Kawa, a wydajność w pracy

Wydaje się, że mimo zwolnienia naszego tempa życia w ostatnich miesiącach, to dalej zglobalizowany świat wymaga od nas ciągłego wzrostu wydajności i efektywności. Jednocześnie styl życia staje się coraz intensywniejszy, więc musimy bardziej dbać o nasze zdrowie. Należy więc rozważyć czy a jeśli tak to na ile kawa w miejscu pracy ma wpływ na naszą wydajność.

Wpływ kawy na pracę

Globalizacja i rozwój technologiczny wymagają od nas ciągłej konkurencji. Ważnym elementem staje się więc kawa w miejscu pracy. Częstym powodem dla których picie kawy podczas pracy jest dobrze widziane to właśnie zwiększenie produktywności.

Kofeina zawarta w kawie powinna ograniczać znużenie i zmęczenie, pobudzić nas do pracy oraz zwiększyć koncentrację, co oznacza, że mózg może przez krótki czas pracować znacznie lepiej. Ważnym składnikiem kawy okazują się też przeciwutleniacze, które zwiększają motywację i ograniczają apatię. Kofeina zawarta w kawie powinna mieć więc korzystnie wpływać na wydajność pracy.

Co ciekawe, istnieją badania, które wskazują, że prestiż miejsca pracy wpływa właśnie posiadanie biurowego ekspresu do kawy

Różne skutki picia kawy

Każdy z nas jest inny, ma inne uwarunkowania zdrowotne i kondycję. Wpływ picia kawy na efektywność w dużej mierze zależy od jakości kawy (sposobu uprawy, metody przygotowania napoju). Kluczowa jest również częstość spożywania. Każdy jednak zna swój organizm, więc wie jak dużo kawy może wypić.

Dla niektórych kawa może również stanowić placebo środka na efektywność. Mimo że będą oni pili słabą i niewielkie ilości kawy, to będą czuli ponadprzeciętnie duży dopływ energii.

Ekspresy do kawy

Szklanki do kawy

Kawa w miejscu pracy – zabiera czas?

Według niektórych pracodawców ekspres do kawy w miejscu pracy jest zbędny. Zabiera on czas pracy a koszty przewyższają możliwości. Jednak należy pamiętać, że pracowników pijących regularnie kawę nie odzwyczaisz od jej picia. Dobry ekspres do kawy pozwoli więc zaoszczędzić czas na przygotowanie napoju. Pracownicy powinni również docenić dobrą kawę. Na pewno dobrą kawę na spotkaniu biznesowym docenią również klienci.

Część z pracowników może wybór ulubionej kawy traktować jako wyraz indywidualności. W pracy rozmowy przy ekspresie do kawy są nieodłącznym elementem. W ten sposób spotkania przy ekspresie do kawy mogą zastąpić burze mózgów czy narady.

Pracodawca powinien również mieć świadomość, że zapewniając kawę z ekspresu w pracy powinien mieć dostęp do specjalistycznego serwisu, który szybko naprawi jakiekolwiek usterki.

Sprawdź nasze usługi

Być czy nie być? – kawa w pracy

Mimo że na wydajność w pracy wpływa wiele czynników (od specyfiki branży i organizacji pracownika, przez codzienne nawyki pracowników, po pogodę), to wydaje się, że kawa w pracy powinna być jednym z elementów, który pozwala zwiększyć efektywność.

Należy pamiętać, że wydajność nie wynika tylko z umiejętności czy kwalifikacji. Aby przedsiębiorstwo osiągało najlepsze wyniki, pracownik musi zachować równowagę między zdolnością do wykonania zadania a chęcią do jego wykonania. Dopiero ta równowaga może prowadzić do wzrostu produktywności i poprawy wydajności. Chęć do wykonania zadania może być budowana albo odpowiednio wysoką premią i wynagrodzeniem, albo dodatkowymi benefitami w pracy, w tym smaczną kawą.

Dobry ekspres do kawy w pracy wpływa również na atmosferę oraz podnosi prestiż firmy. Jest też udogodnieniem, który poprawia efektywność pracowników, dlatego warto w nie zainwestować.