Gwałtowny rozwój technologii oraz pojawianie się coraz to bardziej nowoczesnych urządzeń jest już zauważalny niemal w każdy branży. Nie ominęło to również gospodarstw domowych, w których to pojawia się coraz więcej urządzeń pomagających w codziennych czynnościach. Jednym z najczęściej spotykanych jest robot sprzątający. Ten nowoczesny odkurzacz jest niezwykle cenionym pomocnikiem, którym można łatwo sterować za pomocą intuicyjnych aplikacji w telefonie. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa robot sprzątający.
Co to jest robot sprzątający?
Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co to jest robot sprzątający. Jest to nic innego, jak inteligentne urządzenie wykorzystywane do czyszczenia powierzchni. Urządzenie składa się z dwóch elementów — niewielkiego odkurzacza oraz stacji dokującej. Największą zaletą tego sprzętu jest fakt, że porusza się on bezprzewodowo i po zaprogramowanej wcześniej przez użytkownika trasie. Aby odkurzacz mógł się naładować, konieczne jest jego podpięcie do bazy dokującej. Sprzęt sam znajduje do niej drogę dzięki wysyłanym sygnałom podczerwonym.
Roboty sprzątające doskonale sprawdzą się niemal na każdym rodzaju powierzchni. Świetnie radzą sobie z drewnianymi parkietami, panelami, płytkami ceramicznymi i kafelkami. Większe wyzwanie stanowią jedynie dywany z długim włosiem. Jednak obecnie producenci oferują wiele różnego rodzaju nakładek i szczotek, które można użyć w zależności od wybranego trybu pracy i rodzaju nawierzchni.
Roboty sprzątające różnią się między sobą metodą czyszczenia, jaką oferują. Wśród najpopularniejszych modeli można wyróżnić roboty odkurzające, mopujące oraz hybrydy, które pozwalają na zastosowanie obu metod w trakcie jednej fazy sprzątania. Urządzenia posiadają bardzo ergonomiczny kształt, zwykle okrągły lub trójkątny. Dzięki temu mogą dostać się do każdego zakamarka bez obaw, że utkną na przykład pod meblem. W poruszaniu się pomagają im małe kółka obracające się wokół własnej osi, dzięki czemu roboty sprzątające są niezwykle mobilne.
Robot sprzątający — jak działa?
Zanim robot sprzątający będzie mógł zabrać się do pracy, konieczne jest jego zaprogramowanie. Obecne na rynku modele posiadają wiele trybów pracy. Do najbardziej popularnych trybów należą automatyczny, punktowy, od ściany do ściany, zyg-zag, czy też ściany i kąty. W zależności od wybranego programu robot będzie odpowiednio wysuwał lub chował szczotki oraz zwiększał i zmniejszał moc w zależności od potrzeb.
Aplikacja w telefonie pozwala wybrać nie tylko program, ale również wiele innych opcji. Użytkownik ma na przykład możliwość określenia doboru mocy w danym pomieszczeniu czy też zaplanować harmonogram sprzątania. Istnieje również możliwość ustawienia wirtualnych ścian, za które robot nie będzie mógł wyjść, czy skierowanie odkurzacza w konkretne miejsce.
Przed wyborem robota sprzątającego należy pamiętać o tym, że działa on na akumulatory, które muszą być stale ładowane. Dlaczego jest to tak istotne? Bowiem użytkownik musi dokładnie zaplanować, gdzie stanie stacja dokująca. Musi być ona ustawiona w miejscu łatwo dostępnym dla odkurzacza oraz tak, aby zdążył on do niej wrócić, zanim całkowicie rozładuje się bateria. Gdy poziom naładowania osiągnie minimum, odkurzacz wróci do stacji dokującej, aby się naładować.
Jak działa robot sprzątający? — czujniki i mapowanie
Naładowany i odpowiednio zaprogramowany robot sprzątający może zacząć pracę. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób będzie on poruszał się po mieszkaniu pełnym różnorodnych sprzętów i mebli? Właśnie w tym celu w urządzeniu zamontowane zostały liczne czujniki, skąd każdy z nich pełni inną funkcję. Należy bowiem pamiętać, że nie zawsze jest możliwość usunięcia wszystkich sprzętów na drodze odkurzacza, dlatego właśnie tak ważne są czujniki.
W robotach sprzątających można znaleźć wiele czujników. Najczęściej spotykanymi są sensory zbliżeniowe i zderzeniowe. Ich głównym zadaniem jest ostrzeganie urządzenia o przeszkodzie i zmiana trasy w czasie rzeczywistym. Czujniki uskoku powierzchni badają płaszczyznę i ostrzegają robota, kiedy ten znajdzie się zbyt blisko krawędzi. W inteligentnych odkurzaczach można również znaleźć sensory brudu, jednak nie wszystkie modele go posiadają. Jest on bardzo przydatny, ponieważ wykrywa miejsca, w których znajduje się więcej brudu i odkurzacz zatrzymuje się w nich na dłużej. W najbardziej zaawansowanych modelach można znaleźć kamerę oraz laser LDS, które służą do mapowania powierzchni. Urządzenie tworzy wirtualną mapę pomieszczenia i wybiera optymalną trasę, aby ominąć wszelkie przeszkody.
Jaki robot sprzątający wybrać?
Jeszcze kilka lat temu wybór robota sprzątającego był znacznie prostszy. Jednak obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli, co znacznie utrudnia decyzję zakupową. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim znaczenie ma moc urządzenia i pojemność baterii. Im są one większe, tym dłuższą pracę urządzenie będzie mogło wykonać podczas jednej sesji.
Wybierając odkurzacz nie można również zapomnieć o szczotkach. Te jednak w każdej chwili można dokupić i samodzielnie wymienić, co pozwala na łatwe dostosowanie pracy. Filtr to kolejny element odkurzacza, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Najpopularniejszymi są oczywiście filtry HEPA, które usuwają nawet mikroskopijne zanieczyszczenia. Ostatnim elementem jest pojemnik na śmieci. Najnowocześniejsze modele posiadają specjalną przestrzeń w stacji dokującej, do której robot może zrzucać zanieczyszczenia. Dzięki temu nie jest konieczne opróżnianie pojemnika po każdorazowym sprzątaniu.