Odkurzacz z pewnością można zaliczyć do podstawowych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z niewielkim mieszkaniem, czy może sporym domem, to sprzątanie trzeba wykonywać bardzo regularnie. Dzięki wysokiej jakości odkurzaczom da się bardzo szybko i sprawnie usunąć wiele zanieczyszczeń z powierzchni podłóg, ale nie tylko. Nowoczesne urządzenia często wyposażone są w specjalne nakładki, dzięki którym da się czyścić również meble, tkaniny oraz inne materiały. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy odkurzacz się nie włącza, odkurzacz stracił moc ssania lub nie działają pozostałe istotne funkcje. W takich sytuacjach kryzysowych dobrze jest wiedzieć, co należy zrobić krok po kroku.
Odkurzacz się nie włącza – postępowanie w przypadku niespodziewanej awarii urządzenia
Gdy odkurzacz dmucha, zamiast wciągać lub całkowicie nie da się go włączyć, to właściciel urządzenia niewątpliwie może odczuwać sporą frustrację. W końcu w codziennych warunkach bardzo często korzysta się z odkurzacza – nie ma w tym nic dziwnego, jako że pozwala on zaoszczędzić sporo czasu. Chcąc więc jak najszybciej przywrócić odkurzacz do ponownego użytku, wiele osób decyduje się na samodzielną naprawę. Zdecydowanie nie jest to poprawne działanie, które w rzeczywistości może przynieść więcej szkody niż pożytku. Naprawa odkurzacza może być skomplikowana, zatem samodzielne próby przeprowadzenia tego procesu są niebezpieczne, szczególnie jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia w naprawie urządzeń elektrycznych.
Odkurzacze najczęściej zasilane są prądem elektrycznym, zatem w ich budowie znajduje się wiele części pod napięciem. Nawet niewielki błąd może przesądzić o tym, że odkurzacz straci moc ssania. Szczególnie nowoczesne urządzenia posiadają skomplikowaną konstrukcję, jako że cały odkurzacz zbudowany jest z wielu różnych elementów, takich jak silnik, filtry i przewody. Naprawa odkurzacza wymaga więc specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Nie wiedząc, co trzeba zrobić, można wręcz pogorszyć sytuację i w efekcie zepsuć urządzenie.
Odkurzacz dmucha, zamiast wciągać – sięgnij po specjalistyczną pomoc
Samodzielna naprawa nie jest wskazana również ze względu na gwarancję. W przypadku poważnych problemów z odkurzaczem tylko autoryzowany serwis jest w stanie przeprowadzić odpowiednią naprawę, która może zostać zaliczona do kosztów producenta, jeśli urządzenie wciąż znajduje się na gwarancji. Zatem jeśli odkurzacz dmucha, zamiast wciągać, to dobrze jest przyjrzeć się problemowi bliżej. Pewne kroki można podjąć samodzielnie, aby sprawdzić, z jaką usterką mamy do czynienia.
Dmuchanie z odkurzacza może oznaczać problem z podciśnieniem, które jest niezbędne do wciągania powietrza i zanieczyszczeń do worka lub pojemnika odkurzacza (zależnie od tego, jaka jest budowa wybranego urządzenia). Po pojawieniu się problemu warto sprawdzić filtr powietrza, ponieważ gdy odkurzacz dmucha, zamiast wciągać, filtr może być zatkany. Użytkownik samodzielnie może sprawdzić, czy filtr jest czysty, a jeśli tak nie jest, to może przystąpić do czyszczenia. Może się również zdarzyć, że filtra nie da się wyczyścić i wtedy warto już wymienić ten element na nowy.
Po sprawdzeniu filtra przychodzi czas na sprawdzenie węży i przewodów. Sprawdzamy, czy nie są one zgięte, zablokowane lub uszkodzone – takie problemy mogą prowadzić bezpośrednio do wytwarzania niedostatecznego podciśnienia. Gdy odkurzacz dmucha, zamiast wciągać konieczne jest również sprawdzenie szczelności worków lub pojemników odkurzacza.
Co zrobić, gdy odkurzacz stracił moc ssania?
Odkurzacz, który nie wciąga zanieczyszczeń do worka lub pojemnika do niczego nie przyda się użytkownikowi. W rozwiązaniu problemu pomocne może być wyczyszczenie końcówki ssącej. Zdarza się, że na skutek intensywnej eksploatacji końcówka ta jest zatkana różnymi zanieczyszczeniami, co powoduje spadek mocy ssania odkurzacza. Jeśli natomiast próba czyszczenia nie powiedzie się, to trzeba wymienić końcówkę ssącą na nową.
Odkurzacz Dyson przerywa – bezpieczne rozwiązanie problemu technicznego
Urządzenia czyszczące marki Dyson są niezwykle popularne nie bez powodu. Użytkownicy doceniają ofertę firmy przede wszystkim ze względu na użyteczność prezentowanych odkurzaczy. Są one doskonale przygotowane do codziennej pracy pod względem technicznym, zatem można korzystać z nich nawet w dużym natężeniu. Niestety, każde urządzenie jest narażone na pojawienie się niespodziewanych usterek. Co zrobić, gdy odkurzacz Dyson przerywa? Oprócz sprawdzenia stanu filtra oraz szczelności pojemników warto również sprawdzić stan naładowania baterii, jeśli mamy do czynienia z urządzeniem bezprzewodowym. Nawet jeśli urządzenie uruchamia się poprawnie, to może nie być jeszcze w pełni przygotowane do sesji odkurzania.
Co natomiast zrobić, gdy odkurzacz się nie włącza? W tym przypadku użytkownik nie ma już praktycznie żadnego ruchu, ponieważ problem z uruchomieniem zwykle oznacza poważniejszą usterkę. W takiej sytuacji należy oddać urządzenie do serwisu.