Jakie żelazko wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli żelazek. Chcąc zdecydować się na zakup jednego z nich, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Wtenczas decyzja o tym, jakie wybrać żelazko, będzie mogła zostać podjęta świadomie i rozważnie.

Prasowanie to czynność, którą każdy z nas wykonuje bardzo często. Co zaskakujące, bywa wskazywane jako jedna z najmniej lubianych aktywności podczas wykonywania obowiązków domowych. Nie da się jednak ukryć, że codziennie funkcjonowanie bez żelazka nie byłoby łatwe. Prasowanie pozwala nam na pozbycie się nieestetycznych zagnieceń na odzieży i tkaninach oraz nadaje naszym ubraniom świeży wygląd. Ważną rolą tego procesu jest także walka z bakteriami i alergenami – dzięki użyciu wysokiej temperatury możemy skutecznie pozbyć się ich z naszych części garderoby i nie tylko.

Jakie kupić żelazko?

Rynek urządzeń z segmentu AGD bardzo się rozwinął w ostatnich latach – dotyczy to również kategorii żelazek. Aktualnie mamy dostęp do kilku rodzajów tego typu urządzeń.

Serwisowanie pogwarancyjne sprzętu AGD

Obecnie najpopularniejszym modelem pozostają żelazka parowe. Wyposażone są one w stopę grzewczą, pokrętło lub przełącznik do ustawiania określonej temperatury. Dodatkowo posiadają niewielki zbiornik na wodę. Para wydobywająca się z żelazka zostaje wypuszczona przez otwory w jego stopie. Możliwe jest używanie pary wodnej w formie uderzenia lub też w trybie ciągłym. Jej obecność zdecydowanie ułatwia rozprasowywanie materiału dzięki zmiękczaniu jego struktury.

Kolejnym równie popularnym rozwiązaniem są stacje parowe znane również jako “ żelazka systemowe”  lub “ generatory pary”.  To nic innego jak bogatsza wersja żelazka parowego. Decydując się na zakup wspomnianego modelu, poza żelazkiem tradycyjnym wyposażonym w stopę grzewczą w zestawie otrzymujesz również stację parową. Różnica polega na tym, że para wodna wytwarzana jest  we wspomnianej stacji, a następnie transportowana do stopy żelazka poprzez specjalny przewód. Warto jednak wspomnieć, że stacje parowe są o wiele bardziej kosztowne niż tradycyjne żelazka parowe. Nie można odmówić im jednak efektywności działania oraz podstawowej zalety, którą jest możliwość ciągłego generowania strumienia pary wodnej.

Warto również zwrócić uwagę na kompaktowe generatory pary, które swoim rozmiarem przypominają standardowe żelazka parowe. Swoją niezwykłość zawdzięczają jednak opcji wytwarzania o wiele większego i silniejszego strumienia pary wodnej niż żelazka tradycyjne. Jest to możliwe dzięki niewielkiemu silnikowi wbudowanemu w urządzenie.

Żelazko – jakie wybrać na czas podróży?

Jeśli dużo podróżujesz lub często nie ma Cię w domu, świetnym rozwiązaniem będzie żelazko turystyczne. Co prawda model ten dysponuje nieco mniejszą mocą i słabszym strumieniem pary, jednak jego niewątpliwym atutem jest mała i lekka konstrukcja, która świetnie sprawdzi się w podróży. Bez problemu również zmieści się on do każdej walizki. Decydując się na żelazko turystyczne, już nigdy nie będziesz martwić się pogniecionymi w walizce ubraniami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?

Odpowiadając sobie na pytanie, jakie żelazko wybrać, dobrze określić potrzebną nam moc. Pamiętaj, że im wyższa będzie, tym szybciej urządzenie nagrzeje się i wygeneruje potrzebną do prasowania parę wodną. Różnice mocy poszczególnych modeli są dość spore – wartości te wahają się od 1000 W do 3200 W. Bez wątpienia najlepszym żelazkiem będzie model o najwyższym poziomie mocy. Umożliwi Ci on szybkie i sprawne wyprasowanie ubrań nawet w sytuacji, gdy masz na to niewiele czasu.

Naprawa generatorów pary i żelazka

Istotnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na Twój wybór, jest wyrzut strumienia pary. Jest to parametr, która określa, ile pary może wytworzyć Twoje urządzenie w ciągu jednej minuty. Tutaj również w zależności od modelu wartości wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset g/min. Żelazka oferujące silny wyrzut pary wodnej świetnie sprawdzą się także do prasowania ubrań w pionie. Jest to niezwykle wygodna alternatywa, gdy chcesz jedynie odświeżyć swoje ubrania znajdujące się na wieszaku. Dodatkowo sposób ten umożliwia Ci pielęgnację praktycznie każdego elementu garderoby. Warto zatem określić precyzyjnie jeszcze przed rozpoczęciem zakupów, który model w największym stopniu spełnia Twoje oczekiwania i najskuteczniej pomoże Ci w prasowaniu na co dzień.