Żelazko to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Wielu z nas posiada w domach modele parowe, jednak błędem byłoby postawienie ich na równi z urządzeniami systemowymi, które posiadają zewnętrzny generator pary. Choć pozornie ich działanie jest podobne, wybór drugiego rozwiązania niesie za sobą szereg niebanalnych korzyści i znacząco ułatwia prasowanie nawet największych zagnieceń. Jak działa żelazko z generatorem pary?
Żelazko z generatorem pary – jak działa? Różnice między żelazkiem parowym
Pierwszą różnicą, którą można zaobserwować między tymi dwoma modelami, jest brak wbudowanego pojemnika na wodę w żelazku systemowym, co z kolei przekłada się na mniejszą wagę urządzenia. Dzięki temu jest ono oczywiście wygodniejsze w użytkowaniu, jako że ułatwia manewrowanie.
Generator pary a żelazko? Które wybrać?
Żelazka parowe posiadają pojemniki, które zazwyczaj mieszczą do 300 mililitrów wody i wytwarzają około 50 gramów pary wodnej na raz. Nierzadko zdarza się, że taka jej ilość okazuje się niewystarczająca do wyprasowania większych zagnieceń.
Żelazko z generatorem pary natomiast posiada specjalną stację, z którą łączy je przewód. Jej pojemność znacznie przewyższa możliwości pojemnika na wodę w żelazku parowym, sięgając nawet 2 litrów. Para natomiast jest wytwarzana pod znacznie większym ciśnieniem, co warunkuje niezawodną skuteczność żelazek z generatorem pary.
Jak działa żelazko z generatorem pary?
Wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem to najważniejsza funkcja tego rodzaju żelazka, która wyróżnia go na tle innych. To właśnie sprawia, że urządzenie jest w stanie wyprasować wielowarstwowe materiały z doskonałą skutecznością. Co więcej, generator pary pozwala na prasowanie zarówno w poziomie, jak i w pionie, co niesie za sobą szereg bardzo korzystnych zalet.
Wszystko to jest zasługą specjalnego bojlera, który podgrzewa wodę, wytwarzając parę wodną. Ta następnie przewodzona jest do stopy żelazka za pomocą przewodu, a podczas prasowania jej ciśnienie wpływa na rozluźnienie włókien tkaniny.
Żelazko z generatorem pary – zalety
Wcześniej wspomniana możliwość prasowania w pionie kryje za sobą wiele korzyści. Znacznie łatwiejsze staje się prasowanie tak problematycznych rzeczy jak zasłony, firanki czy długie suknie i płaszcze, a także wszelkich materiałów plisowanych bądź posiadających falbanki lub cekiny. Co więcej, siłą rzeczy przypalenie tkaniny w ten sposób jest niemożliwe, dlatego można mieć pewność, że ulubiona część garderoby nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu. Wybierając żelazko z generatorem pary nie trzeba się również obawiać o odbarwienia czy wyświecenia tkanin, co często zdarza się w przypadku zwykłych żelazek parowych.
Te bazują głównie na ciężarze urządzenia oraz temperaturze stopy. Bezpośredni kontakt z urządzeniem może natomiast zmniejszyć trwałość tkaniny, co bezpośrednio przekłada się na jej żywotność. To, jak działa żelazko z generatorem pary, pozwala uniknąć podobnych kłopotów.
Generator pary może się również znacznie przysłużyć osobom, które zmagają się z alergiami. Para wodna wykazuje bowiem właściwości bakteriobójcze, a wysokie ciśnienie wytwarzane przez urządzenie pozwala łatwo zdezynfekować różnorodne tkaniny. Taka funkcja jest również nie do przecenienia dla młodych rodziców, którzy pragną zadbać o wrażliwą skórę noworodka.
Wszystkie wymienione atuty tego, jak działa żelazko z generatorem pary, w konsekwencji prowadzą do tego, że prasowanie staje się znacznie łatwiejsze, a ponadto szybsze.
Żelazko z generatorem pary – jak działa i jak o nie dbać?
Żeby żelazko z generatorem pary służyło nam przez długi czas, warto zadbać o nie w odpowiedni sposób. Szczególne znaczenie dla wydajności urządzenia ma stacja parowa i to o nią powinno się troszczyć w szczególności.
Mniej więcej raz na 10 użyć należy przepłukać ją wodą zgodnie z instrukcją producenta. W wielu modelach znajduje się również specjalna szufladka antykamienna, w której zbierane są niepożądane cząsteczki. Nie wolno zapominać o opróżnieniu i przepłukaniu jej raz na jakiś czas. Ma to bowiem kluczowy wpływ na wydajność żelazka.