Jak działa ekspres do kawy?

Kawa jest naparem, który pobudza do życia wiele osób. Jej aromatyczny zapach o poranku sprawia, że staje się on lepszy. Dla niektórych natomiast kawa jest pasją. Pochodzenie ziaren, rodzaj kwasowości czy alternatywne metody parzenia nie są im obce. Tak samo jak aspekt tego, jak działa ekspres do kawy. Większość osób jednak nie jest ekspertem w tej dziedzinie, jednak posiada lub planuje nabyć ekspres, który pozwoli na przyrządzenie tego aromatycznego naparu.

Ekspres do kawy — zasady działania

W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia zasady działania ekspresu do kawy mogą się dość znacznie różnić. Jednak do najczęściej wybieranych ekspresów, które użytkowane są w domowym zaciszu, należą warianty: kolbowe i ciśnieniowe, na kapsułki czy automatyczne. Każdy z nich posiada liczne zalety, ale także wady, chociażby w postaci dość sporej ceny. Jednak niejedna osoba jest w stanie poświęcić wiele, aby móc delektować się kubkiem aromatycznej kawy, zaparzonej w ekspresie, którego efekty smakują jej najbardziej.

Ciśnieniowy ekspres do kawy — jak działa?

Zarówno znany nam dobrze ekspres ciśnieniowy, jak i kawiarka (znana pod nazwą niskociśnieniowej metody) polega na wykorzystaniu ciśnienia w parzeniu kawy. Wyróżnia się wiele rodzajów ekspresów ciśnieniowych. Jest to jedna z najpopularniejszych metod zaparzania kawy. Około 30 ml gorącej wody, która ma temperaturę między 90 a 96°C, jest przepuszczona przez drobno zmielone i ubite ziarna kawy. Ważna jest także wartość ciśnienia. Wynosić powinno między 8,5 a 9,5 bara.

Profesjonalny serwis ekspresów do kawy

Jak działa ekspres do kawy — wariant kolbowy?

Ekspres kolbowy to wariant, który pozwala na przygotowanie pysznego naparu za sprawą wykorzystania kolby z sitkiem. Niezwykle ważne jest, aby umieścić w urządzeniu zmielone w odpowiedni sposób ziarna. Nie można także zapomnieć o tym, iż muszą być one odpowiednio ubite. Tylko zachowanie dokładności na etapie przyrządzania tego pysznego naparu pozwoli się cieszyć jego pełnią smaku. Dlatego właśnie nie jest to rozwiązanie zalecane dla osób, które w szybki sposób pragną uzyskać swój ulubiony napar i nie posiadają, ani nie planują zdobywać w tej kwestii wiedzy. Z ekspresu kolbowego korzystają najczęściej profesjonaliści. Zajmuje on także sporą ilość miejsca.

Jednak ekwiwalentem dla tego rozwiązania może być tak dobrze znana i lubiana kawiarka. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a przygotowanie kawy za jej pomocą nie jest takie trudne. Uzyskany napar jest niezwykle aromatyczny i lubiany także przez smakoszy. Nie należy jednak zapominać, że smak kawy będzie zależny od tego, z jakich ziaren powstaje, a także, w jakim stopniu i na jakich obrotach została zmielona.

Automatyczny ekspres do kawy — zasady działania

Automatyczny ekspres do kawy nie wymaga natomiast od użytkownika samodzielnego mielenia, jak to miało miejsce w poprzednich przypadkach. Urządzenie to posiada wbudowany młynek, który pozwala na przygotowanie kawy bez większego wysiłku czy specjalistycznej wiedzy. Dokładnie zostaje dobrana także ilość wody oraz dawka kawy, która bezie niezbędna, by za każdym razem móc delektować się identycznym, doskonałym smakiem. Pozwala także na przyrządzenie różnorodnych kaw, niezbędne jest jedynie wybranie tej, na którą ma się aktualnie ochotę i ewentualne dolanie mleka do odpowiedniego miejsca.

Ekspres do kawy zasady działania wariantu na kapsułki

Kawa na kapsułki również powstaje w sposób automatyczny, jednak rodzaj napoju zależy od tego, jaką kapsułkę się zaaplikuje do ekspresu.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Bez względu na to, jaki ekspres do kawy wybierzesz, najważniejsze, aby sposób jej przygotowywania Ci odpowiadał, a co jeszcze istotniejsze, pozyskany w dany sposób smak. W kawie chodzi przecież o to, aby delektować się tym wspaniałym smakiem, dlatego warto eksperymentować w tej kwestii. Może okaże się, że najbardziej odpowiada Ci kawa przygotowywana w sposób alternatywny? Inne artykuły pomogą Ci rozjaśnić tę kwestię. Jeśli masz natomiast ulubioną metodę, ale chcesz eksperymentować w doborze kaw, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.