Jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz to podstawowy sprzęt AGD, niezbędny do utrzymania w domu czystości i porządku. To właśnie dzięki niemu możemy usunąć z podłogi kurz, piasek i inne zanieczyszczenia. Okazuje się on szczególnie przydatny, gdy wśród domowników występują małe dzieci i zwierzęta. W sprzedaży dostępny jest bardzo duży wybór odkurzaczy. Można znaleźć zarówno modele różniące się między sobą funkcjami, parametrami i marką. Najwięcej osób jednak zastanawia się, czy wybrać odkurzacz workowy, czy bezworkowy. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części artykułu.

Odkurzacz bezworkowy i workowy – różnice i podobieństwa

Przez długie lata w sprzedaży dostępne były wyłącznie odkurzacze workowe, jednak to się zmieniło. Dziś można kupić również model bezworkowy, w przypadku którego nie ma konieczności regularnej wymiany worków z zanieczyszczeniami. Odkurzacze bezworkowe posiadają specjalne pojemniki na nieczystości, które po zakończonym odkurzaniu należy opróżnić. Dzięki temu, że nie trzeba w nich zmieniać worków, uznawane są za ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu.

Jeśli chodzi o emitowany hałas i moc ssania, to wygląda ona podobnie u obu rodzajów odkurzaczy. Ponadto odkurzanie w przypadku tych sprzętów praktycznie w ogóle się nie różni.

Jaki odkurzacz lepszy – workowy czy bezworkowy?

Wiele osób zastanawia się, jaki kupić odkurzacz – workowy czy bezworkowy. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest proste. Na początku warto zastanowić się, jakie wady i zalety posiadają oba te urządzenia.

Odkurzacze workowe – zalety i wady

Odkurzacze workowe są stosunkowo tanie i większość z nich wyróżnia się bardzo wysoką trwałością. Ponadto wymieniając w nich worki, nie musisz martwić się kontaktem z brudem, kurzem i alergenami. Jednak mają one również swoje wady. Przede wszystkim generują dodatkowe koszta, gdyż wymagają regularnego zakupu worków. Dodatkowo ich skuteczność zostaje znacznie obniżona, gdy worek ulegnie zapełnieniu.

Odkurzacze bezworkowe – zalety i wady

Odkurzacze bezworkowe to sprzęty niedrogie w eksploatacji, gdyż pozwalają zaoszczędzić na zakupie worków. Ponadto są one bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż ich moc ssania cały czas utrzymuje się na tym samym poziomie. Dużym plusem odkurzaczy bezworkowych jest również fakt, iż posiadają zaawansowaną filtrację i skutecznie usuwają pyły i inne alergeny z otoczenia. Dzięki temu doskonale sprawdzają się wśród osób cierpiących na alergię czy astmę. Niestety urządzenia te mają także swoje wady. Przede wszystkim wymagają regularnego opróżniania i mycia pojemnika na nieczystości. Ponadto wiele tanich odkurzaczy bezworkowych ma słabe parametry i cechuje się stosunkowo niską trwałością.

Odkurzacz bezworkowy czy workowy – na który najlepiej się zdecydować?

Jaki odkurzacz: workowy czy bezworkowy? Wskazanie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jak wiadomo, oba rodzaje odkurzaczy mają swoje wady i zalety. Zastanów się, które z nich najbardziej do Ciebie przemawiają i na jakich kwestiach najbardziej Ci zależy. Jeśli szukasz porządnego sprzętu w niskiej cenie, to wybierz model workowy. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby urządzenie było niedrogie w eksploatacji, to sięgnij po odkurzacz workowy. Pamiętaj, że nieważne, na który z tych sprzętów się zdecydujesz, podczas zakupu dokładnie przyjrzyj się takim parametrom, jak moc i poziom generowanego hałasu. To przede wszystkich od nich zależy skuteczność urządzenia.

Sprawdź ofertę: Akcesoria do odkurzaczy i mopów.