Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

Odkurzacz to najważniejsze urządzenie w domu, które doskonale radzi sobie z powstającym brudem. Jego zastosowanie jest raczej oczywiste i przy jego wyborze nie skupiamy się raczej na funkcjach. Dobranie odpowiedniego odkurzacza nie jest wcale prostym zadaniem. Bogata i szeroka oferta wielu sklepów ze sprzętem AGD dodatkowo utrudnia wybór. Przy zakupie odkurzacza należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie każdy sprzęt bowiem poradzi sobie równie skutecznie z tym samym zadaniem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza? Jaki sprzęt będzie najbardziej skuteczny w walce z brudem?

Jaki rodzaj odkurzacza wybrać?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaką moc czy poziom hałasu powinien mieć Twój odkurzacz, warto wcześniej przyjrzeć się rodzajom tych sprzętów, jakie obecnie są oferowane przez producentów. Najbardziej klasyczny i dalej chętnie wybierany pozostaje odkurzacz workowy. Klientów przyciąga głównie szeroki wybór z naprawdę wielu zróżnicowanych sprzętów. Mogą to być małe odkurzacze, jednak w tej kategorii można znaleźć maszyny kosztujące nawet kilka tysięcy złotych. Największą wadę stanowi konieczność dokupowania worków.

Odkurzacze bezworkowe posiadają pojemnik, który należy opróżnić po napełnieniu. W tym przypadku odpada konieczność kupna worków. Innym rodzajem są odkurzacze pionowe. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji potrafią dotrzeć w praktycznie każdy kąt. Najbardziej godne uwagi są te akumulatorowe. Nie wymagają one podłączenia do prądu, dzięki czemu praca z nimi jest dużo łatwiejsza.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest robot sprzątający. Ten inteligentny odkurzacz sam tworzy mapę pomieszczeń, a dzięki wielu czujnikom zapewnia dokładne czyszczenie każdej powierzchni. Ponadto takie urządzenie możesz sam skonfigurować, ustalając np. harmonogram sprzątania. Urządzenia te są droższe od klasycznych urządzeń, jednak ze względu na coraz większą popularność ich cena spada. Ponadto robot sprzątający pozwala zaoszczędzić czas i nerwy związane ze sprzątaniem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretny rodzaj, przychodzi czas, aby zadać sobie pytanie: na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz? Najważniejszym parametrem przy wyborze tego sprzętu jest moc. Wpływa ona znacznie na jakość sprzątania, jednak obowiązujące przepisy nie pozwalają na produkcję odkurzaczy o mocy wyższej niż 1600 W. Przy wyborze tego urządzenia oprócz mocy silnika warto również zwrócić uwagę na moc ssania. Powinna ona być dostosowana do rodzaju powierzchni, jakie będą sprzątane za pomocą odkurzacza.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także sposób zasilania. Odkurzacze przewodowe ograniczają powierzchnię, na jakiej można sprzątać, jednak obecnie w sklepach dostępne są modele o długości kabla przekraczającej 10 m. Z kolei odkurzacze akumulatorowe pozwalają pracować w dowolnym miejscu. Przy zakupie takiego sprzętu należy zapoznać się z informacją, jaki jest czas działania na jednym ładowaniu.

Profesjonalny serwis i naprawa odkurzaczy

W odkurzaczach można również spotkać różne rodzaje filtracji. Najskuteczniejsze są urządzenia wyposażone w filtry HEPA, które pozwolą pozbyć się nawet tych najmniejszych alergenów czy drobinek kurzu. Dużą pomocą dla alergików są również odkurzacze wyposażone w filtry wodne. Innym parametrem jest pojemność pojemnika. Dotyczy to odkurzaczy bezworkowych. Im większy jest pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Ponadto warto zwrócić uwagę na łatwość jego wyjmowania i czyszczenia.

Wybierając odkurzacza warto również wziąć pod uwagę poziom generowanego hałasu. Oczywiste jest, że im ciszej pracuje to urządzenie, tym przyjemniejsze jest jego użytkowanie. Specjaliści radzą, aby poziom hałasu utrzymywał się na poziomie 60-70 dB. Ciszej od odkurzaczy przewodowych pracują urządzenia zasilane akumulatorem. Jeżeli chcesz więc sprzątać w komfortowych warunkach, powinieneś wybrać właśnie taki sprzęt. Kolejnym czynnikiem, który dotyczy tylko odkurzaczy bezprzewodowych, jest czas działania na jednym ładowaniu. Najpopularniejsze modele odkurzacza pracują od 15 do nawet 60 minut. Ponadto dodatkową zaletą jest krótki czas ładowania akumulatora.

Naprawa odkurzaczy Kraków

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz? — podsumowanie

Odkurzacz to urządzenie, które znacznie przyspieszy domowe porządki. Warto więc wybrać takie urządzenie, które będzie pracowało przez kilka lat. Bogaty wybór tych urządzeń pozwala wybrać odkurzacz, który będzie jak najlepiej dopasowany do preferencji i upodobań użytkownika. Na takim sprzęcie nie warto oszczędzać, dobry odkurzacz to bowiem gwarancja skutecznego usuwania różnych zabrudzeń oraz wygody użytkowania.