Jak używać tabletek do czyszczenia ekspresu?

Ekspres do kawy to urządzenie dedykowane miłośnikom gorących, aromatycznych, kofeinowych napojów. Regularna eksploatacja urządzenia wiąże się koniecznością wykonywania cyklicznych czynności odkamieniających i czyszczących. Warto pamiętać, że bagatelizacja tej czynności może generować problemy z odpowiednim funkcjonowaniem ekspresu wskutek licznych zabrudzeń, tj. pozostałości po kawie, kamień z wody czy tłuszcze. Jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najprostszych możliwości w kontekście odkamieniania urządzenia, jest używanie tabletek czyszczących do ekspresu. Jak używać tego typu produktów? Co jest istotne przy zakupie tabletek do czyszczenia ekspresu Krups?

Tabletki do czyszczenia ekspresu Krups – jak używać?

Każdy miłośnik i miłośniczka kawy marzą o tym, aby przygotowany przez nich napój posiadał doskonały smak i aromat. W przypadku mocno zanieczyszczonych i zakamienionych ekspresów, na smak kawy może wpływać wiele niechcianych związków. Osadzające się zanieczyszczenia wpływają na doznania smakowe i są szkodliwe ze zdrowotnego punktu widzenia. Na rynku dostępne są jednak tabletki do czyszczenia ekspresu. Krups to jedna z wielu marek na rynku, które wykorzystują technologię pozwalającą na implementację małych kapsułek czyszczących. Przed zakupem tego typu produktów warto upewnić się, czy są one w pełni kompatybilne z posiadanym przez nas ekspresem. W przypadku ekspresów automatycznych, zdecydowana większość jest wyposażona w funkcję czyszczącą, w której niezbędne jest użycie tabletek.

Tabletki do czyszczenia ekspresu – jak używać?

Częstotliwość używania tabletek do czyszczenia ekspresu Krups zależna jest przede wszystkim od stopnia eksploatacji urządzenia, a także parametrów technicznych konkretnego sprzętu. Producenci uwzględniają ten aspekt w instrukcjach obsługi, dlatego przed użyciem tabletek, warto kompleksowo zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotkach. Firmy zajmujące się sprzedażą tabletek do czyszczenia ekspresów powinny zawierać w treści oferty informację o tym, z jakimi rodzajami urządzeń są one kompatybilne.

Warto kupować u sprawdzonych sprzedawców i pamiętać, że tego typu produkty zawierają w składzie aktywne i skoncentrowane substancje czyszczące. To właśnie one odpowiadają za rozpuszczanie nawet najbardziej zaschniętych zabrudzeń. Jednocześnie związki chemiczne zawarte w tabletkach nie powinny stanowić niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Zaletą stosowania sprawdzonych tabletek czyszczących jest także fakt, że nie uszkadzają one komponentów ekspresu.

Tabletki do odkamieniania ekspresu – jak stosować?

Należy pamiętać, że tabletki do czyszczenia ekspresu służą przede wszystkim usuwania tłustych zanieczyszczeń. Zdecydowana większość z nich nie eliminuje osadu wapiennego, dlatego w przypadku chęci kompleksowego odkamienienia urządzenia, warto zdecydować się na zakup odkamieniacza. Aby wyczyścić ekspres wystarczy umieścić tabletkę w odpowiednim zbiorniku, a następnie kliknąć przycisk potwierdzający rozpoczęcie cyklu.

Zdecydowana większość nowoczesnych ekspresów automatycznych posiada system kontroli czystości ekspresu, który informuje, kiedy urządzenie wymaga czyszczenia. W przypadku ekspresów kolbowych sposób używania tabletek zwykle wiąże się z umieszczeniem tabletki w tzw. ślepym sitku, które znajduje się w porcie filtra. Po uruchomieniu ekspresu tabletka rozpuszcza się w wodzie, przepłukując kanał zaparzający. Przed wykonaniem tego typu czynności, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.