Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Ekspres do kawy to niezwykle praktyczne urządzenie. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób, dla których kawa jest jednym z ulubionych napojów. Na rynku wybór ekspresów do kawy jest bardzo szeroki. Wybór nie jest zatem wcale taki prasy jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Dobrze jest zatem wiedzieć czym się kierować przy zakupie ekspresu do kawy.

Moc i ciśnienie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy? Przede wszystkim jest to moc ekspresu i ciśnienie. Im moc urządzenie jest wyższa tym oczywiście lepiej. Ma to wpływ na czas, jaki ekspres potrzebuje na nagrzanie wody i przygotowanie kawy. Ma to także znaczenie w przypadku przygotowywania napojów mlecznych. Jeśli natomiast chodzi o ciśnienie to zasada jest podobna. Tym wyższe ciśnienie tym lepiej. Wysokie ciśnienie pozwala na wydobycie lepszego smaku i aromatu z ziaren kawy. Minimalne ciśnienie jakie powinien posiadać dobry ekspres do kawy to 9 barów. Takie ciśnienie jest bowiem potrzebne do przygotowania espresso.

Młynek do kawy

Na co zwracać uwagę przy kupnie ekspresu do kawy w dalszej kolejności? Jest to oczywiście młynek do kawy. Jest niezbędny, zwłaszcza w przypadku ekspresu wysokociśnieniowego. Młynek do kawy może posiadać ceramiczne bądź stalowe żarna. Zaletą młynka ceramicznego jest jego cichsza praca oraz większa wytrzymałość. Młynek powinien posiadać także opcje regulacji. Tak, aby można było decydować o tym, jako drobno zmielone mają być ziarna kawy.

Ekspresy do kawy

System spieniania mleka

Odpowiadając na pytanie jaki wybrać ekspres do kawy (serwis ekspresów do kawy) nie można zapomnieć o takiej kwestii jak system spieniania mleka. Mleko niestety często pozostawia osad, który później bywa bardzo trudny do usunięcia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór takiego ekspresu do kawy, który posiada funkcję czyszczenia obiegu mleka za pomocą pary. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Umożliwia niezwykle dokładne wyczyszczenie wszystkich dysz i wężyków. Aby ułatwić sobie korzystanie z urządzenia warto postawić na model, który proces czyszczenia włącza automatycznie po każdym przygotowaniu kawy. Mówiąc o systemie spieniania mleka nie można zapomnieć o kwestii dotyczącej pojemnika na mleko. Tu postawić trzeba przede wszystkim na praktyczność. Ważne jest, aby można było łatwo i wygodnie uzupełnić pojemnik mlekiem.

Zbiorniki

Zbiornik na wodę w ekspresie do kawy musi być odpowiednio duży. Śmiało można powiedzieć, że im większa pojemność tym lepiej. Dzięki temu nie trzeba będzie go co chwilę uzupełniać. Optymalna pojemność to 1,5 litra. Nie tylko zbiornik na wodę jest ważny. Istotny jest również zbiornik na kawę ziarnistą. Tu wielkość również ma znaczenie. Dobrym wyborem będzie ekspres do kawy ze zbiornikiem na kawę ziarnistą o pojemności co najmniej 350 gram.

Głośność

Dobry ekspres ciśnieniowy do kawy nie powinien pracować zbyt głośno. W specyfikacji technicznej urządzenia zawarta powinna być informacja o ilości decybeli z jaką urządzenie pracuje. Warto to sprawdzić przed zakupem.

Eksploatacja i konserwacja

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o eksploatacji oraz konserwacji ekspresu do kawy. Wybrany ekspres posiadać powinien system filtrujący wodę, w którym co jakiś czas trzeba wymieniać filtry. Warto sprawdzić jak często będzie trzeba to robić. Filtrowanie zapobiega osadzaniu się kamienia. Istotne jest również to ile etapów konserwacji posiada dany ekspres. Niektóre modele same przypominają o konieczności konserwacji. Inne nie i trzeba samemu o tym pamiętać. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście wygodniejsze.

Kawa ziarnista LAVAZZA