Jak rozpoznać uszkodzenie zaparzacza w ekspresie do kawy?

Przygotowanie pysznej, aromatycznej kawy jest współcześnie możliwe bez wychodzenia z domu. Kawiarnie mają swój niezaprzeczalny urok i nadal przyciągają masę klientów, jednak coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup domowych ekspresów do kawy. Obecność tego urządzenia w przestrzeni kuchennej daje możliwość tworzenia intensywnych, wyrazistych w smaku napojów. Na rynku istnieje wiele rodzajów ekspresów, dzięki którym możemy serwować różne rodzaje kaw – w zależności od tego, na co w danym momencie mamy ochotę. Jest to sprzęt techniczny, który wymaga regularnego czyszczenia. Jedną z najczęściej występujących awarii jest uszkodzony zaparzacz w ekspresie. Jak rozpoznać tę wadę? Ile kosztuje naprawa ekspresu do kawy?

Zaparzacz do ekspresu – sposób działania

Zaparzacz do ekspresu to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych w tym sprzęcie. To właśnie od niego zależy to, w jaki sposób przebiega cały proces parzenia kawy. Każdy zaparzacz ma dostęp do bloku ze zmieloną kawą oraz pojemnika z wodą. Po pobraniu wody z pojemnika dochodzi do podgrzania jej temperatury za pomocą wbudowanego bojlera. Tłoki odpowiadają za odpowiednie sprasowanie kawy. Zarówno gorąca woda, jak i zmielona kawa trafiają do specjalnego dozownika, w którym dochodzi do zmieszania obu składników. Zaparzacz do ekspresu odpowiada także za odprowadzenie fusów do oddzielnego pojemnika. Zauważenie awarii nie jest więc tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednostka zaparzająca bierze udział w wielu procesach, co pozwala stosunkowo szybko znaleźć źródło problemu.

Jak rozpoznać uszkodzony zaparzacz w ekspresie?

Uszkodzony ekspres do kawy bardzo często wykazuje szereg powtarzających się czynności, wskutek których kawa nie smakuje tak, jak powinna. Jak jednak rozpoznać, który z elementów jest rzeczywiście uszkodzony? Zaparzacz w ekspresie to podzespół powiązany z wieloma innymi elementami. Jednym z podstawowych objawów, wskazujących, że to właśnie w zaparzaczu leży źródło problemu, jest duża ilość fusów w przygotowywanej przez niego kawie. Jednostka zaparzająca powinna transportować fusy do oddzielnego zbiornika. Jeśli nie są one odpowiednio oddzielane od napoju, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieprawidłowym działaniem tego podzespołu. Zacinająca się dźwignia w zaparzaczu to zdecydowanie najczęstszy powód występowania fusów w kawie.

Serwis ekspresu do kawy Krups Kraków

Uszkodzony ekspres do kawy – objawy zepsutego zaparzacza

Kolejnym objawem, który może sugerować uszkodzenie zaparzacza w ekspresie, jest mała ilość przygotowywanej kawy. Jeśli ekspres podaje nam znikomą ilość napoju, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zacinającą się jednostką zaparzającą. W toku wzmożonej eksploatacji może dojść do zmiany pozycji zaparzacza na nieprawidłową. Warto wówczas zwrócić uwagę na ten aspekt i zdecydować się na oddanie ekspresu do serwisu.

Innym, nierzadko występującym objawem zepsutej jednostki zaparzającej, jest wydostawanie się wody na zewnątrz. Zaparzacze w ekspresie wyposażone są w tzw. uszczelkę tłoka. W systemie konstrukcyjnym używa się również specjalnych rurek, za pomocą których transportowana jest woda. Wzmożone użytkowanie sprzętu lub korzystanie z ekspresu niskiej jakości może powodować uszkodzenia mechaniczne elementów łączących. Rurki mogą się przedziurawić lub przerwać, generując przy tym przeciek wody na zewnątrz.

Serwis ekspresu do kawy Krups Poznań

Uszkodzony zaparzacz w ekspresie – inne objawy

O uszkodzeniu zaparzacza w ekspresie może informować nas wbudowany system. Wiele zależy jednak od rodzaju ekspresu, ponieważ nie wszystkie urządzenia posiadają funkcję wykrywania wad. Jeśli jednak na wyświetlaczu pojawi się jakakolwiek kontrolka ostrzegawcza, warto zapoznać się z jej znaczeniem w instrukcji. Może okazać się, że system informuje nas o konieczności sprawdzenia stanu zaparzacza do ekspresu. Dodatkowo należy pamiętać, że ekspres do kawy wymaga regularnej konserwacji. Dbałość o czyszczenie i smarowanie poszczególnych części eksploatacyjnych to gwarancja, że sprzęt będzie spełniał swoją funkcję bezawaryjnie przez wiele lat.

Serwis ekspresu do kawy Krups Wrocław

Naprawa ekspresu do kawy – gdzie naprawić uszkodzony zaparzacz?

Po rozpoznaniu jakiegokolwiek z potencjalnych objawów uszkodzonego zaparzacza do kawy należy niezwłocznie przekazać urządzenie do profesjonalnego serwisu. Nawet jeśli nie mamy pewności, co stanowi rzeczywistą przyczynę niesprawności sprzętu, warto udać się do sprawdzonego i doświadczonego serwisanta. Kadra doświadczonych fachowców z pewnością znajdzie źródło problemu. Na rynku istnieje kilku rzetelnych usługodawców, którzy oferują zarówno serwis gwarancyjny poszczególnych marek, jak i serwis pogwarancyjny. Podjęcie współpracy z doświadczoną firmą to gwarancja terminowej i skutecznej naprawy sprzętu. Przed przekazaniem sprzętu konkretnej firmie serwisowej, warto zwrócić uwagę na to, czy prowadzi ona autoryzowany serwis posiadanej przez nas marki ekspresu. Dzięki temu zyskamy pewność, że serwisant korzysta z oryginalnych części w przypadku ewentualnej wymiany poszczególnych podzespołów.