Wyciek wody spod ekspresu — Co zrobić?

Ekspres do kawy to urządzenie, które można już spotkać w niemal każdym domu. Dzięki niemu można cieszyć się smakiem wyśmienitej kawy, która towarzyszy podczas porannego zbierania się do pracy lub przy przeglądaniu gazety. Trzeba jednak pamiętać, aby urządzenie to było eksploatowane w odpowiedni sposób oraz regularnie czyszczone. W przeciwnym razie mogą pojawić się różne niechciane usterki. Jedną z nich jest wyciek wody spod ekspresu. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, z którymi trzeba radzić sobie na różne sposoby. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ekspres cieknie i co zrobić w takiej sytuacji.

Profesjonalny serwis ekspresów Kraków!

Ekspres do kawy cieknie — najczęstsze przyczyny

Jedną z częstszych przyczyn zbierającej się wody jest przepełniona tacka ociekowa. Dotyczy to głównie urządzeń wyposażonych w funkcję automatycznego płukania. Woda w ociekaczu zbiera się po każdym czyszczeniu, a jej poziom jest sygnalizowany poprzez pływający w nim pływak. Należy więc pamiętać o regularnym opróżnianiu tacki z nadmiaru wody. Przy nieodpowiednim umieszczeniu jej z powrotem, woda będzie skraplać się tam, gdzie nie jest to pożądane, czyli na przykład na blacie. Ponadto większość ekspresów jest skonstruowana w taki sposób, że nie przygotują kawy, dopóki wszystkie ruchome elementy nie będą idealnie na swoim miejscu.

W przypadku, gdy czysta woda zbiera się pod urządzeniem, może to być spowodowane nieodpowiednim umieszczeniem zbiornika na wodę. W tej sytuacji należy go wyjąć i umieścić w ekspresie ponownie, tym razem dokładnie go dociskając. Może jednak zdarzyć się tak, że ekspres cieknie w okolicach sitka umieszczonego przy gnieździe zbiornika na wodę. W tym przypadku niezbędna może okazać się wymiana uszczelki.

Częstą przyczyną cieknięcia wody z ekspresu do kawy jest zatkany zaparzacz. Problem ten wynika zwykle z nieprawidłowej konserwacji samego sprzętu. W tej sytuacji należy odłączyć urządzenie z prądu i następnie wyjąć moduł zaparzacza. Następnie należy pozbyć się osadów oraz resztek kawy opukując zaparzacz wodą. Również miejsce, w którym się on znajduje, warto jest wytrzeć wilgotną ściereczką lub wyciorem. Należy również pamiętać o tym, aby prowadnica zaparzacza idealnie i bez żadnych oporów przesuwała się po suwnicy. Inaczej może dojść do wycieku wody.

Częstym problemem, z jakim spotykają się użytkownicy ekspresów, jest uszkodzony zawór wody. Podaje on gorącą wodę do zaparzacza. Przez działanie wysokiej temperatury jego uszczelka jest podatna na ścieranie i pękanie, co może prowadzić do nieszczelności układu wodnego.

Ekspres do kawy cieknie — Zakamienione urządzenie

W bardzo wielu przypadkach głównym winowajcą cieknącego ekspresu jest osadzający się kamień. Jest on bardzo niebezpieczny dla każdego ekspresu do kawy, może powodować wypychanie uszczelnień lub, w najgorszym wypadku, rozsadzać króćce i zawory. W tej sytuacji należy pamiętać o regularnej wymianie filtra do wody, o ile taki jest zamontowany w urządzeniu. O jego wymianie informują polecenia i sygnalizacje podawane użytkownikowi przez ekspres do kawy. Bardzo ważną czynnością, o której zapomina wielu posiadaczy tych sprzętów, jest ustawienie poziomu twardości wody. Aby go ustalić, należy zbadać twardość wody w domu za pomocą specjalnych pasków testowych.

Sytuacja, w której ekspres do kawy cieknie, wynika bardzo często z ignorowania powiadomień i komunikatów wyświetlanych na urządzeniu. Ich omijanie to same problemy i nie warto ich lekceważyć. W przypadku, gdy użytkownik źle ustawi poziom twardości wody lub zapomni o regularnej wymianie filtra, w urządzeniu może pojawić się niechciany kamień, który będzie powodował rozszczelnianie się ekspresu. W najgorszym wypadku kamień może wychodzić poza połączenia układu wodnego, czego skutkiem będzie wyciek wody w miejscach łączenia się poszczególnych elementów. Każdy, nawet najmniejszy, wyciek może spowodować uszkodzenie modułu elektronicznego. Jego wymiana jest bardzo droga i w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na kupno nowego urządzenia.

Cieknący ekspres — Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zapobiec ewentualnym usterkom ekspresu, które mogą doprowadzić do cieknącej wody, warto zawczasu się ubezpieczyć. Jeżeli chcesz uniknąć przykrej niespodzianki, jaką może być zbierająca się woda pod urządzeniem, musisz regularnie poddawać ekspres konserwacji. Należy pamiętać o wymianie filtra oraz regularnym odkamienianiu. Bardzo ważne jest także ustawienie odpowiedniego poziomu twardości wody. Pozwoli Ci to uniknąć drogiej i długiej naprawy.

Szybka i tania naprawa sprzętu pogwarancyjnego WMF, w tym ekspresy do kawy! Zapraszamy!