Najczęstsze usterki w odkurzaczach

Odkurzacz to jedno z najczęściej używanych domowych urządzeń AGD. Znacznie przyspiesza sprzątanie i zwiększa jego efektywność. Jednak częstotliwość używania produktu i dostanie się do konstrukcji nieplanowanych odpadów, sprawiają, że sprzęt może ulec awarii. W poniższym tekście omawiamy najczęstsze usterki w odkurzaczach.

Dlaczego odkurzacze się psują?

Nieprzyjemny zapach przy pracy

Jedną z częstszych przyczyn usterek w odkurzaczu jest odkładanie się pyłu w rurze i samym urządzeniu. Jeśli sprzęt emituje nieprzyjemny zapach, to zapewne ma przepełniony worek lub zanieczyszczony filtr. W tym przypadku rozwiązanie jest proste, ponieważ wystarczy wymienić te części. Jeśli to nie pomogło, warto przeczyścić rurę. Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie w urządzeniu specjalnego wkładu aromatycznego lub dodanie do worka kilku kropli olejku eterycznego.

Szybkie nagrzewanie

Przegrzanie odkurzacza jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Jeśli więc zauważysz szybkie nagrzewanie się urządzenia, warto zacząć od usunięcia zalegającego pyłu czy kurzu (serwis gwarancyjny WMF). Mniejsza przepustowość powietrza w poszczególnych elementach sprawia, że urządzenie musi wykorzystać więcej energii, żeby wciągać zanieczyszczenia. Powodem tego zjawiska może być także uszkodzona szczotka. Większość odkurzaczy posiada na szczęście zabezpieczenie, które wyłącza sprzęt w razie przegrzania.

Odkurzacz słabo ssie

W tym przypadku problem zwykle ma dość prostą przyczynę. Zazwyczaj spadek mocy ssącej jest związany z zanieczyszczeniem lub zapchaniem filtra. Wystarczy go wyczyścić lub wymienić. Niestety, czasami nie rozwiąże to sprawy. Z tego powodu warto sprawdzić dokładnie stan węża. Powodem spadku mocy może być jego zapchanie lub przerwanie. Można załatać go na przykład taśmą izolacyjną, a zanieczyszczenia usunąć drutem. Jeśli to również nie pomogło, należy sprawdzić, czy worek nie jest zapełniony. Powodem może też się okazać usterka modułu sterującego. Niestety, w tym przypadku konieczna będzie pomoc fachowców. Zapraszamy do CSEspresso!

Zbyt głośna praca urządzenia

Raczej nikt nie wymaga od odkurzacza cichej pracy, jednak w niektórych przypadkach hałaśliwość urządzenia zwiększa się, co może oznaczać uszkodzenie silnika, na przykład będące efektem zatarcia się ruchomych elementów. Głównym powodem głośnej pracy jednostki jest wirnik, ale również szczotki lub łożysko. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wymiana zniszczonych komponentów. Czasem powodem takiego zjawiska jest też nagromadzenie kurzu i pyłu w komorze, co jest charakterystycznym następstwem sprzątania np. po remoncie.

Usterki w odkurzaczu – możesz skorzystać z pomocy fachowców!

Najczęstsze usterki w odkurzaczach są stosunkowo proste w naprawie, jednak czasami zdarzają się poważniejsze problemy wymagające fachowej pomocy. Zajmujemy się naprawą odkurzaczy, a także serwisem innych sprzętów AGD. Korzystamy ze sprawdzonych części zamiennych i działamy szybko. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!