Jaki robot mopujący kupić?

Roboty mopujące już od długiego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością. Takie urządzenia stanowią bardzo ciekawą alternatywę względem tradycyjnych odkurzaczy. Największą zaletą tych urządzeń jest fakt, że wykonują one swoją pracę za użytkownika, dzięki czemu ten może zająć się czymś innym. Duży wybór tych sprzętów sprawia jednak, że w Internecie można często spotkać się z pytaniem, jaki robot mopujący kupić. Na co więc zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że urządzenie spełni swoje zadanie?

Jaki robot mopujący? — charakterystyka

Roboty mopująco-odkurzające to urządzenia, które można już znaleźć w wielu polskich domach. Co bardzo ważne, takie urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy jedynie ustawić odpowiedni program, a robot zajmie się sprzątaniem. Urządzenie tworzy sobie mapę pomieszczenia, jednocześnie unikając przeszkód i docierając do każdego kąta. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że może bez problemu sprzątać również pod łóżkiem czy kanapą, a także swobodnie manewrować pomiędzy nogami krzeseł i stołu.

Po zakończeniu pracy urządzenie samo ustawia się na stacji dokowania, dzięki czemu nie wymaga stałego nadzoru. Kolejną zaletą robota mopującego jest oszczędność pieniędzy. Takie sprzęty są bowiem znacznie bardziej energooszczędne od zwykłych odkurzaczy, jednocześnie nie odbiegając od nich jakością. Zakup takiego urządzenia powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Warto więc zwrócić uwagę na konkretne parametry, które zaważą na wydajności robota mopującego.

Jaki odkurzacz mopujący? — najważniejsze parametry

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest wydajny akumulator. Pojemność baterii odpowiada za maksymalny czas pracy robota na jednym ładowaniu. W przypadku mieszkań, które mają większy metraż, warto postawić na urządzenia, które mogą działać bez przerwy co najmniej 90 minut. Przed zakupem należy również zwrócić uwagę na to, ile trwa ładowanie baterii. Im jest ono krótsze, tym szybciej robot będzie mógł rozpocząć kolejny cykl sprzątania.

Warto również zapoznać się z tym, jakie filtry znajdują się w robocie odkurzająco-mopującym. Wydajny filtr zbiera wszystkie cząsteczki znajdujące się w powietrzu i zapobiega ich przedostawaniu się poza urządzenie. Parametr ten jest niezwykle istotny zwłaszcza wtedy, gdy któryś z domowników jest alergikiem i znajdujące się w mieszkaniu cząsteczki mogłyby podrażniać jego drogi oddechowe. Jednym z bardziej skutecznych jest filtr HEPA, który świetnie radzi sobie z cząsteczkami kurzu, pleśni oraz grzybów.

Moc silnika informuje przede wszystkim o skuteczności urządzenia. Im jest ona większa, tym lepszych efektów może oczekiwać użytkownik. Dobry robot mopujący powinien mieć również możliwość ustawienia trybu pracy w zależności od powierzchni czy powstałych zabrudzeń. Metoda sterowania również odgrywa dużą rolę. Najczęściej roboty mopujące można sterować za pomocą smartfona lub dołączonego pilota. Najbardziej zaawansowane modele mogą być również sterowane głosowo.

Jaki odkurzacz mopujący wybrać?

Niezwykle dużą rolę w każdym urządzeniu mopującym odgrywają czujniki. To właśnie one  dużej mierze odpowiadają za skuteczność sprzątania oraz bezpieczeństwo samego robota. Dzięki nim sprzęt ustala mapę pomieszczenia i może dostać się do każdego zakamarka. Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają systemy czujników, które ze sobą współpracują. Mogą to być sensory antykolizyjne, chroniące przed upadkiem ze schodów, czy też boczne, które ułatwiają poruszanie się wzdłuż ściany.

Jaki robot mopujący wybrać?

Robot mopujący, sprzątając, powinien dać zrelaksować się domownikom. Z tego też powodu warto zadbać, aby pracował on jak najciszej. Warto stawiać na urządzenia, których głośność nie przekracza wartości 70 dB. Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność zbiornika. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pojemnik na odpady mieszczącym ok. 0,4 l zabrudzeń i o połowę mniejszym zbiorniku. Taka specyfikacja pozwoli na bezproblemowe wysprzątanie nawet kilkupokojowego mieszkania.