Jak odpowietrzyć ekspres do kawy?

Ekspresy do kawy są nieodzownym elementem wyposażenia wielu domów, biur i przede wszystkim kawiarni. Niestety ekspresy, tak jak wszystko inne bywają czasem zawodne. Czasem są to trudniejsze usterki, które wymagają konsultacji ze specjalistą w tej branży. W niektórych przypadkach natomiast wystarczy jedynie podjąć samodzielne działania, żeby urządzenie to miało szansę wrócić do pierwotnej świetności. Jedną z takich czynności może uporanie się z zapowietrzonym ekspresem do kawy.

Dlaczego mój ekspres się zapowietrzył?

Powodów zapowietrzonego ekspresu może być kilka, natomiast rozwiązanie tej sytuacji może być bardzo proste. Najczęstszym powodem zapowietrzenia ekspresu jest wymiana filtra wody, która odbyła się niedawno. Natomiast kolejnym, ale już rzadziej spotykanym powodem może być nieodpowiednia ilość wody w zbiorniku – kiedy jest jej zbyt mało. Jako działanie profilaktyczne zaleca się częstą kontrolę i w razie takiej potrzeby, uzupełnianie wody w ekspresie. Najlepiej, żeby miało to miejsce na bieżąco. W ten sposób będzie się o tym zawsze pamiętało, a szansa na zapowietrzenie się ekspresu będzie niemal znikoma.

Naprawa sprzętu AGD w Krakowie i we Wrocławiu

Równie częstą przyczyną zapowietrzonego ekspresu może być nieprawidłowe ułożenie zbiornika z wodą. Z tego powodu mechanizm może zasysać powietrze zamiast, tak jak powinno być – wody. Dlatego tak istotną kwestią jest prawidłowe ustawienie zbiorniczka z wodą. Może nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na to jak odpowietrzyć ekspres kolbowy czy ciśnieniowy, ale z całą pewnością stanie się niezwykle skuteczne by ekspres nie zapowietrzał się w przyszłości. Warto o tym pamiętać podczas codziennego użytkowania.

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy kolbowy?

W zależności od tego, z jakim rodzajem ekspresu mamy do czynienia, proces odpowietrzania może się nieznacznie różnić. Jest to przede wszystkim spowodowane umiejscowieniem poszczególnych komponentów. Jednak bez względu na model maszyny do przyrządzania tego wybornego napoju – odpowietrzenie ekspresu jest możliwe i nie powinno sprawiać większych problemów. Jest jednak pewien bardzo skuteczny sposób na to, jak odpowietrzyć każdy rodzaj ekspresu do kawy.

Odpowietrzanie ekspresu ciśnieniowego jak i każdego innego będzie polegało przede wszystkim na metodzie przepuszczania wody przez cały mechanizm ekspresu. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wyciągnięcie z ekspresu filtra. W następnej kolejności trzeba zamontować dyszę ciepłej wody, która będzie miała następnie duży udział w całym procesie. Nie można zapomnieć także o podstawieniu naczynia, do którego cała ciecz będzie uchodziła. Kolejno należy przepuścić przez ekspres wodę. Będzie się to działo za sprawą funkcji płukania.  Należy umieścić około pół litra gorącej wody w naczyniu, z którego ekspres będzie wodę pobierał. Podczas tego procesu zassana przez pompę woda napełni cały obieg, skutecznie odpowietrzając tym samym ekspres. Nie można jednak pominąć kroku umieszczenia wszelkich elementów, które podczas przygotowywania naparu znajdują się konkretnych miejscach. W innym przypadku cały ten proces nie zostanie przez ekspres przeprowadzony.

O ekspres należy regularnie dbać. Dosypywanie kawy czy wlewanie i wylewanie wody często nie będą wystarczające. W trosce o to, by sprzęt posłużył jak najdłużej, warto sięgać po działania, które pomogą wydłużyć żywotność urządzenia szczególnie docenianego o poranku. Czasem jednak doznanie nieprzyjemnej sytuacji związanej z nieprawidłowym, bądź brakiem jakiegokolwiek działania jest nieuniknione. W takiej sytuacji warto powierzyć ekspres specjalistom, którzy szybko zlokalizują usterkę i przywrócą nasze urządzenie do dawnej świetności.

Poważniejsza usterka ekspresu – gdzie się udać?

W zależności od stopnia skomplikowania usterek urządzeń domowych można je rozwiązać samodzielne – jak w przypadku odpowietrzania ekspresu, jednak czasem dany sprzęt wymaga ingerencji profesjonalisty. W takich sytuacjach zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Specjalizujemy się przede wszystkim w serwisie ekspresów do kawy, ale nie tylko. W naszym Centrum Serwisowym Espresso zrzeszamy ludzi pełnych pasji. To właśnie nam powierzasz swój sprzęt, a my zatroszczymy się o niego w jak najlepszy sposób. Wszystko to w trosce o to, aby służył on na kolejne lata.