Podstawowa konserwacja ekspresu do kawy krok po kroku

Ekspres do kawy to nieodłączny element kuchni wielu osób. Pozwala on na przygotowanie pysznej kawy w zaledwie kilka minut. Jednak, aby takie urządzenie działało sprawnie i zapewniało nam doskonały smak kawy, musimy pamiętać o jego regularnej konserwacji. W tym artykule omówimy podstawowe kroki oraz podpowiemy, jak dbać o sprzęt, aby służył nam przez długi czas. 

Jak wyczyścić ekspres do kawy przelewowy?

Czyszczenie ekspresu do kawy to kluczowy element jego konserwacji. Bez regularnego czyszczenia urządzenie może gromadzić osady, które negatywnie wpłyną na smak przygotowywanej kawy. Poniżej przedstawiamy kroki, jakie należy wykonać, aby dokładnie wyczyścić urządzenie. 

Po pierwsze włącz ekspres i przepuść przez niego wodę bez kawy. W ten sposób pozbywamy się resztek osadów z poprzedniego parzenia. Rozkręć ekspres i wyjmij koszyczek na kawę oraz dzbanek na wodę. Umieść koszyczek oraz dzbanek w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Pozostaw na kilka minut. Po upływie czasu dokładnie umyj obie części. Wyczyść filtr w ekspresie. Można to zrobić za pomocą szczoteczki do czyszczenia urządzenia lub wykorzystując odpowiedni płyn. Złóż cały sprzęt i ponownie przepuść przez niego wodę, tak aby pozbyć się resztek detergentu. 

Czyszczenie ekspresu przelewowego 

W przypadku ekspresów przelewowych, warto regularnie przeprowadzać odkamienianie urządzenia. Do tego celu można użyć specjalnego preparatu octu z wodą w proporcji 1:1. Taki roztwór należy wlać do zbiornika z wodą, a następnie włączyć ekspres i pozwolić mu wykonać pełny cykl przepompowywania. Po wykonaniu tej czynności, warto przepłukać urządzenie czystą wodą.

Jak konserwować ekspres do kawy?

Oprócz regularnego czyszczenia, ważne jest również przeprowadzanie działań zapobiegawczych, które pomogą nam w utrzymaniu ekspresu w dobrym stanie przez długi czas. Dlatego też w trosce o Twój komfort zebraliśmy parę wskazówek, dzięki którym będziesz wiedzieć jak wygląda podstawowa konserwacja ekspresu do kawy krok po kroku.

Korzystaj z dobrej jakości wody. Woda, którą używamy do ekspresu, powinna być filtrowana lub butelkowana. Nie korzystajmy z wody kranowej, która może zawierać duże ilości kamienia i zanieczyszczeń. 

Czyszczenie ekspresu to nie tylko sprawa poszczególnych elementów, ale również konserwacja samej maszyny. Co jakiś czas, warto przeprowadzić dokładne czyszczenie sprzętu z zewnątrz, używając specjalnych środków czyszczących dedykowanych do tego typu urządzeń. Pamiętajmy również, aby regularnie czyścić spód ekspresu, który może gromadzić resztki kawy, pył i brud.

Przechowuj ekspres w odpowiednim miejscu. Nie powinniśmy trzymać urządzenia w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych, blisko źródeł ciepła czy wilgoci. Optymalną temperaturą przechowywania tego sprzętu jest około 20 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%.

Regularne czyszczenie filtra wody

Regularnie wymieniaj lub dezynfekuj filtr w ekspresie. Filtr pomaga w usuwaniu kamienia z wody, co pozytywnie wpływa na smak kawy. Należy go wymieniać co około 3-4 miesiące. Jeżeli nie będziemy tego robić to stanie się on idealnym siedliskiem bakterii. Przed każdorazową wymianą filtra, zalecamy dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi.

Konserwacja ekspresu do kawy – awarie

W razie awarii, oddaj ekspres do specjalisty. W przypadku poważniejszych problemów, warto skorzystać z usług serwisowych dedykowanych do tego typu urządzeń. W przeciwnym razie, nie tylko narażamy się na pogorszenie stanu maszyny, ale również swoje zdrowie, ponieważ uszkodzenia elektryczne mogą prowadzić do poważnych wypadków.

W przypadku ekspresów automatycznych, warto regularnie sprawdzać stan szczotek w silniku. Te, które są zużyte, mogą spowodować zacięcie się silnika, a to z kolei prowadzi do poważnych uszkodzeń. Jeśli zauważysz, że Twój sprzęt pracuje zbyt głośno lub nieprawidłowo, warto skonsultować się z fachowcem i odpowiednim serwisem.

Konserwacja ekspresu do kawy w przypadku dłuższej przerwy w użytkowaniu

Jeśli planujesz dłuższą przerwę w użytkowaniu ekspresu, warto przeprowadzić specjalną konserwację. Warto w takiej sytuacji odkamienić swój sprzęt przy pomocy wyżej podanego roztworu z wodą i octem, ale także warto wówczas oczyścić urządzenie z resztek kawy, a następnie wykonać pełny cykl płukania. Zalecamy wykonywanie takich czynności czy też ogólne, regularne dbanie o własne urządzenie po to, aby zaoszczędzić sobie pieniędzy, zdrowia i czasu. Jeżeli chcemy się cieszyć wysokiej jakości napojami przez wiele lat bez konieczności naprawy, to kroki zapobiegawcze są tutaj podstawowym kluczem do sukcesu.

Odpowiednie dbanie o ekspres do kawy

Kawa, którą używamy do ekspresu, powinna być wysokiej jakości oraz świeża, ponieważ również ma znaczący wpływ na stan naszego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na datę palenia i termin ważności. W przypadku, gdy kawa jest zbyt stara lub źle przechowywana, może to wpłynąć na jakość smaku i aromatu naszego napoju. Warto również pamiętać, że nie powinniśmy używać kawy mielonej przeznaczonej do filtrów lub kawiarek, ponieważ różni się ona od tej stosowanej do ekspresów.