Jak zniwelować nieprzyjemny zapach z odkurzacza?

Odkurzacz należy do podstawowego wyposażenia każdego domu i mieszkania. Nie wyobrażamy sobie sprzątania bez niego, a jednak często nie wiemy, jak powinniśmy o niego zadbać. Zdecydowanie pielęgnacja odkurzacza nie jest czymś, co zajmuje nasze myśli, aż do czasu, gdy zaczną się z niego wydobywać nieprzyjemne zapachy. Takiej sytuacji nie można lekceważyć, ponieważ może wpływać nie tylko na nasz dyskomfort podczas domowych porządków, ale również na zdrowie nasze i naszej rodziny. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza? Wymiana worka

Wiele osób nie wie, co zrobić, jak śmierdzi z odkurzacza. Niekiedy główne działania skupiają się na zamaskowaniu takiego zapachu, a nie usunięciu przyczyn jego powstawania. Nie tędy droga – problemem nie jest tak naprawdę nieprzyjemna woń, ponieważ najczęściej jest ona sygnałem, że we wnętrzu odkurzacza zachodzą procesy gnilne. To z kolei oznacza, że mogła się tam pojawić pleśń lub mikroorganizmy, które mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt rzadkie wymienianie worka. Z tego względu, jeśli zastanawiamy się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza, warto zacząć właśnie od tej czynności. Nigdy nie należy czekać, aż worek się zapełni, ale wymieniać go już wtedy, gdy zabrudzenia będą zajmowały ¾ jego objętości.

Serwis i naprawa odkurzaczy Kraków

Co zrobić, jak śmierdzi z odkurzacza? Wymiana filtra

Nieregularnie wymieniany worek i filtr to bardzo częste przyczyny powstawania nieprzyjemnej woni w odkurzaczu. Filtr, jeśli jest taka możliwość, możemy wyczyścić, a jeśli lata świetności ma już dawno za sobą, należy go wymienić. Warto wiedzieć, że jest to element, który wzbudza szczególne zainteresowanie u mikroorganizmów, ponieważ przechwytuje zanieczyszczenia z powietrza pochłoniętego przez odkurzacz. Z tego powodu, jeśli nie wiemy, co zrobić, jak śmierdzi z odkurzacza, powinniśmy sprawdzić jego stan.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza? Czyszczenie rury i komory

Gdy zastanawiamy się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza i szukamy przyczyny takiego stanu rzeczy, warto sprawdzić, czy jakieś zabrudzenia nie osadziły się w rurze lub komorze urządzenia. Jeżeli tak jest w istocie, należy je wyczyścić. Najczęściej do tego celu wystarczą nam bieżąca woda i płyn do naczyń, chyba że producent sprzętu wskazał inaczej. Pamiętajmy, że zanim umieścimy te elementy z powrotem w odkurzaczu, powinniśmy się upewnić, czy są całkowicie suche. Nawet niewielka ilość wilgoci może bowiem sprzyjać rozwojowi bakterii, a wtedy nasze zabiegi przyniosą efekt odwrotny do oczekiwanego.

Profesjonalne czyszczenie odkurzaczy

Jeżeli uznaliśmy, że przyczyną przykrego zapachu jest worek i/lub filtr i postanowiliśmy je wymienić, również warto najpierw zadbać o wyczyszczenie komory oraz rury urządzenia, aby upewnić się, że podczas sprzątania rzeczywiście wprowadzimy czystość i higienę do naszego mieszkania i nie narażamy się na problemy zdrowotne.

Co zrobić, jak śmierdzi z odkurzacza spalenizną?

W momencie, gdy z odkurzacza wydobywa się woń przypominająca spaleniznę, powinien być to dla nas sygnał, że silnik uległ uszkodzeniu, dlatego pamiętajmy, by nie uruchamiać już urządzenia. Wówczas możemy wybrać albo wymianę silnika, albo zakup nowego modelu odkurzacza. Okazuje się jednak, że pierwsza opcja jest dużo korzystniejsza i to pod wieloma względami. Jest to przede wszystkim mniej kosztowne rozwiązanie, które ponadto pozwala ograniczyć liczbę generowanych odpadów, a tym samym chronić środowisko przed zanieczyszczeniami.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, jak śmierdzi z odkurzacza spalenizną, przynieś urządzenie do jednego z naszych serwisów. Nasi specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem oraz bardzo szeroką wiedzą, które pozwalają im szybko i dokładnie lokalizować przyczyny awarii, a także dokonywać sprawnych napraw. Twój odkurzacz będzie jak nowy!

Co zrobić, żeby z odkurzacza nie śmierdziało?

Wiesz już, że podstawą tego, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza, ale również jak zapobiegać jego powstawaniu, jest regularna wymiana worka i filtra, a także doglądanie, czy komora i rura sprzętu są czyste. Wiele osób pragnie jednak, by odkurzacz pozostawiał po sobie przyjemny zapach, budzący pozytywne odczucia i miło kojarzony ze sprzątaniem. Dzięki niemu domowe porządki wykonujemy z większym entuzjazmem, a po ich zakończeniu pachnące i czyste wnętrze stanowi niemałą nagrodę, która napawa satysfakcją. Warto więc wyposażyć swój odkurzacz we wkłady zapachowe, przy czym należy pamiętać, że niektóre z nich wydzielają bardzo intensywne wonie, które mogą być drażniące dla wrażliwych osób – dla własnego komfortu sprawdź tę kwestię przed zakupem. Alternatywnie możesz wykonać wkład zapachowy samodzielnie. Wystarczy, że nasączysz okrągły skrawek filcu olejkiem eterycznym i umieścisz go w odpowiednim miejscu w odkurzaczu. Możesz również uruchomić sprzęt i wciągnąć nieco świeżo zmielonej kawy lub cynamonu. Wówczas zapach będzie delikatniejszy, ale również mniej trwały.

Słyszysz, że odkurzacz gwiżdże i piszczy? Skontaktuj się z nami!