbać najlepiej, jak potrafisz. Przede wszystkim powinieneś zadać sobie pytanie, jak czyścić ekspres do kawy? Kiedy powinieneś to robić i czego używać do odkamieniania?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Przede wszystkim należy pamiętać, by odkamienianie ekspresu przeprowadzać regularnie. Część maszyn informuje nas o konieczności odkamieniania przy pomocy migającej diody bądź informacji, która pojawia się na wyświetlaczu. Mniej skomplikowane ekspresy mogą nie mieć takich funkcji. Wtedy należy pamiętać, by przeprowadzić odkamienianie ekspresu co najmniej raz w miesiącu, chociaż zależne to jest także od częstotliwości użytkowania ekspresu. W warunkach domowych wystarczy odkamieniać ekspres do kawy średnio raz na 3 miesiące.

Serwis i naprawa ekspresów do kawy

Nowoczesne ekspresy są zaprogramowane, aby wykrywać stopień zakamienienia. Przy jego odpowiednim poziomie włączy się czyszczenie (albo należy włączyć to samemu po zasygnalizowaniu takiej potrzeby przez urządzenie). W związku z tym do ekspresu lej wodę prosto z kranu, niezależnie, czy masz zamontowaną bazę filtrującą, czy zmiękczacze wody, w swojej instalacji. Ważne jest również, by czyszczenie ekspresu do kawy było wykonane przy użyciu profesjonalnych środków. Tylko one zapewnią długi okres użytkowania posiadanego przez Ciebie sprzętu do parzenia kawy.

 

Czym odkamienić ekspres do kawy?

W sklepach ze sprzętem AGD znajdziesz szeroki wybór środków do odkamieniania ekspresów. Najpopularniejsze są tabletki do odkamieniania i płyny odkamieniające, chociaż możesz wybrać też odkamieniacze w proszku. Przed wyborem konkretnych specyfików powinieneś zapoznać się z zaleceniami producenta Twojego ekspresu. Wszystkie środki odkamieniające wykonane są na bazie kwasku cytrynowego. Są one bezpieczne dla ludzi, a także uniemożliwiają uszkodzenie poszczególnych elementów w ekspresie.

Jeśli masz już odpowiedni środek, powinieneś postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Tabletki zwykle należy umieścić w zbiorniku ekspresu w odpowiedniej ilości wody i rozpocząć program odkamieniania. Podobnie postępuje się z płynami. Należy rozcieńczyć je we wskazanych proporcjach i przelać do zbiornika ekspresu.

Program odkamieniania ekspresu trwa zwykle od kilu do nawet kilkudziesięciu minut. W tym czasie należy obserwować cały proces i w razie potrzeby powtórzyć go. Po zakończeniu czyszczenia ekspresu do kawy wskazane jest dokładne wypłukanie wszystkich elementów. Dopiero wtedy możesz ponownie napełnić ekspres wodą. Skoro już wiesz, jak odkamieniać ekspres do kawy i przeprowadzisz wszystko krok po kroku, nadszedł czas na kawę w wolnym od kamienia i w pełni sprawnym ekspresie.

Jak czyścić ekspres do kawy – co jeszcze warto wiedzieć?

Regularne czyszczenie ekspresu sprawia, że maszyna będzie służyła Ci przez długie lata. Zaniedbania na tym poziomie mogą doprowadzić z kolei do awarii, a nawet całkowitego popsucia ekspresu do kawy. Dlatego oprócz odkamieniania pamiętaj również o czyszczeniu samych obwodów. Do tego stosuj specjalne tabletki, które usuwają osad z kawy – zwłaszcza zawarte w niej tłuszcze, które z łatwością osadzają się wewnątrz ekspresu. Jeśli zaniedbasz ten etap, może to prowadzić nawet do powstania pleśni.

Pamiętaj także – jeśli Twój ekspres do kawy jest w niego wyposażony – o czyszczeniu spieniacza. Do tego także należy dobrać odpowiednie płyny. Pamiętaj jednak, że mleko w temperaturze pokojowej szybko się psuje, więc wszelkie jego pozostałości zmywaj na bieżąco.

W naszym sklepie oferujemy akcesoria do czyszczenia ekspresów – tabletki czyszczące oraz płyny

Jeśli okaże się jednak, że samo odkamienianie ekspresu nie pomoże, bo np. masz niezwykle twardą wodę, może okazać się, że niezbędne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu ekspresów do kawy i małego sprzętu AGD. Nie warto samodzielnie próbować naprawiać swojego ekspresu, gdyż możesz niechcący go uszkodzić.