Jaki robot sprzątający wybrać?

W dzisiejszym świecie szukamy coraz to nowszych sposobów na to, żeby ułatwić sobie życie. Jednym z nich są oczywiście roboty sprzątające, które pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu podczas sprzątania i sprawiają, że zamiast odkurzać czy myć podłogę możemy się po prostu zrelaksować lub przeznaczyć ten czas na ważniejsze obowiązki. Te w zasadzie bezobsługowe urządzenia z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Chcesz do nich dołączyć? Doradzimy Ci, jaki robot sprzątający wybrać!

Jaki robot sprzątający wybrać? I czy warto?

Roboty sprzątające to urządzenia, które posiadają szereg czujników wyspecjalizowanych w detekcji różnego rodzaju przeszkód, dzięki czemu są w stanie bez naszej obsługi same poruszać się po pomieszczeniach odkurzając, a nierzadko również myjąc podłogi. Choć starsze modele poruszały się w sposób losowy, te dzisiejsze mogą pracować w kilku różnych trybach, dając gwarancję, że każdy skrawek przestrzeni zostanie odpowiednio posprzątany i wyczyszczony. Możemy zarówno sterować robotem zdalnie, jak i wygodnie dostosować harmonogram sprzątania zawczasu. Oprócz bezobsługowości posiadają także dwie inne przewagi nad manualnymi odkurzaczami – pracują ciszej, a ponadto są zaprojektowane tak, by nie powodować zarysowań czy uszkodzeń podłogi. Z tych powodów wiele osób szybko przekonuje się do tych urządzeń, a to, jaki robot sprzątający wybrać, staje się nie lada zagwozdką – wybór jest bowiem naprawdę duży.

Jaki robot sprzątający do domu w zależności od wielkości powierzchni?

Z racji na szeroki wybór robotów sprzątających coraz trudniej jest wybrać odpowiednie urządzenie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sporo czasu i frustracji, warto wiedzieć, jakie kryteria należy rozważyć, aby móc zawęzić pole poszukiwań. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni mieszkalnej. W przypadku, gdy jest ona dość duża, warto postawić na model, który będzie się cechował długim czasem pracy, a więc pojemną baterią. Warto jednak wiedzieć, że częstą praktyką producentów jest podawanie nie maksymalnej długości pracy na najwyższych obrotach, a na niższym trybie. W dużych domach i mieszkaniach lepiej sprawdzą się także roboty o zaawansowanym systemie nawigacji. Jeśli chcemy zapewnić optymalną precyzję sprzątania, dobrym wyborem będzie model wyposażony w laserowe skanowanie, choć oczywiście będzie się to wiązało z wyższą ceną. To, jaki robot sprzątający do domu wybieramy, powinno być jednak jak najlepiej dopasowane do wielkości powierzchni.

Jaki robot sprzątający – z funkcją mopowania czy bez?

Jednym z głównych pytań, jakie stawiają osoby chcące zainwestować w swój własny automatyczny odkurzacz jest to, jakiego kupić robota sprzątającego – z funkcją mycia podłóg czy też bez? Oczywiście jest to w głównej mierze uzależnione od tego, jakie podłogi posiadamy w domu. Jeżeli większość pokryta jest wykładziną, nie warto dopłacać do droższego urządzenia. Warto również zauważyć, że funkcja mopowania wiąże się raczej z powierzchownym, aniżeli gruntownym, myciem podłogi, dlatego dobrze sprawdzi się w przypadku świeżych i niewielkich zabrudzeń. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, by robot rzeczywiście dokładnie mył naszą podłogę, lepiej jest zainwestować w osobne urządzenie, wyspecjalizowane w tej czynności.

Jaki kupić robot sprzątający? Koniecznie uwzględnij wydajność

Wydajność robota sprzątającego mierzona jest mocą ssącą. Ogólnie przyjmuje się, że warto brać pod uwagę urządzenia, u których ten parametr wynosi co najmniej 2000 Paskali, jednak optymalną wartością jest 2500. Wybierając odkurzacz z tak silną mocą ssącą będziemy mieć pewność, że urządzenie usunie z podłóg wszelki kurz, okruchy oraz małe śmieci. Poszukując robota sprzątającego z odpowiednią siłą ssącą zawsze zwracajmy jednocześnie uwagę na parametr głośności pracy. Choć tego typu urządzenia pracują zazwyczaj dużo ciszej niż tradycyjne odkurzacze, poszczególne modele robotów mogą się dość znacznie od siebie różnić pod tym kątem. Jaki robot sprzątający okaże się najkorzystniejszy? Optymalnym rozwiązaniem będzie taki, którego głośność jest nie większa niż 55 decybeli, czyli wartość, która odbierana jest jeszcze przez nas jako przyjemna.

Jaki robot sprzątający wybrać? Zwróć uwagę na wbudowane czujniki

Roboty sprzątające cieszą się tak dużą popularnością ze względu na bezobsługową pracę. Aby to było możliwe, muszą posiadać konkretne czujniki, które umożliwią im poruszanie się w pomieszczeniu oraz skuteczne sprzątanie. To, jaki robot sprzątający wybierzemy, warto więc uzależnić od tego, ile i jakie czujniki posiada. Poszczególne modele będą się więc w konsekwencji różniły stopniem wyspecjalizowania i wydajności sprzątania. Większość robotów jest wyposażona w czujnik antykolizyjny, który odpowiada za to, że urządzenie wykryje w porę, że zbliża się do mebli lub innych przeszkód, co zapobiegnie zderzeniom i potencjalnym uszkodzeniom przedmiotów. Ważną funkcją jest ponadto czujnik krawędzi – to właśnie dzięki niemu będziemy mogli zostawić sprzęt na piętrze domu bez obaw o jego upadek ze schodów. Aby chronić urządzenie przed innymi częstymi błędami, warto postawić na model wyposażony w czujnik chroniący przed zaplątaniem się w kable. Jeżeli natomiast zależy nam na szczególnej dokładności sprzątania, zadbajmy o to, żeby w naszym urządzeniu znalazły się czujniki kurzu oraz te wykrywające dywany. Pierwszy z nich zauważy mocniej zabrudzone miejsca i skuteczniej je wyczyści, natomiast drugi zwiększy swoją wydajność, jeśli wykryje obecność dywanu.

Jaki kupić robot sprzątający? Rodzaje sterowania

Zanim podejmiemy decyzję, jaki kupić robot sprzątający, warto zapoznać się z różnymi możliwościami, jeśli chodzi o rodzaje sterowania. Choć nie jest to najważniejsza kwestia, potrafi znacznie ułatwić lub uprzykrzyć użytkowanie urządzenia. Najprostsze modele posiadają na swojej obudowie wbudowane guziki bądź też są obsługiwane pilotem. Znacznie większym uznaniem cieszą się jednak roboty sterowane za pomocą aplikacji na telefon. Wówczas w wygodny sposób możemy zaprogramować to, w jakim dniu, o jakiej godzinie i gdzie urządzenie ma pracować. Taka funkcja dotyczy w głównej mierze tych modeli, które są wyposażone w laserowe skanowanie czy też mapowanie. Jest ono bardzo korzystne, ponieważ z poziomu aplikacji możemy ponadto ustalić, do jakich miejsc robot nie może mieć dostępu. Co więcej, aplikacja pozwoli nam go uruchomić nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu. Urządzenia najnowszej generacji możemy również sterować słownie.

Jaki robot sprzątający będzie najlepszy? Dodatkowe funkcje

To, jaki robot sprzątający wybierzemy, w dużej mierze będzie zależeć od naszych potrzeb. Aby jednak urządzenie mogło nas rzeczywiście odciążyć, wiele osób stawia na wysoko wyspecjalizowane modele, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak automatyczny powrót do stacji po zakończonym sprzątaniu. Dzięki temu robot zawsze będzie naładowany i gotowy do pracy. Co więcej, jeśli ulegnie rozładowaniu podczas sprzątania, powróci do stacji i po osiągnięciu odpowiedniego poziomu naładowania przystąpi do dalszej pracy.