Jak wyczyścić opiekacz do kanapek?

Tosty to danie śniadaniowe i kolacyjne uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Wykorzystanie opiekacza do kanapek to prosty sposób na przygotowanie szybkiego, niewymagającego, a zarazem sycącego posiłku, jednak dla wielu osób problematyczną kwestią okazuje się utrzymanie sprzętu w czystości. Spieczone kawałki produktów trudno jest niekiedy usunąć z jego powierzchni, a zastosowanie noży czy widelców może się skończyć jej szybkim i nieodwracalnym zarysowaniem. Jak wyczyścić opiekacz do kanapek szybko i skutecznie?

Jak wyczyścić opiekacz w środku? Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jeśli zastanawiamy się, jak umyć opiekacz, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim, zanim przejdziemy do czyszczenia urządzenia, należy zaczekać, aż jego powierzchnia całkowicie ostygnie. Sprzęt trzeba odłączyć z gniazdka i pozostawić otwarty na blacie, aż jego temperatura nie będzie stanowić zagrożenia powstania oparzeń. Bardzo ważne w kwestii tego, jak wyczyścić opiekacz, jest również to, że do tego celu nie należy stosować żadnych środków chemicznych – musimy mieć na uwadze, że czyszczona powierzchnia będzie miała kontakt z pożywieniem. Urządzenia nie wolno także narażać na nadmierny kontakt z wodą. Pamiętajmy również, że regularne i prawidłowe czyszczenie urządzenia jest niezwykle ważne z punktu widzenia naszego zdrowia – pozostałości produktów na opiekaczu mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek? Sprawdzone sposoby

W niektórych sprzętach spotkamy się z bardzo pomysłowym rozwiązaniem, jakim są wyjmowane płyty. Wówczas kwestia tego, jak umyć opiekacz, nie przysparza żadnych problemów – wystarczy wyjąć wspomniany element i z pomocą płynu do naczyń oraz ciepłej wody usunąć wszystkie zabrudzenia i pozostawić go do wyschnięcia. W tradycyjnych modelach, w których nie ma takiej możliwości, sprawa jest bardziej skomplikowana. Jednak w przypadku opiekacza, który dopiero co wystygnął, wystarczy użyć tylko wilgotnej ściereczki.

Jak czyścić opiekacz? Usuwanie zaschniętych zabrudzeń

W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń warto sięgnąć po olej lub oliwę z oliwek. To najlepszy sposób na to, jak wyczyścić przypalony opiekacz. Naniesienie tłuszczu na zaschnięte kawałki produktów pozwala je zmiękczyć tak, że po kilku minutach stają się łatwiejsze do wyczyszczenia. Wówczas należy sięgnąć po gąbkę namoczoną wodą i płynem do naczyń – co ważne, nie należy traktować opiekacza jej szorstką stroną, ponieważ teflonowa powierzchnia może ulec zarysowaniu.

Jak umyć opiekacz z zewnątrz?

Po dłuższym czasie eksploatacji również zewnętrzna część sprzętu ulega zabrudzeniu. Jeśli zastanawiamy się, jak umyć opiekacz z zewnątrz, sprawa jest prostsza niż w przypadku czyszczenia wnętrza urządzenia – do usunięcia zabrudzeń w zupełności wystarczy delikatnie wilgotna ściereczka. Pamiętajmy przy tym, aby przed przystąpieniem do czyszczenia odłączyć opiekacz od prądu.

Jak czyścić opiekacz łatwiej? Prosty sposób na wygodne użytkowanie sprzętu

Wielbiciele tostów będą zadowoleni na wieść, że czyszczenie opiekacza może przestać być żmudną czynnością. Istnieje sposób na użytkowanie tego sprzętu, który pozwala zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jest nim korzystanie z papieru do pieczenia. Przed położeniem kanapek na opiekacz warto wyłożyć go arkuszami, które po przygotowaniu posiłku możemy wygodnie wyrzucić. W takiej sytuacji uchronimy teflonową powierzchnię przed kontaktem z okruchami i resztkami produktów, dzięki czemu to, jak wyczyścić opiekacz w środku, przestanie być kwestią spędzającą sen z powiek. 

Sprawdź ofertę: Akcesoria do opiekaczy.